Míla Kopsová (Kurzy.cz)
Podnikání  |  02.04.2021 09:29:26

Daně v dubnu: Co spěchá a co se odkládá


Hned 1. dubna 2021 byste měli podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2021, daňové přiznání k silniční dani za rok 2020 a vyúčtování srážkové daně za rok 2020.   

Záloha na silniční daň za první čtvrtletí 2021 je splatná do 15. dubna 2021.

Pokud jste zaměstnavatele požádali o výpočet daně za rok 2020 a ve výplatě za leden nebo únor jste přeplatek daně za rok 2020 nedostali, zkontrolujte si výplatu za březen.

Do 20. dubna je potřeba zaplatit dubnovou platbu paušální daně.

Na konci dubna je potřeba si nachystat daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2020, pokud ho plánujete podat osobně nebo poštou. Termín je bez sankce prodloužený do 3. května 2021.

Samozřejmě je také potřeba nezapomenout na další termíny plateb a daňových přiznání

Daňový kalendář pro rok 2021  


Přiznání k dani z nemovitosti (dani z nemovitých věcí) za rok 2021

Podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2021 se bez sankcí posunulo do 1. dubna. Přiznání musíte podat, pokud jste v roce 2020 získali nemovitost nebo pokud v roce 2020 došlo k podstatné změně okolností, které ovlivňují stanovení daně z nemovitých věcí, např. ke změně výměry nebo druhu pozemku. Pokud nemovitost vlastníte už delší dobu, přiznání jste v minulosti podali a nic se nezměnilo, přiznání podávat nemusíte. Původní termín pro podání přiznání byl 1. únor 2021, sankce za pozdní podání přiznání by tedy se počítaly už od začátku února.

Jestli si nejste jisti, jestli byste měli přiznání k dani z nemovitých věcí podat nebo jak ho vyplnit, zkuste situaci telefonicky zkonzultovat na vašem finančním úřadu, jeho pracovníci vám většinou ochotně a rychle poradí.

V dalších měsících budete muset ještě zaplatit daň z nemovitosti, která se platí se každý rok. Daň do 5 000 je splatná do konce května 2021, nad 5 000 se platí ve dvou splátkách - do konce května (resp. zemědělci do konce srpna) a do konce listopadu. Platby daně se považují za uhrazené dnem připsání platby na účet finančního úřadu, je dobré je tedy platit s drobným předstihem. 

Zpráva ministerstva financí o prodloužení termínu pro daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Detailní informace o prodloužení lhůty pro přiznání k dani z nemovitých věcí

Daň z nemovitosti - podrobnosti, formuláře, zprávy a termíny  


Přiznání k silniční dani za rok 2020 a doplatek silniční daně za rok 2020

Také u silniční daně se původní termín 1. února prodloužil do 1. dubna 2021. Daňové přiznání k silniční dani za rok 2020 je potřeba podat, pokud jste v roce 2020 používali vozidlo k podnikání nebo vlastnili vozidlo nad 12t určené k přepravě nákladů a nevztahuje se na vás výjimka ze zákona 16/1993 Sb. Do 1. dubna je také potřeba doplatit daň za rok 2020. Daň zaplaťte s drobným předstihem, považuje se za uhrazenou dnem, kdy je připsaná na účet finančního úřadu, a vzhledem k posunutí lhůty by se penále počítalo už od začátku února.

V roce 2021 se kromě doplatku daně za rok 2020 budou také platit zálohy na silniční daň 2021, první záloha silniční daně za rok 2021 je splatná už 15. dubna.

Zpráva ministerstva financí o prodloužení termínu pro daňové přiznání k silniční dani

více o silniční dani - kdo ji platí, formuláře, termíny a kalkulačka


Vyúčtování srážkové daně za rok 2020

Pro podání vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby (neboli srážkové daně) za rok 2020 platí obvyklý termín 1. dubna 2021. Nejedná se o daňové přiznáni, jen o rekapitulaci stržené a odvedené srážkové daně v roce 2020.

Více o srážkové dani  


Příjmy ze zaměstnání za rok 2020: Spočítal vám daň zaměstnavatel?

Pokud jste zaměstnavatele do poloviny února požádali o výpočet daně za rok 2020, zaměstnavatel by měl daň spočítat a přeplatek vyplatit nejpozději ve výplatě za březen. Přeplatek může být jen pár desítek korun stejně jako tisíce, záleží na tom, jaké roční daňové slevy uplatňujete. Vyšší přeplatek na dani vznikne např. pokud uplatníte daňovou slevu na manželku nebo úroky z hypotéky

Daň z příjmů FO ze závislé činnosti - povinnosti, termíny, formuláře  

Kalkulačka Výpočet čisté mzdy 2021


Paušální daň pro OSVČ 2021 - dubnová platba

Dubnová platba paušální daně je splatná do 20. dubna 2021. Platbu je lepší uhradit s drobným předstihem, protože nejpozději 20. dubna by měla být připsaná na účet finančního úřadu.

Paušální daň pro OSVČ - termíny plateb, čísla účtů, kalkulačka, formuláře  


Přiznání k dani z příjmů za rok 2020 a úhrada daně za rok 2020

Daňové přiznání k dani z příjmů v papírové podobě má prodloužený termín do 3. května 2021. Pro elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů platí lhůta do 1. června 2021. Při povinném auditu nebo pokud přiznání podává daňový poradce platí termín do 1. července.  

Daňové přiznání k dani z příjmů podávají firmy, OSVČ i někteří zaměstnanci (např. pokud pracují pro víc zaměstnavatelů současně). Ve stejné lhůtě jako se podává daňové přiznání je také potřeba zaplatit daň z příjmů za rok 2020. Daň se považuje za uhrazenou dnem připsání platby na účet finančního úřadu,. Kvůli posunutí termínu o měsíc nutné daň zaplatit v čas, protože sankce by se počítaly od původního termínu.

více o dani z příjmů

Daň z příjmů fyzických osob - povinnosti, termíny, formuláře  

více o posunutí termínů daně z příjmů


Další termíny v daňovém kalendáři v dubnu 2021

Další termíny plateb a daňových přiznání např. pro DPH, spotřební daně, energetické daně, oznámení informací o přeshraničních uspořádáních atd. najdete v daňovém kalendáři pro rok 2021, který připravila finanční správa. Tyto termíny se týkají buď častých nebo velmi specifických záležitostí, proto se jim detailněji nevěnujeme.

A protože finanční správa svůj kalendář neaktualizuje, doporučujeme sledovat změny u nás. Najdete je na našich stránkách: v úvodu daňového kalendáře a na stránce daně, které se změna týká.

Daňový kalendář 2021  

   
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.