FS (Finanční správa)
Daně a účetnictví  |  31.03.2021 12:00:00

Informace GFŘ k dopadům pandemie COVID-19 na převodní ceny

Jedná se o informaci, kterou vydává GFŘ v návaznosti na Pokyn k dopadům pandemie COVID-19, který vydala 18. 12. 2020 Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj („OECD“), která se zaměřuje na to, jak princip tržního odstupu a OECD TPG aplikovat na problémy související s pandemií COVID-19. V souvislosti s dopady pandemie COVID-19 řeší čtyři prioritní otázky: (1) provádění srovnávací analýzy; (2) ztráty a alokace nákladů souvisejících s COVID-19; (3) vládní intervenční programy; a (4) předběžné cenové dohody.

 

 

Přílohy

 

 

Generální finanční ředitelství 

Lazarská 15/7, 117 22 Praha 1  

Sekce metodiky a výkonu daní 

Č. j.: 18185/21/7100-40113-110343 

I N F O R M A C E G E N E R Á L N Í H O F I N A N Č N Í H O Ř E D I T E L S T V Í  k dopadům pandemie COVID-19 na převodní ceny  

Dne 18. 12. 2020 vydala Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj („OECD“) Pokyn  k dopadům pandemie COVID-19 na převodní ceny, dále jen "Pokyn". Jeho originální znění  lze nalézt na internetových stránkách http://www.oecd.org/tax/transfer-pricing/guidance-on the-transfer-pricing-implications-of-the-covid-19-pandemic.htm. Generální finanční ředitelství  ("GFŘ") současně s touto informací zveřejňuje jeho neoficiální překlad do českého jazyka na  

https://www.financnisprava.cz/cs/mezinarodni-spoluprace/mezinarodni-zdanovani-prime dane a uvádí následující souhrn nejdůležitějších informací Pokynu z pohledu finanční správy.  

V prvé řadě je třeba zdůraznit, že se nejedná o speciální Pokyn mimo rámec současné  Směrnice OECD o převodních cenách pro nadnárodní podniky a daňové správy, vydané  v roce 2017 ("OECD TPG"), ale zaměřuje se na to, jak princip tržního odstupu a OECD TPG  aplikovat na problémy související s pandemií COVID-19. V souvislosti s dopady pandemie  COVID-19 řeší čtyři prioritní otázky: (1) provádění srovnávací analýzy; (2) ztráty  a alokace nákladů souvisejících s COVID-19; (3) vládní intervenční programy;  a (4) předběžné cenové dohody. 

Ekonomický dopad pandemie COVID-19 se velmi liší napříč ekonomikami jednotlivých států,  průmyslovými odvětvími a obory podnikání. Podniky by se měly při jakékoli analýze dopadu  pandemie COVID-19 na převodní ceny snažit současně dokumentovat jak, a do jaké míry,  byly zasaženy pandemií, ale také to, zda a jak bylo jejich podnikání v obdobích ovlivněných  pandemií COVID-19 ovlivněno jinými vlivy (např. větší robotizace, přechod na jiné zdroje,  apod.), které s pandemií nesouvisejí, a jaký je dopad těchto vlivů na jimi vykonávané funkce,  nesená rizika a používaná aktiva

Obzvláště podstatný pro zmíněné čtyři otázky je v současném ekonomickém prostředí  význam rizika. Během pandemie COVID-19 se materializoval tzv. hazard risk ("riziko  ohrožení"), které se může u některých poplatníků projevit konkrétními nastalými riziky. Např.  se může projevit v tržním riziku poklesem poptávky po vlastních produktech, službách apod.,  v provozním riziku narušením dodavatelského řetězce a omezením výroby atd. Hazard risk  je svým charakterem riziko, které nemůže žádná strana transakcí ovládat, všechny subjekty ho částečně ponesou, ale každý v jiné úrovni podle toho, jaká rizika, která jsou schopny řídit,  se u nich reálně naplní. Dopad těchto rizik bude jednak odlišný u jednotlivých segmentů trhu,  ale bude se lišit i v závislosti na funkčním postavení podniku v rámci skupiny podniků.  

