Lynx (Lynx)
Akcie ve světě  |  24.03.2021 09:20:49

IPO Deliveroo již v tomto roce! Cena bude od L 3,90 za akcii!

Společnost Deliveroo oznámila svůj záměr vstoupit na burzu. Přesné datum IPO Deliveroo ještě není známé, ale odhaduje se, že by k němu mohlo dojít v první polovině tohoto roku. Mělo by jít o doposud největší evropské IPO roku 2021.

V článku si tuto britskou společnost představíme a podíváme se na důvody, proč se rozhodla k primárnímu úpisu akcií. Představíme si také doposud známé informace ohledně IPO Deliveroo.

V článku se dozvíte:

  1. IPO Deliveroo
  2. Co je duální struktura akcií?
  3. Čím se Deliveroo zabývá?
  4. IPO Deliveroo: Důvody pro vstup na burzu
  5. Zájem investorů o Deliveroo
  6. Finanční údaje společnosti Deliveroo
  7. IPO Deliveroo: Vyplatí se investice do akcií?
  8. Obchodujte s akciemi Deliveroo u LYNX

IPO Deliveroo

Společnost Deliveroo se chystá vstoupit na burzu. Britská společnost rozvážející jídlo oznámila, že hodlá vstoupit na burzu v Londýně (London Stock Exchange). Přesné datum IPO ještě není určeno, ale očekává se, že by k němu mohlo dojít již v dubnu letošního roku.

Cena za akcii by se při této první veřejné nabídce měla pohybovat mezi L 3,90 a L 4,60. Tržní hodnota by mohla dosahovat L 7,7 až L 8,8 miliardy.

Cílem Deliveroo je při IPO získat až L 1 miliardu. Očekává se, že půjde o doposud největší evropské IPO tohoto roku a jedno z největších IPO na londýnské burze za posledních 7 let.


Deliveroo při svém IPO hodlá uplatnit duální strukturu akcií.

Co je duální struktura akcií?

Duální struktura akcií znamená, že cenné papíry jsou rozděleny do dvou tříd. Tyto třídy se pak od sebe liší na základě hlasovacího práva.

Ne všechny akcie mají stejnou hlasovací sílu. Majitelé společností si často ponechávají akcie s větší hlasovací silou, aby neztratili kontrolu nad společností.

Deliveroo akcie třídy A

Tyto akcie budou nabídnuty široké veřejnosti během IPO. Společnost Deliveroo se navíc rozhodla, že svým stávajícím zákazníkům a doručovatelům nabídne akcie v hodnotě L 50 milionů.

Ačkoliv akcie společnosti při primárním úpisu akcií může získat téměř kdokoliv, stávající zákazníci a doručovatelé mají přednost před těmi, kteří nejsou se společností Deliveroo nějak spjati. Jedna akcie třídy A představuje 1 hlas.


Deliveroo akcie třídy B

Tyto akcie nebudou v rámci IPO nabízeny. Ponechá si je zakladatel společnosti Will Shu. Každá akcie třídy B představuje hlasovací sílu až 20 hlasů. Touto cestou si tak zakladatel Deliveroo chce zajistit plnou kontrolu nad chodem společnosti.

Nutno podotknout, že tato duální struktura společnosti bude platit jen po dobu 3 let. Po uplynutí této doby budou akcie třídy B automaticky převedeny na akcie třídy A.Čím se Deliveroo zabývá?

Společnost Deliveroo byla založena v roce 2013 v Londýně. Jejími zakladateli jsou Will Shu a Greg Orlowski. Společnost se soustředí na doručování jídla a propojuje restaurace s jejich zákazníky.

Celý nápad se zrodil v Londýně, když si zakladatel společnosti uvědomil, že toto město je plné vynikajících restaurací, ale jen málo z nich nabízelo doručovaní jídla.

Cílem bylo vytvořit rozsáhlou síť restaurací a platformu, díky které by si zákazníci mohli objednat vybrané jídlo s doručením až ke dveřím jejich domu. Deliveroo restauracím skrze svou platformu také pomáhá s reklamou a marketingem, stejně jako se zpracováním objednávek.


Zákazníci si pomocí mobilní aplikace (nebo na internetu) objednají požadovaný pokrm a zaměstnanci Deliveroo se postarají o jeho doručení z restaurace přímo k zákazníkovi.

Od roku 2017 Deliveroo ve vybraných oblastech také pomáhá restauracím zakládat speciální kuchyně, které slouží výhradně pro vaření pokrmů určených k doručení.

Jelikož se nejedná o klasickou restauraci v pravém slova smyslu, náklady na provoz takové kuchyně bývají nižší (a je nutno méně povolení), přičemž je efektivně pokryta poptávka po jídle v dané oblasti.

Deliveroo působí v mnoha evropských zemích a také na Středním Východě a v Asii. Společnost se může pyšnit miliony uživatelů a sítí až 115 000 restaurací. Pro Deliveroo pracuje až 100 000 řidičů, kteří zajišťují, že se jídlo dostane ke svému zákazníkovi.

