mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  22.03.2021 07:51:00

Řecko - platná karanténní opatření. Na celém území Řecka platí přísná karanténní opatření

Řecko - platná karanténní opatření

10.03.2021 / 09:30 | Aktualizováno: 22.03.2021 / 07:51

Na celém území Řecka platí přísná karanténní opatření včetně zákazu vycházení ve večerních a nočních hodinách, neopodstatněného denního vycházení a přesunů mezi okresy. Délka zákazu nočního vycházení je odstupňována podle výskytu onemocnění covid-19 v oblasti.
Pro všechny cestující do Řecka nezávisle na výchozí destinaci a státní příslušnosti je povinná preventivní 7denní karanténa. V případě pozitivního výsledku kontrolního přetestování při příletu nebo v přístavu, je povinná karanténa 14denní. Na pozemní hranici může být pozitivní test důvodem k odepření vstupu do země.


Cestování do/z Řecka:


VŠICHNI CESTUJÍCÍ do Řecka, nezávisle na výchozí destinaci, státní příslušnosti a způsobu vstupu do země, mají povinnost:

  • nejpozději 24 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit a odeslat oficiální elektronický registrační formulář, tzv. Passenger Locator Form (PLF), který je spolu s návodem k dispozici na řecké vládní platformě https://travel.gov.gr/#/ (platí pro všechny cestující nad 18 let);
  • při vstupu předložit negativní PCR test provedený v akreditované laboratoři země původu nebo tranzitu, který nesmí být starší než 72 hodin od odběru vzorku a potvrzení negativní diagnózy musí být vystaveno v anglickém jazyce s uvedením jména cestujícího a čísla jeho cestovního dokladu (platí pro všechny cestující starší 10 let);
  • podrobit se případnému antigennímu přetestování na místě vstupu (hraniční přechod či letiště) - POZOR: cestující kontrolně testovaní na letišti nebo v přístavu musí v případě pozitivního výsledku zůstat 14 dní v karanténě na jimi udané adrese (event. v úřady určeném hotelu), cestující testovaní na pozemní hranici nebudou v případě pozitivity vpuštěni do země;
  • setrvat po vstupu v preventivní 7denní karanténě na místě udaném v registračním (PLF) formuláři. V případě pozitivního výsledku kontrolního přetestování při příletu nebo v přístavu, je povinná karanténa 14denní. Na pozemní hranici může být pozitivní výsledek kontrolního testu důvodem k odepření vstupu do země. Cestující z Velké Británie se na závěr karantény musí podrobit novému PCR testu a v případě pozitivity pokračovat v karanténě po dalších 7 dní.  Porušení karantény je pokutováno částkou 5.000 eur.

Mezinárodní letiště zůstávají otevřená, jejich provoz je však omezen. S ohledem na zákaz přesunu mezi okresy (prefekturami) je omezen také provoz vnitrostátní letecké dopravy na cesty ze zdravotních, profesionálních/podnikatelských a závažných rodinných (spojení rodiny) důvodů nebo k návratu do místa bydliště. Zcela přerušené zůstává osobní letecké spojení s Albánií, Severní Makedonií, Tureckem a španělskou provincií Katalánsko.
Výjimky: nákladní doprava, podpora zdravotnického systému, repatriace řeckých občanů ze zahraničí a cizích státních příslušníků do vlasti, státní, humanitární, vojenské, požární a technické lety, lety Frontexu, přistání k doplnění paliv nebo v ohrožení.
Pro bližší informace kontaktujte letecké společnosti.

Další informace najdete v článcích Řecko – cestování z/do ČR v souvislosti s Covid-19

Mimořádná karanténní opatření na území Řecka:


Území Řecka je v závislosti na výskytu onemocnění covid-19 rozděleno na žluté oblasti s kontrolovaným výskytem, červené se zvýšeným a tmavě červené s nebezpečným epidemiologickým nábojem (aktuální situace viz oficiální mapa: Covid-map | CoVid19.gov.gr ).

Na celém území Řecka (nezávisle na stupni výskytu onemocnění) platí zákaz neopodstatněného denního vycházení, vycházení ve večerních a nočních hodinách a zákaz opustit okres (prefekturu) bydliště.

Pohyb mimo místo bydliště je povolen pouze:

- od 5.00 do 21.00 hod. pro cesty z/do zaměstnání (v pracovní době s potvrzením zaměstnavatele nebo místopřísežným prohlášením v případě OSVČ) a dále na cesty:

  • 1 - do lékárny nebo k lékaři na základě předem určeného termínu návštěvy,
  • 2 - na nákup potravin, nelze-li objednat donášku do domu, a od 18. 1. rovněž na nákup spotřebního zboží,
  • 3 - do veřejné instituce nebo banky, nelze-li vyřešit elektronicky,
  • 4 - k osobě vyžadující péči a pomoc nebo jako doprovod nezletilých dětí do školy (s potvrzením školy),
  • 5 - na svatby, křtiny, pohřby nebo pro zajištění kontaktu rozvedených rodičů s dětmi (dle příslušných ustanovení),
  • 6 - na procházku, fyzickou aktivitu v přírodě nebo vycházku s domácími zvířaty (max. v páru při dodržení bezpečnostní vzdálenosti 1,5 m od ostatních osob).

- od 21.00 do 5.00 hod pouze na cesty z/do zaměstnání (s potvrzením zaměstnavatele nebo místopřísežným prohlášením v případě OSVČ) a za účelem (1) nebo venčení domácích zvířat v bezprostřední blízkosti bydliště (6).

Před opuštěním bydliště je třeba oznámit účel cesty na číslo 13033 formou bezplatné SMS obsahující výše uvedené číslo účelu (1, 2, 3,..., 6) mezera jméno, příjmení, adresa bydliště. Po opuštění bydliště je nezbytné mít u sebe mobilní telefon, ze kterého byla zpráva odeslána, a doklad totožnosti (OP nebo pas). Porušení je pokutováno částkou 300 EUR.

Platí zákaz opustit okres (prefekturu) bydliště. Vnitrostátní železniční, letecké a dopravní spojení je omezeno.

Na celém území Řecka je povinná rouška ve všech uzavřených veřejných prostorách (tedy i na pracovištích) a na otevřených prostranstvích. Do MHD je vstup bez roušky zakázán. V osobním automobilu není rouška povinná jen v případě, že řidič jede sám nebo s nejbližšími členy jeho rodiny. Výjimky se vztahují na individuální a kolektivní sportovní aktivity včetně cyklistiky, děti do 3 let a osoby s lékařsky potvrzenými dýchacími problémy. Porušení je pokutováno částkou 300 EUR.

V provozu jsou maloobchodní prodejny potravin a základních potřeb, lékárny, čerpací stanice, čistírny a základní opravny (automobilů, elektroniky, obuvi, optiky apod.), vždy za podmínky dodržení konkrétních hygienických protokolů (1 osoba na 25 m2). Provoz ostatních maloobchodních prodejen je omezen (pokud to epidemiologické podmínky dovolují, lze si zboží elektronicky či telefonicky objednat a odebrat v prodejně) nebo zakázán. Veřejné stravování je v provozu jen pro donášku do domu nebo k odebrání objednávky v provozovně. Hotely jsou v provozu bez stravovacích služeb. Porušení je pokutováno.

V osobním automobilu smí cestovat kromě řidiče jen 1 osoba (s výjimkou nezletilých dětí), v taxíku max. 2 zákazníci.

Církevní obřady a bohoslužby se mohou konat jen s omezeným počtem věřících, sňatky a pohřby s účastí maximálně 9 osob.

 

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.