Kazachstánská ekonomika se s pandemií vyrovnala dobře
Ve srovnání s řadou jiných ekonomik se kazachstánská ekonomika s pandemií vyrovnala poměrně dobře. HDP země v roce 2020 klesl o 2,6 %, na letošní rok se očekává růst o 3,7 až 4 %. Tento poměrně optimistický výhled je však podmíněn stabilní epidemiologickou situací uvnitř země a vývojem cen na mezinárodním trhu s ropou.

Ilustrační foto Shutterstock
V roce 2020 zažila ekonomika Kazachstánu dvojnásobný šok – vnější a vnitřní. Vnějším zdrojem nestability nadále zůstává přílišná závislost jeho ekonomiky na trhu s ropou a plynem. Vnitřním šokem bylo zavedení opatření kvůli pandemii koronaviru a následné zpomalení ekonomické aktivity, které ovlivnilo téměř všechna průmyslová odvětví. Existují však průmyslové obory, které za poslední rok dokázaly vygenerovat růst a zabránit tak hlubšímu poklesu ekonomiky země. Jde o stavebnictví (+12,1 %), zemědělství (+5,3 %), komunikace (+8,4 %) a zpracovatelský průmysl (+3,3 %). Největší pokles naopak zaznamenal sektor přepravy cestujících (-62 %), dále sektor dopravy a skladování (-17,1 %), velkoobchod (-9,2 %), maloobchod (-5 %), nákladní doprava (-3,9 %) a těžební průmysl (-3,4 %).
Zahraniční obchod klesl o 13,2 %, z toho vývoz o 18,6 % a dovoz o 5,2 %. Investice do základního kapitálu klesly o 3,9 %. Počet existujících podniků se zvýšil o 3,4 %, ovšem nezaměstnanost meziročně vzrostla o 2,6 p. b. Za rok 2020 tenge oslabilo o 10 % z 382,6 na 420,91 KZT/USD (v březnu 2020 se kurz pohyboval až kolem 448,5 KZT/USD). Inflace dosáhla 7,5 %. Ceny potravin se zvýšily o 11,3 %, nepotravinové výrobky zdražily o 5,5 %, ceny služeb vzrostly o 4,2 %. Spolu s tím se zvýšily i sazby v oblasti komunálních služeb (například odpady +20,5 %, elektřina +6,5 %, studená voda +1 %, teplá voda +0,7 %).
Národní banka Kazachstánu předpokládá, že pokud se epidemiologická situace stabilizuje, již ve druhém čtvrtletí tohoto roku se HDP Kazachstánu vrátí k růstu. Za celý rok 2021 očekává tempo růstu HDP v rozmezí 3,7 – 4,0 %. Pro růst ekonomiky bude hlavním příspěvkem oživení domácí poptávky při rostoucích příjmech obyvatel, pokračování realizace státních protikrizových programů a zlepšování investičního prostředí. Inflace podle předpovědí Národní banky zpomalí na úroveň horní hranice cílového koridoru ze 7,5 % na 4-6 %. Zpracovatelský průmysl by měl růst rychleji než těžební průmysl. Očekává se růst zemědělství o 6,2 %, obchodu o 5,5 %, nárůst vývozu zboží na 41,4 mld. USD a zvýšení dovozu na 36,3 mld. USD.
Luboš Joza, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nouzový stav vyhlášený vládou v ČR kvůli pandemii koronaviru
- Lití prostředků do ekonomik nemusí být pro trhy v nadcházejících týdnech všelék / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 15. 3. 2021
- Akcie jsou reálná aktiva a povedou si dobře i při vyšší inflaci
- Uzavírky spojené s pandemií vedly v lednu k prudkému poklesu maloobchodních tržeb. Propad byl tažen nepotravinářským zbožím
- Wall Street 23.3. - obavy z třetí globální vlny pandemie srazily trhy do minusů
- Euler Hermes varuje pandemií oslabené společnosti před hromadnou vlnou insolvencí
- Navzdory pandemii Covid-19 zůstává trh M&A v regionu střední a východní Evropy stabilní
- Důvěra v českou ekonomiku klesá (Komentář)
- Santander: Letos to zatím jde docela dobře, divi když regulátor dovolí bude
- Finance fiction? Scénáře pro světovou ekonomiku v letošním a příštím roce
- Zprávy Investice - Zprávy z ekonomiky, zprávy z domácích i zahraničních akciových, devizových a komoditních trhů.
- Vývoj pandemie kalí vyhlídky na brzký nárůst sazeb (Tématické reporty)
Benzín a nafta 10.04.2021
Natural 95 31.37 Kč![]() ![]() | Nafta 29.48 Kč![]() ![]() |
Prezentace
06.04.2021 Zateplení budov svépomocí nebo stavební firmou?
06.04.2021 Stínění bytových domů šetří náklady i energie
31.03.2021 Nízkoenergetické rodinné domy v pražských Košířích
Okénko investora
Lukáš Blažek, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Štěpán Hájek, PurpleTrading
Inflace jako cesta z dluhové krize. Hodnotové akcie možná zrychlí
Jonáš Mlýnek, LYNX
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Olívia Lacenová, TopForex
Známé společnosti vyjádřily svůj názor na nucené práce, trest přišel po roce
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Martin Krištoff, CFD World
Ropa poklesla: lockdown v evropských zemích vyvolává obavy z poptávky
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tony Christoforou, Goldenburg Group
Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
Tiskové zprávy
Analýza: Jak se pracuje lidem na home office?...
Asociace autobazarů žádá vládu o otevření...
Reakce generálního ředitele ČT Petra Dvořáka v...
Češi barvu svého auta příliš neřeší, veselé...