Tiskové zprávy  |  23.03.2021 13:17:27

Klima v hledáčku investorů. Udržitelné projekty získávají desítky miliard dolarů

Více než 60 miliard dolarů bylo od roku 2013 celosvětově investováno do projektů zabývajících se klimatem. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti PwC. Odvětví tzv. green tech startupů se těší rostoucímu zájmu ze strany venture kapitálových fondů, které do něj jen v roce 2019 nasměrovaly 16 miliard dolarů, tedy 6 % všech svých investic. Podle skupiny Soulmates Ventures přesáhne v roce 2025 výše těchto investic 25 miliard dolarů.

Udržitelné startupy využívají inovativní technologie, které přispívají ke zlepšování životního prostředí. Zpráva společnosti PwC „The State of Climate Tech 2020“ identifikovala po celém světě takových společností více než 1 200. Na investice do startupů hledajících řešení pro zmírnění klimatické změny se po celém světě soustředí zhruba 2 700 investorů. Jedním z nich je česká investiční skupina Soulmates Ventures, která v horizontu pěti let investuje zhruba miliardu korun.

ČR o krok pozadu

„Segment green tech startupů je výrazně rozvinutější zejména v západních zemích, boom však prožívá také v technologicky vyspělých zemích Asie. Projektů, které mohou přispět k lepšímu životu na planetě, mapujeme v České republice desítky,“ uvádí zakladatel Soulmates Ventures Hynek Sochor s tím, že značná část projektů pochází z akademické sféry a čelí problémům spojeným s přechodem do byznysového prostředí. Spolu s finanční investicí je proto zpravidla nutné se přímo podílet na rozvoji projektu. „Nejvíce udržitelných startupů vzniká v oblastech voda, vzduch, půda, doprava a mobilita a cirkulární ekonomika,“ vysvětluje Sochor. Jeho investiční skupinu v loňském roce oslovilo více než 50 startupů z této oblasti, jejichž celková valuace byla vyčíslena na 1,5 miliardy korun. „V loňském roce jsme měli investiční příležitosti přesahující 350 milionů korun. Investice do climate tech startupů a dalších udržitelných projektů bude v následujících letech přibývat. Pokud vydrží tempo z předchozích let, v roce 2025 tímto směrem venture kapitálové fondy investují více než 25 miliard dolarů,“ dodává zakladatel Soulmates Ventures.

Chybí finance, expertiza i legislativa

Do oblasti green tech startupů zatím neproudí tak vysoké investice jako například do IT projektů, přesto nedostatek financí není nejzásadnějším problémem. Investoři v některých segmentech naráží na regulatorní bariéry či nedostatečně kvalifikované týmy pro rozvoj projektu. Startupy tak zpravidla nejsou ve fázi vhodné pro investici. „České startupy mají velký potenciál, v mnoha případech dokonce globálního charakteru, ale často jim chybí drive a byznysové know-how. Projekty, které prošly naším důkladným výběrovým řízením, podporujeme nejen finančně, ale rovněž přinášíme naši expertízu v oblasti strategie budování značky, finančního a marketingového řízení a obchodu,“ vysvětluje na závěr partner a CEO Soulmates Ventures Václav Gregor s tím, že právě na tyto aktivity se zaměřují například u projektu Perfectair, jenž se zabývá hyperlokálním měřením znečištění ovzduší.

Soulmates Ventures je investiční ekosystém složený z akcelerátoru, inkubátoru a investičního fondu soustředící se na udržitelné, zelené a technologické inovace pro udržitelnou budoucnost. Pomocí strategických partnerství posouvají Soulmates Ventures zelené technologické inovační projekty z fáze ověřeného MVP do rostoucího a škálovatelného byznysu, který je v případě potřeby připraven na růst na globálním trhu nebo na vstup velkého investora. Soustředí se na oblasti vzduch, voda, energie, mobilita, vzdělání, zdraví, potravinářství a zemědělství a cirkulární ekonomika. Společnost řídí Hynek Sochor a Václav Gregor.
Hynek Sochor
Zakladatel a předseda představenstva Soulmates Ventures. V podnikatelském prostředí se pohybuje od střední školy, svůj první milion vydělal těsně po plnoletosti. Disponuje bohatými zkušenostmi z českého byznysu a v posledních letech se věnuje oblasti udržitelných investic.
Václav Gregor
Partner a CEO Soulmates Ventures. S podnikáním v oblasti on-line marketingu začal již na střední škole. Následně vybudoval několik firem působících na americkém trhu, kde se pohyboval posledních deset let. Za tu dobu získal mnoho cenných kontaktů a zkušeností, a to především v marketingu a obchodu.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Tiskové zprávy:

30.01.2024  Sodexo Benefity jsou nyní Pluxee Pluxee Česká republika (Pluxee ČR)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688