mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  23.03.2021 18:52:00

COVID-19 Ekvádor - aktuální informace pro vstup do Ekvádoru. Od 22. března 2021 je povinnost předložení negativního testu PCR COVID-19 nebo antigenního testu.

COVID-19 Ekvádor - aktuální informace pro vstup do Ekvádoru

23.03.2021 / 18:21 | Aktualizováno: 23.03.2021 / 18:52

Velvyslanectví ČR v Limě informuje veřejnost o podmínkách vstupu na území Ekvádoru v souvislosti s opatřeními proti šíření Covid-19.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ EKVÁDORU:

Od 22. března 2021 je povinnou náležitostí pro všechny osoby, které si přejí vstoupit na území Ekvádoru, předložení negativního testu PCR COVID-19 nebo antigenního testu. Při příletu do Ekvádoru je negativní test předkládán ke kontrole ekvádorským zdravotním a imigračním úřadům. Negativní výsledek testu nesmí být starší než 3 dny a musí být proveden ve zdravotním středisku nebo v autorizované laboratoři v zemi původu (uznávány jsou testy v angličtině, španělštině, francouzštině a němčině). Od 13. 1. 2021 není možné se nechat testovat v místě příjezdu.

Děti mladší 2 let a letecký personál nemusí předkládat negativní test. To samé platí pro cestující, kteří v Ekvádoru pouze přestupují (v případě Ekvádoru jako tranzitní země). Bez testu mohou do země vstoupit i lidé s dokončeným očkováním proti COVID-19. Očkované osoby musí předložit platný očkovací průkaz.

Cestující, kteří prodělali COVID-19 a stále jim vychází pozitivní výsledek PCR testu, mohou vycestovat, pokud od prvních příznaků uběhl více jak měsíc a pokud mají lékařské potvrzení o svém zdravotním stavu od obvodního lékaře.

Také je nutné vyplnit příjezdový formulář společně s prohlášením o zdravotním stavu, který všichni cestující obdrží v letadle.

V případě cesty na Galapágy je nutné předložit test starý max. 96 hodin (neplatí pro osoby mladší 17 let). Dále je vyžadováno speciální povolení od Ministerstva turistiky Ekvádoru, se kterým mohou pomoci např. místní cestovní kanceláře nebo ubytovací zařízení.

Pokud je výsledek negativní, karanténa není povinná. Cestující, kteří do země přilétají z Velké Británie, Austrálie, Jižní Afriky a Evropské unie, mohou být vybráni náhodně k absolvování antigenního testu na letišti. V případě pozitivního výsledku musí podstoupit karanténu v minimální délce 10 dní v přiděleném hotelu. Antigenní test není prováděn dětem mladším 14 let.


3. DOPRAVA:

Letecká komerční doprava je povolena od 1. června 2020. Pro vnitrostátní lety není požadován test PCR.

V Ekvádoru jsou kantony rozděleny do třech skupin – dle barev semaforu. Červené jsou kantony s největší nákazou, zelené s nákazou minimální. Pravidla pro pohyb se odvíjejí dle pravidel pro jednotlivé barvy. Je povolena doprava mezi kantony oranžové či zelené barvy. Z červených kantonů je doprava zakázána. Hlavní město Quito je aktuálně nastaveno na oranžovou. Ve městě je povolena městská doprava a již se otevřely i hlavní autobusové terminály. Aktuálně je jeden kanton na hranicích s Kolumbií v červené barvě. Většina (205) se jich nachází v oranžové a 15 kantonů je v zelené barvě.

Stále jsou uzavřené pozemní hranice s Peru i Kolumbií s výjimkou dvou přechodů – Rumichaca a Huaquillas, které nyní slouží především ke komerčním účelům a pro případný návrat Ekvádorců a rezidentů do země.

Mezi hlavními městy operují některé letecké společnosti: Quito-Lima (LATAM), Quito-Bogota (Avianca, Copa Airlines).

V případě nutnosti cestovat mezi provinciemi v Ekvádoru kontaktujte Velvyslanectví ČR v Limě: consulate_lima@mzv.cz.


4. OPATŘENÍ:

Na celostátní úrovni platí povinné nošení roušek ve volném prostranství i v uzavřených budovách/dopravě apod. Je doporučeno dodržovat dvoumetrové rozestupy a při vstupu do obchodu si dezinfikovat ruce, případně celé tělo.

Národní bezpečnostní rada (COE Nacional) i mimo nouzový stavy vydala následující opatření:


- většina škol a univerzity zůstávají uzavřené a mají online výuku

- stále je doporučeno pracovat z domova

- otevření barů a nočních podniků záleží na rozhodnutí jednotlivých kantonů

- sdružování lidí možné do max. počtu 10 osob

- v Quitu nadále platí používání osobního automobilu dle posledního čísla SPZ (sudé a liché dny).

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Ekvádoru lze nalézt na webové stránce:

https://www.ministeriodegobierno.gob.ec/

https://www.gob.ec/mdg

https://www.salud.gob.ec/

https://www.cancilleria.gob.ec/

https://www.coronavirusecuador.com/

https://www.gestionderiesgos.gob.ec/coe-nacional/

6. NÁVRAT DO ČR

ČR zařadila Ekvádor na seznam zemí s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (označeno tmavě červenou). Cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň cestující musí podstoupit RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Toto potvrzení bude vyžadováno dopravci jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR. Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy jsou povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu (tj. nejdříve 6. den) a nejpozději 14. den na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu), tj. karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve 6. den po příjezdu. Po dobu 10 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.

Otestovat se před odletem do ČR můžete v těchto autorizovaných laboratořích: http://www.calidadsalud.gob.ec/laboratorios-autorizados/.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestování
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.