Vlada.cz (Vláda)
Dotace  |  29.03.2021 19:04:57

Vláda prodloužila vyplácení kompenzačního bonusu i na duben

Drobní podnikatelé či lidé pracující na dohodu o provedení práce, kteří byli ekonomicky postiženi v důsledku epidemie koronaviru, budou moci čerpat tzv. kompenzační bonus i v dubnu. O stanovení třetího bonusového období rozhodla vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 29. března 2021.

Kompenzační bonus ve výši maximálně 1 000 korun na den, v případě osob činných na základě dohody 500 korun na den, měl být na základě zákona vyplácen v únoru a březnu. Vláda ovšem má zákonné zmocnění zavést další bonusová období vždy jako kalendářní měsíc až do konce roku, pokud budou v té době ještě trvat krizová opatření. Protože nadále platí vyhlášený nouzový stav a s ním spojená protiepidemická vládní opatření, která mají dopady i podnikatelský sektor, ministři schválili nařízení vlády ke kompenzačnímu bonusu pro rok 2021, kterým se jeho výplata prodlužuje i na duben. Náklady na prodloužení budou činit z veřejných rozpočtů maximálně 9,9 miliardy korun.

Kabinet projednal také změny rámcových podmínek podpory Covid – Ubytování II, které navrhla ministryně pro místní rozvoj na základě konzultací s profesními svazy i s potenciálními žadateli o podporu. Jedná se především o upřesnění kategorií ubytovacího zařízení, na která mohou žadatelé o dotaci peníze z programu čerpat. Dotační program také reflektuje rozhodnutí Evropské komise navýšit limitu článku 3.1 Dočasného rámce z 800 tisíc na 1,8 milionu eur.

Vláda rovněž rozhodla o uvolnění pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu Ministerstva obrany. Jedná se o druhou polovinu z desetimiliardové částky, kterou při projednávání státního rozpočtu na letošní rok rozhodla Poslanecká sněmovna z rozpočtu Ministerstva obrany přesunout do rozpočtové rezervy. Přesunutí zbylé částky umožní rezortu obrany pokračovat v plnění úkolů vyplývajících z vládou schválených koncepčních a dalších dokumentů a nadále zajišťovat plnění veškerých mimořádných úkolů spojených s nasazením příslušníků AČR a zapojením zřizovaných zdravotnických zařízení při řešení pandemie covid-19. Další informace naleznete v tiskové zprávě Ministerstva obrany na https://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vlada-schvalila-vraceni-5-miliard-korun-do-rozpoctu-ministerstva-obrany-cr-226756/.

Vláda projednávala také otázku dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. Vzala na vědomí informaci k bezpečnostnímu posouzení čtyř uchazečů o výběrové řízení na dodavatele nového jaderného zdroje, tedy uchazečů z Francie, Jižní Koreje, Ruska a ze Spojených států, respektive z Kanady. Vláda konstatuje, že se jedná pouze o bezpečnostní posouzení, nikoliv zahájení samotného tendru. Na přípravě a vyhodnocení tohoto bezpečnostního posouzení se budou podílet zpravodajské služby České republiky.

Vláda rozhodla také o odvolání Jaroslava Míla z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku, a to k 30. březnu 2021. Hlavním důvodem je fakt, že vládní zmocněnec dosud nezískal bezpečnostní osvědčení fyzické osoby pro přístup k utajovaným materiálům. Činnosti související s výkonem funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku podle Statutu Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR bude dočasně zajišťovat místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy.

Ministři schválili návrh novely zákona o svobodném přístupu k informacím a souvisejících zákonů, která do českého práva provádí evropské směrnice z 20. června 2019 o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru, a projednali i několik strategických dokumentů – aktualizaci Strategického rámce hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, aktualizaci Souhrnného akčního plánu Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje 2021, metodiku Koordinovaného přístupu k sociálnímu vyloučení 2021+ a Strategii bezpečnosti potravin a výživy 2030.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-29--brezna-2021-187488/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.