MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Stát  |  01.04.2021 09:00:00

Saldo a dluh sektoru vládních institucí 2020. Hospodaření veřejných financí České republiky skončilo v roce 2020 deficitem 6,2 % HDP a jejich zadlužení dosáhlo výše 38,1 % HDP.

Hospodaření veřejných financí České republiky skončilo v roce 2020 deficitem 6,2 % HDP a jejich zadlužení dosáhlo výše 38,1 % HDP.

Výsledek odráží krizi způsobenou epidemií, vynucenými restriktivními opatřeními k zamezení šíření koronaviru a přijatá opatření ke zmírnění negativních dopadů na osoby, podnikatele a firmy. Za meziročně horším hospodařením stála téměř 13% dynamika výdajů doprovázená poklesem příjmů o 2,4 %. V deficitu se promítl zejména výsledek státního rozpočtu, který nejenom plnil svoji posílenou redistribuční funkci, ale též v převážné míře nesl tíhu stabilizace ekonomiky. Deficit byl částečně zmírněn kladným saldem místních rozpočtů.

Daňové příjmy včetně příspěvků na sociální a zdravotní pojištění meziročně klesly o 2,7 %. Ve výnosu daně z příjmů právnických osob (-22,1 %) se demonstroval útlum ekonomické aktivity firem. V růstu daně z příjmů fyzických osob (3,3 %) se promítla opatření na podporu zaměstnanosti. Posílená stabilizační opatření u sociálního pojištění ve formě programu Antivirus C a odpuštění zákonných minim pro osoby samostatně výdělečně činné způsobila pokles příspěvků sociálního pojištění o 1,9 %, zatímco příspěvky na zdravotní pojištění (růst o 7,7 %) výrazně posílilo navýšení platby za státního pojištěnce. I zde se se však negativně odrazilo prominutí pojistného. Daň z přidané hodnoty (-3,0 %) reflektovala vedle poklesu spotřeby domácností rovněž snížení sazby daně na vybrané zboží a služby.

Podstatný nárůst výdajů byl zapříčiněn dynamikou v sociální oblasti a kompenzacemi pro odvětví zasažená pandemií. Dotace a transfery, které v metodice ESA 2010 zahrnují programy Antivirus A, A Plus a B nebo specifické programy COVID Ministerstva průmyslu a obchodu či Ministerstva pro místní rozvoj, rostly 31,5% tempem. Výdaje na sociální dávky meziročně vzrostly o 15,9 %. Kromě ekonomického vývoje se do jejich dynamiky promítla valorizace dávek důchodového pojištění a mimořádný příspěvek důchodcům, navýšení rodičovského příspěvku a dávky nemocenského pojištění. Výdaje na konečnou spotřebu sektoru vládních institucí si zachovaly značnou dynamiku (8,7 %) vlivem 10% růstu náhrad zaměstnancům, taženým regionálním školstvím a zdravotnictvím, tak i vlivem výdajů na zdravotní péči. Investiční aktivita rostla o 9,8 %, ústřední vládní instituce zvýšily investice o 15,2 % a územní jednotky o 4,2 %. U úrokových nákladů došlo k nárůstu 7,1 %.

Graf 1: Daňové výnosy (zdanění)

Graf 1: Daňové výnosy (zdanění)

Pozn.: Příjmy z práce neobsahují platbu státu za státního pojištěnce a daňový bonus na dítě. Příjmy ze spotřeby neobsahují přesměrované dotace na obnovitelné zdroje energie. Stejné položky nejsou pak adekvátně zahrnuty ani v celkovém zdanění.
Zdroj: ČSÚ. Výpočty MF ČR.

Graf 2: Výdaje a jejich struktura

Graf 2: Výdaje a jejich struktura

Zdroj: ČSÚ. Výpočty MF ČR.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.