Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
Daně a účetnictví  |  01.04.2021 13:23:50

Program Antivirus a pravidla čerpání příspěvků při výpovědi: Jak se liší v různých situacích?

Program Antivirus, který vznikl s cílem zachovat pracovní místa a zmírnit negativní dopady šíření nemoci covid-19 na zaměstnanost, mohou zaměstnavatelé využívat až do konce dubna. Pokud se rozhodli minimalizovat své náklady propouštěním, a zároveň plánují o finanční příspěvek na konkrétní zaměstnance požádat, musejí splnit základní podmínky. Pravidla pro čerpání příspěvků se totiž liší v případech, kdy výpověď udělí firma a kdy ji podá sám zaměstnanec. Čerpáním příspěvků se zaměstnavatelé zároveň nezavazují, že nebudou propouštět, upozorňuje Jan Kubica, advokát a partner společnosti Moore Legal CZ.

V průběhu koronavirové krize musejí zaměstnavatelé často minimalizovat své náklady různými způsoby, včetně propouštění zaměstnanců. A to i bez ohledu na program Antivirus, který by měl zaměstnavatelům kompenzovat mzdové náklady. „Řada podnikatelů tak snižuje počet zaměstnanců z organizačních důvodů. Nejčastěji využívají takzvanou nadbytečnost, kdy zaměstnavatelé rozhodnou o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivity práce,“ uvádí Jan Kubica, advokát a partner společnosti Moore Legal CZ. Pokud podnikatel plánuje dát výpověď zaměstnanci a zároveň chce žádat o příspěvek, musí splnit několik základních podmínek.

Rozhodný je den vyúčtování

Příspěvek v programu Antivirus lze totiž využívat pouze na zaměstnance v pracovním poměru. Rozhodné jsou vždy skutečnosti ke dni podání vyúčtování programu Antivirus za určité období. Zaměstnavatel ale nemůže žádat o příspěvek na konkrétního zaměstnance, pokud je již tento zaměstnanec ve výpovědní době z důvodu výpovědi dané zaměstnavatelem. Anebo pokud mu byla výpověď podána právě ke dni zmíněného vyúčtování programu, ale samozřejmě ani pokud jeho pracovní poměr již skončil, tedy zpětně.

I zde ale platí výjimky. Zaprvé jde o případy, kdy zaměstnanec dostal výpověď, protože porušil své povinnosti zvlášť hrubým způsobem nebo došlo k závažnému porušení pracovních povinností. A nebo pokud se dopouštěl soustavného, méně závažného porušování pracovních povinností. Za druhé jde o specifickou situaci, kdy zaměstnanci běží výpovědní doba, avšak z důvodu výpovědi podané zaměstnancem samotným. Takového zaměstnance ve výpovědní době lze do vyúčtování zahrnout a příspěvek na něj získat,“ vysvětluje advokát Jan Kubica.

Čerpání příspěvků není závazek k nepropouštění

Přijetím dotace ale zároveň zaměstnavateli nevzniká automaticky povinnost udržovat počty svých zaměstnanců nezměněné. „Pokud zaměstnavatel v minulosti čerpal příspěvek na konkrétního zaměstnance, nezavázal se k tomu, že jej v budoucnu nepropustí,“ vysvětluje Jan Kubica. Zaměstnavatelé se samozřejmě nemusejí obávat porušení pravidel programu Antivirus ani v případech, kdy příspěvek čerpali na jiné zaměstnance než ty, u kterých dochází k rozvázání pracovního poměru. Podmínky čerpání podpory se vždy posuzují u konkrétního zaměstnance samostatně. Je potřeba také zdůraznit, že zaměstnavatel je vždy povinen postupovat při ukončování pracovního poměru se zaměstnancem striktně v souladu se zákoníkem práce.

Moore Czech Republic

Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.

Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.

Více informaci na: www.moore-czech.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.