 

IPO Deliveroo: Důvody pro vstup na burzu

Koronavirová krize přispěla k rozvoji doručovatelských služeb. Ty mezi sebou často svádějí tvrdý konkurenční boj. K IPO se odhodlaly společnosti jako například DoorDash, Instacart a Delivery Hero.

Velká Británie je největším trhem pro doručovatelské služby. Po loňském spojení společností Just Eat a TakeAway nyní Just Eat TakeAway ovládá až 80 % britského trhu. Druhý největší podíl připadá právě společnosti Deliveroo.


Právě rozvoj silné konkurence a nákladné marketingové kampaně jsou důvody, proč bylo rozhodnuto o IPO Deliveroo. Vstupem na burzu získá Deliveroo další potřebný kapitál. Navíc se počítá také se zvýšením prestiže a celkového povědomí o této společnosti.

Zájem investorů o Deliveroo

Během posledních několika let zainvestovalo do Deliveroo mnoho významných společností, čímž došlo k silnému navýšení ocenění společnosti. V roce 2014 zainvestovala společnost Index Ventures $ 2,75 milionů dolarů. V roce 2015 Deliveroo obdrželo $ 25 milionů od společnosti Accel.

Investované částky a počty investorů začaly s rozvojem této britské doručovatelské společnosti narůstat. Největší rozruch ale vzbudila společnost Amazon, když v roce 2019 do této firmy zainvestovala $ 575 milionů. Amazon tímto krokem získal přibližně 16 % společnosti Deliveroo.


Za rok 2020 na investicích společnost získala dalších $ 180 milionů a byla oceněna na $ 7 miliard. Zájem investorů o tuto společnost je tedy veliký a dle některých analytiků by společnosti, které zainvestovaly do Deliveroo včas, mohly očekávat návratnost až 60 000 %.

Jak už bylo řečeno, při IPO Deliveroo se počítá s cenou za akcii v rozmezí L 3,90 až L 4,60. Tržní hodnota by se tedy mohla pohybovat mezi $ 10,5 a $ 12,2 miliardami.

Finanční údaje společnosti Deliveroo

Společnost nedávno oznámila, že během roku 2020 utržila ztrátu L 223 milionů. Je třeba si ale uvědomit, že konkurenční boj mezi doručovacími společnostmi je silný a mnoho z nich se soustředí na získání co největšího podílu na trhu.

Velký podíl na trhu může v budoucnu přinést očekávané zisky. IPO Deliveroo by mělo sloužit právě k získání prostředků na marketingové účely s cílem zajistit si silnější pozici na trhu.

Přestože rok 2020 skončil pro společnost v červených číslech, došlo ke zlepšení oproti roku 2019. Níže vám přinášíme výsledky společnosti za několik posledních let.

Deliveroo zisk / ztráta
2015    ztráta L 1,4 milionu
2016    ztráta L 129 milionů
2017    ztráta L 185 milionů
2018    ztráta L 232 milionů
2019    ztráta L 317 milionů
2020    ztráta L 223 milionů

 

Za zmínku ale také stojí vývoj tržeb společnosti Deliveroo. Za rok 2020 bylo dosaženo L 4,1 miliardy, zatímco v roce předchozím L 2,5 miliardy. Od roku 2015 mají tržby společnosti Deliveroo vzrůstající tendenci.

Vývoj tržeb společnosti Deliveroo
2015 L 18 milionů
2016 L 129 milionů
2017 L 277 milionů
2018 L 476 milionů
2019 L 2,5 miliardy
2020 L 4,1 miliardy

 

Jak je vidět, tržby zaznamenaly za posledních 6 let působivý růst. Jen za rok 2020 vzrostly tržby společnosti Deliveroo o 64 %, zatímco u konkurenční společnosti Just Eat TakeAway došlo k nárůstu o 55 %.

IPO Deliveroo: Vyplatí se investice do akcií?

Doručovací služby zažívají díky koronavirové krizi rozkvět. Lidé za doručení jídla utrácejí stále více peněz. Švýcarská banka UBS věří, že toto odvětví by mohlo do roku 2024 dosáhnout až $ 400 miliard.

Dle společnosti Euromonitor International by dokonce odvětví doručovatelských služeb mohlo v příštích 10 letech dosáhnout hodnoty až $ 1000 miliard.

O služby podobných společností je tedy zájem, který by mohl přetrvat i po odeznění pandemie. Potenciál Deliveroo dokazuje také zájem investorů.

Zejména Amazon zde hraje důležitou roli. Protože vedle financování může také dojít k intenzivnější spolupráci mezi Amazonem a Deliveroo, čímž by společnost mohla získat silnou konkurenční výhodu.

Klíčové bude, jak si také povedou konkurenční společnosti a jaký podíl na trhu nakonec firma získá. IPO Deliveroo bude nicméně jistě zajímavé sledovat.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:

Pá   9:19  Výsledky Kroger za 1Q nad odhady Research (Česká spořitelna)
Pá   9:13  Pokles výnosových měr na dluhopisovém trhu podpořil růstové akcie Research (Česká spořitelna)
Pá   8:41  Wall Street zakončila nerozhodně (18.6.2021) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.