Daně a účetnictví  |  25.03.2021 17:51:59

Budeme moc být konečně digitální? Ptají se účetní

V posledním roce se zásadně změnil pracovní proces ve většině profesí – účetních nevyjímaje. Většina z nich se přesunula na homeoffice, odkud pracují již několik měsíců. Pro zhruba 40 % účetních to byla novinka, se kterou se museli vyrovnat. Digitalizace tak částečně pronikla i k těm účetním, kteří se jí bránili. Komora certifikovaných účetních (KCÚ) se již několik let soustavně na svých konferencích a workshopech věnuje tématu práce v online prostředí a využití nových softwarových programů v účetní profesi. Ať už se jedná o možnosti, jak automaticky vytěžovat doklady, vytvářet digitální archív (místo šanonů), nastavovat schvalování bez psaní podpisů nebo jen začít dokumenty v digitální podobě sdílet s klientem na cloudu bez zbytečných průtahů spojených s osobními návštěvami, na kterých se doklady předávají.

Někteří účetní se tomuto kroku bránili a brání, ale poslední rok jasně ukázal, že není cesty zpět a kdo neinovuje, nebude v budoucnosti prosperovat. Z průzkumu KCÚ z léta roku 2020 vzešlo, že největší překážkou pro mnohé účetní pro práci z domova byly právě ony papírové šanony a dokumenty, které náhle zůstaly v kanceláři. Práce se tak pro ně stala složitější a digitalizace, po které i jejich samotní klienti již několik let volají, získala své reálné opodstatnění.

Digitalizovat chtějí všichni, ale...

„Jde o mindset, jak se v dnešní době často používá, účetních. Ti, kteří se rozhodnou setrvat v minulosti papírů, budou mít práci velmi komplikovanou, ne-li v budoucnosti nemožnou, protože i sami klienti již vyžadují přechod na digitální podobu dokladů. Ušetří jim to totiž nejen čas, ale i peníze,“ říká Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

Obava účetních z digitalizace je stále do jisté míry oprávněná, protože česká legislativa na ni není dostatečně připravena. Z vyjádření ministerstva financí (MF) totiž mj. vyplývá, že sice lze listinné dokumenty převádět do elektronické podoby, ale konstatuje také rizika: „… v daném ohledu by však měl každý uchovatel zhodnotit míru rizika, kterou s sebou skartování originálního daňového dokladu vystaveného v listinné podobě přináší, a to zejména z důvodu případných budoucích soukromo-právních řízení apod.“ K tématu průkaznosti vzhledem k DPH se nevyjadřuje vůbec.

COVID time tak do jisté míry, a doufejme, že se nebude jednat jen o přechodné období, změnil i postoj některých úřadů. Státní restrikce a tlak na omezení kontaktu mezi lidmi vzbudil akci a úřady začaly přijímat dokumenty i v digitální podobě: „Ocenila jsem přístup institucí, že přijímaly plné moci i naskenované,“ uvedla jedna respondentka v  průzkumu z minulého roku.

Jak to bude dál?

To, co brání digitalizaci je tak paradoxně samotný státní aparát, který až díky poslednímu roku částečně „pochopil“, že je nutné digitalizovat i sám sebe. Účetní tak doufají, že se česká legislativa konečně pohne tím správným směrem. Jakmile se tak stane, přestanou konečně uchovávat svoje šanony v kancelářích a budou moc pracovat odkudkoliv a kdykoliv. Za umožnění digitalizace dokladů budou rádi také klienti samotných účetních, kteří zatím musí některé dokumenty dle zákona archivovat až 30 let.

Komora certifikovaných účetních

Komora certifikovaných účetních (KCÚ) je profesní organizace působící v České republice od roku 1999. Sdružuje na 1 200 profesních účetních, kteří absolvovali několikaletý dvoustupňový systém certifikace účetních postavený na vzdělávacích standardech Mezinárodní federace účetních (IFAC). KCÚ podporuje účetní profesi, zdůrazňuje význam kvalitní účetní práce pro finanční řízení podniků, zajišťuje odborná školení, připomínkuje novelizace účetních zákonů a předpisů. Jejím předsedou je Ing. Libor Vašek, Ph.D.

Více informaci na: www.komora-ucetnich.cz/cze/informace-komory.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:

Čt   9:16  BDO: Zaměstnávání dohodářů bude výhodné, ale jen když je firmy zaregistrují jako... BDO Česká republika (BDO Česká republika)
04.04.2024  Daňová podpora výzkumu a vývoje - 2022 ČSÚ (ČSÚ)
02.04.2024  Kdo se musí registrovat k FATCA? JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)




?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688