Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  31.03.2021 10:24:58

Čtyři podmínky udržitelného hospodářského oživení

Je konec března a 1. čtvrtletí letošního roku je de facto za námi. Tvrdých dat z domácí ekonomiky zatím mnoho publikováno nebylo, avšak čtvrtletí plné omezení a uzavírek dává jednoznačně tušit, že z pohledu hrubého domácího produktu (HDP) to žádná sláva nebyla. HDP velmi pravděpobně mezičtvrtletně poklesl a na oživení ekonomické aktivity si budeme muset počkat více do jara. Co vlastně pro nadcházející měsíce očekávat, respektive, jaké jsou podmínky udržitelného hospodářského oživení? Zcela nezbytnou podmínkou je zvládnutí pandemie Covidu19. To se vzhledem k postupující vakcinaci rýsuje celkem pozitivně, pokud tedy nezačne úřadovat nějaká varianta viru, na které by současné vakcíny fungovaly jen velmi omezeně či nefungovaly vůbec. Pokud pominu vakcínu, tak je možné identifikovat čtyři další podmínky celoplošného a udržitelného hospodářského oživení – vnější prostředí, spotřeba domácností, služby a investice. 

Česko, jako malá otevřená ekonomika, je silně závislá na zahraničním vývoji. Význam zahraniční poptávky velmi dobře ilustruje i vývoj ve druhé polovině loňského roku, kdy čistý export pozitivně přispíval do HDP. Bez hospodářského růstu v eurozóně tak nelze očekávat ani udržitelné ekonomické oživení u nás. Pozitivem je, že pro nejbližší čtvrtletí to vypadá na silný růst ekonomické aktivity v eurozóně i v Německu. Indexy podnikatelského sentimentu PMI v eurozóně jsou na rekordních hodnotách v případě výrobního sektoru a rychle se zlepšuje i sektor služeb.

Druhou podmínkou je rozjezd spotřeby domácností, která tvoří necelou polovinu HDP. V loňském roce spotřeba domácností výrazně propadla a specifické bylo to, že za útlumem nestálo rozhodnutí spotřebitelů, ale především vládní omezení. Zároveň od začátku pandemie došlo k výraznému nárůstu úspor i vkladů domácností, přičemž nezaměstnanost vzrostla jen mírně. Od začátku letošního roku navíc došlo ke zrušení superhrubé mzdy, což pro domácnosti představuje zvýšení disponibilního důchodu a tento pozitivní fiskální impuls je odhadován až na 80 mld. korun, tj. zhruba 1,5 % HDP. Optimismus, že domácnosti veškerou odloženou spotřebu z posledního roku v nadcházejících čtvrtletích doženou, je trochu přehnaný.  Na druhé straně lze očekávat, že větší část úspor do spotřeby opravdu může jít.

Negativní dopad pandemie na sektor služeb byl výraznější než v případě průmyslu. Důkazem je skutečnost, že zatímco průmyslová produkce se již v meziročním srovnání dostala nad úrovně před vypuknutím pandemie, tak o službách to rozhodně neplatí. Velmi slabá zůstává situace i nadále v tzv. kontaktních službách, kde letos v lednu byly tržby meziročně třetinové. Meziročně nižší tržby však nejsou doménou výlučně restaurací či ubytovacích zařízení, ale významně nižší jsou i tržby v dopravě či v oblasti nemovitostí. A právě zlepšení situace v sektoru služeb je třetím důležitým střípkem do mozaiky udržitelného hospodářského oživení.

Čtvrtou, avšak nikoliv podle významu, podmínkou udržitelného hospodářského oživení je postupný rozjezd investic. Investiční aktivita v podobě tvorby hrubého fixního kapitálu loni výrazně poklesla, když investice jsou velmi citlivé na negativní hospodářské vyhlídky. Výraznější pokles investic se týkal především soukromého sektoru. Důležité je nyní především to, aby se neopakovalo zamrznutí investiční aktivity z let 2009 až 2014. V průběhu letošního roku by měly k růstu investiční aktivity přispívat především vládní investice, přičemž soukromá sféra se bude rozjíždět pozvolněji. V případě investic zároveň platí, že budou potřebovat delší dobu na zotavení, než tomu bude například v případě spotřeby domácností. 

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt 17:35  Zastropování výše nájemného v Berlíně je protiústavní Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Čt 14:16  Ekonomika na vzestupu Martin Krištoff (CFD World)
St 16:06  Dolar ohrožuje rozlet rozvíjejících se trhů Štěpán Hájek (PurpleTrading)
St 15:07  Coinbase vstupuje na burzu za 250 dolarů za akcii Štěpán Hájek (PurpleTrading)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.