mzcr.cz (MZ ČR)
Podnikání  |  22.03.2021 20:28:25, aktualizováno 27.03.2021 09:01:33

Samotestování zaměstnanců a OSVČ, s účinností od 28. 3. 2021 - Mimořádné opatření

Podívejte se také: Testování v menších firmách do 10 zaměstnanců, neziskovek, OSVČ.

 MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ Palackého náměstí 375/4, 128 01 Praha 2 Praha 22.března 2021 

Č. j.: MZDR 47828/2020-27/MIN/KAN MZDRX01F5IY1 

M I M O Ř Á D N É O P A T Ř E N Í 

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona  č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů,  ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“), nařizuje postupem podle  § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva před dalším  rozšířením onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 toto  mimořádné opatření

I. 

1. S účinností od 28. března 2021 se zaměstnancům, kteří si sami provedli nebo jim byl  laickou osobou proveden test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 prostřednictvím  testu poskytnutého zaměstnavatelem, nařizuje v případě, že je výsledek testu pozitivní,  bezodkladně uvědomit zaměstnavatele o plánované nepřítomnosti na pracovišti kvůli  podezření na pozitivitu na přítomnost viru SARS-CoV-2, opustit pracoviště do místa  svého aktuálního bydliště a uvědomit bezodkladně o výsledku testu poskytovatele  pracovnělékařských služeb zaměstnavatele, pokud tak zaměstnavatel stanovil, jinak  svého registrujícího poskytovatele zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické  lékařství, popřípadě praktické lékařství pro děti a dorost. Pokud zaměstnanec nemůže  uvědomit poskytovatele zdravotních služeb podle věty první, je povinen kontaktovat  jiného poskytovatele zdravotních služeb, popřípadě orgán ochrany veřejného zdraví  příslušný podle místa výkonu práce k určení dalšího postupu. 

2. S účinností od 28. března 2021 se osobám samostatně výdělečně činným, které si samy  provedly nebo jim byl laickou osobou proveden test na přítomnost antigenu viru  SARS-CoV-2 prostřednictvím testu určeného pro sebetestování nebo povoleného  k použití laickou osobou, nařizuje v případě, že je výsledek testu pozitivní, opustit  pracoviště do místa svého aktuálního bydliště a uvědomit bezodkladně o výsledku testu  svého registrujícího poskytovatele zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické  lékařství, popřípadě praktické lékařství pro děti a dorost. Pokud osoba samostatně  výdělečně činná nemůže uvědomit poskytovatele zdravotních služeb podle věty první, je  povinna kontaktovat jiného poskytovatele zdravotních služeb, popřípadě orgán ochrany  veřejného zdraví příslušný podle místa výkonu práce k určení dalšího postupu. 

II. 

S účinností od 28. března 2021 se zaměstnavatelům, kteří zajišťují pro své zaměstnance  testy na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, které lze použít laickou osobou, 

Str. 1 z 3 

a osobám samostatně výdělečně činným, které se testují testy na stanovení přítomnosti  antigenu viru SARS-CoV-2, které lze použít laickou osobou, nařizuje vést evidenci  provedených testů

III. 

Poskytovatel zdravotních služeb nebo orgán ochrany veřejného zdraví, kteří byli uvědomění o pozitivním výsledku testu podle čl. I, jsou povinni osobě uvedené v čl. I bezodkladně  vystavit žádanku na konfirmační RT-PCR test na vyšetření přítomnosti viru SARS-CoV-2.  V Informačním systému infekčních nemocí (ISIN), v modulu elektronické žádanky, je povinen  poskytovatel zdravotních služeb nebo orgán ochrany veřejného zdraví označit, že se jedná  o konfirmační RT-PCR test po samotestování a uvést identifikační číslo zaměstnavatele  (IČO) této osoby. 

IV. 

Osoba, které byla vystavena žádanka na konfirmační vyšetření podle čl. III, je povinna se  podrobit tomuto vyšetření bez prodlení. 

V. 

S účinností ode dne 28. března 2021 se zrušuje mimořádné opatření ze dne 5. března 2021,  č.j. MZDR 47828/2020-17/MIN/KAN. 

VI. 

Toto mimořádné opatření nabývá platnosti dnem jeho vydání. 

Odůvodnění: 

Rozšíření nové mutace SARS-CoV-2 B.1.1.7 (tzv. britská varianta), která se šíří v populaci  o 40–70 % snadněji a rychleji, je jednou z příčin obratu epidemie covid-19 směrem k růstu  počtu nových případů onemocnění. Varianta B.1.351 (tzv. jihoafrická varianta) se výrazně  šíří ve všech zemích regionu jižní Afriky. ECDC předpokládá rozšíření této varianty  i v dalších zemích regionu. Dle hodnocení ECDC varianta viru B.1.351 vykazuje až o 50 %  vyšší nakažlivost a resistentnost, což znamená možné komplikace při aplikaci existujících  vakcín. Šíření této varianty bylo již zaznamenáno ve 40 zemích světa. Varianta P.1 (tzv.  brazilská varianta) je prozatím identifikována sporadicky v 17 zemích světa. Prozatímní  informace však potvrzují, že i varianta P.1 bude procentuálně pravděpodobně více nakažlivá  než původní kmen viru. Jako problematický se jeví t.č. nedostatek informací s ohledem  na efektivitu existujících vakcín.

Str. 2 z 3 

Nezbytnou součástí protiepidemických opatření je provádění preventivního screeningového  vyšetření na přítomnost SARS-CoV-2 s cílem odhalit potenciálně infekční osoby, které mají  jen minimální, nebo žádné příznaky infekce, a přitom mohou nevědomky šířit onemocnění.  Vzhledem k nezbytnosti nalezení kompromisního řešení při předpokládané ekonomické  náročnosti, nedostatku zdravotnických pracovníků, kteří by mohli provádět pravidelné  testování zaměstnanců, což je i nadále považováno za zlatý standard a hlavní pilíř  preventivního testování, bylo z možných variant umožněn i doplňkový pilíř,  tj. provádění antigenních testů laickou osobou. Tento způsob testování umožní široké použití  laickou veřejností, a při dostatečné senzitivitě a specificitě antigenního testu,  a při pravidelném opakování s frekvencí minimálně 1x týdně dojde k postupnému  vychytávání infikovaných převážně asymptomatických osob. V případě pozitivního záchytu  bude výsledek nahlášen poskytovateli zdravotních služeb, který nařídí provedení  konfirmačního testu metodou RT-PCR. Na základě provedeného konfirmačního testu  standardní metodou RT-PCR lze pozitivní osobě nařídit izolaci dle platného mimořádného  opatření Ministerstva zdravotnictví k nařizování izolací a karantén a zahájit epidemiologické  šetření s cílem nařídit karanténu všem osobám, které byly v epidemiologicky významném  kontaktu s pozitivní osobou. 

doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D., v.r. 

ministr zdravotnictví

Str. 3 z 3 

Diskuze k článku
23.03. 16:20  Kdy už blbnout (Vlk)
23.03. 06:19  Kdy už blbnout (KarelB)

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Podnikání:

Čt 13:27  Změny při dovozu zásilek nízké hodnoty od 1. července Ceskaposta.cz (Česká pošta)
Čt 11:55  V Česku chybí sociální služby pro osoby ohrožené domácím násilím Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
Čt 10:35  Rekordní duben - vzniklo historicky nejvíc firem Dun & Bradstreet (Dun & Bradstreet)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.