Pokyn zdůrazňuje důležitost funkční a rizikové analýzy. Je nutné zkoumat okolnosti,  které nastaly u konkrétního subjektu a konkrétní skupiny podniků v souvislosti s pandemií,  jak moc subjekt i skupinu (resp. příslušné spojené podniky) ovlivnilo naplnění rizik  vyplývajících z hazard risk. Nutné je také analyzovat chování stran závislé transakce při  zasažení pandemií, přičemž by mělo být hodnoceno i to, jaké funkce spojené podniky  vykonávaly a jaká rizika nesly před obdobím, ve kterém byly pandemií ovlivněny. Pokud se  skutečně vykonávané funkce a nesená rizika subjektu v období před pandemií a v období 

Č. j.: 18185/21/7100-40113-110343 strana 2 (celkem 2) 

pandemie nezměnily, neměl by být měněn přístup ke způsobu stanovení převodních cen  pouze s odůvodněním na nastalou pandemickou situaci.  

Jak dle OECD TPG, tak i dle Pokynu mohou být subjekty s omezenými riziky ("LRE")  krátkodobě ve ztrátě, pokud u nich došlo k naplnění rizika, nad nímž mají kontrolu, které řídí  a disponují dostatečnou finanční kapacitou k jeho pokrytí. Ztráta by měla být pouze v té  míře, která jim náleží podle vykonávaných funkcí a nesených rizik. Zároveň je vždy  nutné analyzovat, jak se chovají nezávislé srovnatelné subjekty v obdobných  podmínkách. I srovnatelné nezávislé subjekty mohou mít ztrátu, ale musí v dané transakci  mít srovnatelnou úroveň rizik jako testovaná LRE.  

Při provádění srovnávací analýzy zasahující do pandemického období se dle Pokynu  doporučuje u dlouhodobých smluvních vztahů s garantovanou určitou mírou ziskovosti,  vycházející z původní benchmark analýzy "BMA", nastavení smlouvy ponechat beze změny.  V dlouhodobém horizontu se dopady pandemie promítnou i do ziskovostí LRE (tj. vliv  skutečnosti, že pro roky zasažené pandemií nebyla provedena žádná úprava BMA  zohledňující propad, bude vyrovnán v příštích několika letech, ve kterých se vliv propadu  projeví v historických datech).  

U krátkodobých smluvních vztahů, je možné v BMA provádět úpravy srovnatelnosti  a reagovat operativně na situaci na trhu. Úpravy srovnatelnosti je však třeba provádět  dlouhodobě a konzistentně tak, aby nemohly být dopady pandemie promítnuty duplicitně ve  více zdaňovacích obdobích. Subjekt musí být schopen obhájit, že prováděné úpravy  srovnatelnosti jsou smysluplné a že jsou prováděny dlouhodobě.  

V souvislosti se ztrátovými srovnatelnými společnostmi zjištěnými v rámci BMA obecně platí  stávající postup upravený i v Pokynu GFŘ D-34, tj. nutnost vylučovat z BMA subjekty, které  nejsou srovnatelné s testovanou stranou transakce, např. kumulovaně ztrátové společnosti,  za předpokladu, že se nejedná o situaci, kdy je to jev běžně se vyskytující mezi  srovnatelnými společnostmi.  

V souvislosti s výběrovými kritérii upřednostňuje Pokyn při provádění BMA klást větší důraz  na srovnatelnost trhu (geografické kritérium) s případným rozvolněním jiných kritérií (např.  NACE), je-li to nutné.  

Dále Pokyn řeší vliv vládních intervenčních programů na cenu závislé transakce, kdy je třeba  vždy brát v potaz to, jaká rizika mají vládní programy pokrývat a kdo je nositelem těchto rizik.  

GFŘ tedy rekapituluje, že posouzení míry vlivu a dopadů pandemie COVID-19  a souvisejících opatření v boji proti COVID-19 v oblasti převodních cen na konkrétní strany  transakcí mezi spojenými osobami, je velmi individuální a pro účely dokumentování těchto  dopadů v rámci různých možných řízení vedených správci daně se doporučuje mít  k dispozici takové podklady, které pomohou porozumět konkrétní situaci daňového subjektu  v období pandemie a míře zasažení subjektu či spojených podniků.  

Ing. Bc. Lenka Opluštilová  

ředitelka sekce  

Příloha 

Překlad Pokynu k dopadům pandemie COVID-19 na převodní ceny 

 

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.