Ing. Lukáš Blažek, Ph.D. (Ronda Invest)
Okénko investora  |  02.04.2021 16:24:59

Vývoj cen nemovitostí v Česku a v Evropě v posledních měsících.

Dostupné analýzy vývoje cen nemovitostí v České republice za poslední kvartál roku 2020 nenaznačují pokles, naopak ceny nemovitostí převážně rostly (Deloitte). Jak se Covid-19 odráží na českém a evropském realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi?


Přesto, že laik by mohl očekávat, že zejména nejistota a snížení příjmů domácností budou mít negativní dopady na trh s nemovitostmi, statistiky zatím ukazují přesný opak. Významnou roli zde hrají další faktory. V realitním sektoru je relativně dlouhá doba setrvačnosti, protože vlastnictví nemovitosti nebo investice do nemovitosti se zpravidla počítá na nejméně pět let, ale běžně i mnohem více. Zároveň jsou zde dlouhé lhůty pro vyřízení stavebních povolení, což je specifické pro Českou republiku. Mezi další aspekty patří také dlouhodobý převis poptávky po nemovitostech nad nabídkou a ochota lidí půjčovat si na vlastní bydlení, levné hypotéky a snaha investorů vložit své úspory do bezpečnějších aktiv.

 

V nejisté době může být rezidenční nemovitost jistotou příjmu

Ve všech evropských zemích došlo k dramatickému poklesu HDP od záporných 6.9 % do záporných 12.4 % (BNB Paribas). Je důležité zmínit, že nešlo o odraz ochabující ekonomiky, ale o uměle sníženou poptávku v důsledku zavedení různých opatření. Globálně lze pozorovat již nyní pozvolný odliv investorů od retailových nemovitostí jako jsou obchodní centra, a naopak zvýšený zájem o nemovitosti určené k bydlení. V relativně nejisté době mohou být rezidenční nemovitosti k pronájmu jistotou stabilního příjmu, a proto se stále těší zájmu investorů. Lidé i v době krize stále potřebují někde bydlet. Rozhodnutí investovat do nemovitosti se většinou počítá na delší období, a proto krátkodobější výkyvy nemusí hrát v dlouhodobém horizontu roli.

 

Budou nájemníci schopni i nadále platit nájemné?

Ačkoliv došlo k celoevropskému poklesu HDP, všechny vlády si včas uvědomily, jaké následky mohou mít nižší příjmy domácností a případné propouštění právě na rezidenční sektor. Právě z tohoto důvodu většina vlád zavedla taková opatření, aby ochránila příjmy domácností. Zajímavé je, že ze všech částí realitního trhu (kancelářský, průmyslový, maloobchodní atp.) měl právě rezidenční trh jeden z nejvyšších podílů výběru nájemného. To znamená, že i když si například lidé nemohli dovolit i nadále hradit nájemné své kanceláře nebo místa podnikání, nájem většina lidí stále platila. Průzkum v Anglii (BNP Paribas) uvádí, že za březen 2020 bylo vybráno 86 % nájemného u nemovitostí k bydlení85 % nájemného u kanceláří, 78 % u průmyslových nemovitostí a u maloobchodního sektoru 59 %. Podobná čísla vykazují i ostatní evropské země.

 

Lze očekávat vyšší poptávku po nájemním bydlení?

Podle Eurostatu bydlí zhruba 30 % Evropanů v nájmu. Toto číslo se samozřejmě liší pro jednotlivé země. K nejvyššímu nárůstu za poslední období došlo ve Španělsku, kdy v pronajatých nemovitostech bydlí o 3,6 % více Španělů než dříve. Historicky se ovšem toto číslo příliš nehýbe, před deseti lety bydlelo v pronajaté nemovitosti 29 % Evropanů. Lze očekávat, že z důvodu nejistoty nyní více lidí, kteří přemýšleli o koupi vlastní nemovitosti, zvolí raději pronájem nemovitosti, než se situace opět vyjasní. Češi bydlí nejraději ve vlastním a v nájmu tak  v současné době bydlí jen přes 20 % Čechů.

Procentuální počet Evropanů podle zemí, kteří bydlí v nájmu

Zdroj: Eurostat

 

 

A co dál?

K dnešnímu dni nelze než čekat na další kroky vlády, zejména ve smyslu proočkovanosti populace. Právě tento vývoj dále ovlivní směr, kterým se realitní trh bude ubírat. Lze ovšem předpokládat, že i kdyby došlo k případnému snížení ceny nájmů, půjde pouze o dočasný pokles, jelikož poptávka po nájemním bydlení spíše vzroste. Rovněž lze očekávat, že platební schopnost nájemníků bude jednou z nejstabilnějších ze všech částí realitního trhu a z tohoto pohledu jsou investice do rezidenčních nemovitostí či zajištěné rezidenčními nemovitostmi i nadále rozumnou volbou.

 

Ing. Lukáš Blažek, Ph.D.

Lukáš Blažek má jako obchodní ředitel společnosti RONDA INVEST 20letou praxi v bankovním i nebankovním sektoru. Je absolventem inženýrského studia na Fakultě dopravní ČVUT a doktorského studijního programu na Fakultě podnikohospodářské na VŠE. Kromě obchodní činnosti také vystupuje na odborných seminářích a aktivně se podílí se na vývoji produktů. Lukáš je mediální tváří společnosti. Ve volném čase se věnuje akademickému působení na Vysoké škole ekonomie a managementu.

RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani

Více na https://www.rondainvest.cz.

Diskuze k článku
03.04. 00:05  Ceny (Zdeněk Černý)
02.04. 20:08  Ceny (FMach)

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt 17:35  Zastropování výše nájemného v Berlíně je protiústavní Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Čt 14:16  Ekonomika na vzestupu Martin Krištoff (CFD World)
St 16:06  Dolar ohrožuje rozlet rozvíjejících se trhů Štěpán Hájek (PurpleTrading)
St 15:07  Coinbase vstupuje na burzu za 250 dolarů za akcii Štěpán Hájek (PurpleTrading)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.