Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  30.03.2021 10:19:45

Dopad covidu na naměřenou inflaci v eurozóně


V posledním vydání Ekonomického bulletinu ECB analyzovali experti této instituce dopad pandemie v oblasti měření spotřebitelských cen. Konkrétně upozornili na fakt, že při výpočtu hlavního měřítka inflace v eurozóně, tedy HICP, dochází každý rok od ledna k aktualizaci vah ve světle chování spotřebitelů v minulém roce. A právě aktuálně minulý rok, tedy rok 2020, byl v oblasti spotřebitelských nákupů samozřejmě zcela abnormální: prudce klesl objem útrat v oblasti rekreace a dopravy (a služeb celkově), a naopak narostl objem útrat zejména za potraviny.

Samotný cenový vývoj šel týmž směrem: méně nakupované položky měly tendenci zlevňovat, více nakupované položky zdražovat. Tuto úměru zachycuje následující graf. Na vodorovné ose jsou změny, které ve vahách jednotlivých zboží a služeb používaných pro výpočet inflace nastaly mezi lednem 2020 a lednem 2021, na svislé ose jsou změny cen; velikost bublin odráží velikost nových vah:



V důsledku vývoje v loňském roce tedy bude mít vývoj cen například v oboru ubytování v letošním roce výrazně menší dopad na celkovou inflaci, i kdyby byl růst cen v tomto odvětví docela svižný. Naopak inflace cen potraviny bude hrát velkou roli, i kdyby sama o sobě byla nízká.

V lednu 2021 činila podle Eurostatu inflace v eurozóně 0,9 %. Kdyby se však váhy výše popsaným způsobem nezměnily, tj. zůstaly by na „normální“ úrovni roku 2019, činila by dle propočtu expertů ECB lednová inflace v eurozóně jen 0,6 %. Pokud bychom předpokládali (což už ovšem analýza ECB nečiní), že většina tohoto efektu je dána pandemickou změnou nákupního chování, a tedy že po skončení pandemie dojde k opačnému efektu, šlo by o jeden z budoucích protiinflačních tlaků.

V Česku podobnou změnu vah tlačící na vyšší letošní (měřenou) inflaci ČSÚ zatím neprovedl, protože u českého CPI jsou váhy aktualizovány jen jednou za dva roky, a to podle útrat v minulém sudém roce. Teď jsou hodnoty české inflace postaveny druhým rokem na nákupním chování domácností v roce 2018. ČSÚ bude měnit váhy pro výpočet inflace od ledna 2022, a to podle rozložení spotřebních výdajů na různé druhy zboží a služeb během roku 2020. Určitá váhová divočina nás tedy možná přece jen nemine – ledaže ČSÚ přikročí k nějakým ad hoc úpravám.

Michal Skořepa

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688