Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Akcie ve světě  |  19.03.2021 14:35:48

Britské a evropské regulační úřady potvrdily bezpečnost a účinnost vakcíny COVID-19 AstraZeneca


Regulační úřad pro léky a zdravotnické produkty (MHRA) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes znovu potvrdily, že výhody vakcíny COVID-19 AstraZeneca i nadále výrazně převažují nad riziky.

MHRA dnes ráno oznámila výsledky vyhodnocení nízkého počtu tromboembolických příhod u více než 11 milionů lidí, kteří dostali vakcínu COVID-19 AstraZeneca ve Velké Británii. Britský regulační orgán potvrdil, že přínosy vakcíny v prevenci COVID-19 výrazně převažují nad riziky, a lidé by měli být očkováni i nadále, když k tomu mají příležitost. Po důkladném vědeckém přezkoumání MHRA dospěla k závěru, že neexistují důkazy o tom, že se žilní krevní sraženiny vyskytovaly více než v případě, kdyby vakcinace neprobíhala. Stále probíhá podrobné vyhodnocování pěti nahlášených případů z Velké Británie týkajících se vzniku velmi vzácného a specifického typu mozkových krevních sraženin (trombóza sinusových žil), který se vyskytuje společně se snížením počtu krevních destiček (trombocytopenie). Tyto případy byly hlášeny u méně než jednoho z milionu očkovaných osob ve Velké Británii a jejich výskyt mohl být i přirozený – nebyla prokázána příčinná souvislost s vakcínou.

Farmakovigilační výbor pro posuzování rizik (PRAC) agentury EMA následně dospěl k závěru, že u vakcíny COVID-19 AstraZeneca nedošlo ke zvýšení celkového rizika vzniku krevních sraženin (tromboembolických příhod). Výbor PRAC však rovněž dospěl k závěru, že u velmi vzácných případů závažných tromboembolických příhod s trombocytopenií sice není prokázána příčinná souvislost s vakcínou, nicméně není vyloučená, a takové případy je tedy potřeba dále prověřit. Výbor dále uvedl, že neexistuje žádný důkaz o spojitosti mezi konkrétní šarží vakcíny či konkrétním výrobním závodem a problémy způsobenými vakcínou.

AstraZeneca i nadále úzce spolupracuje se zdravotnickými orgány s cílem zajistit vhodné používání vakcíny COVID-19 AstraZeneca. Společnost uznává a bude provádět doporučení výboru PRAC, včetně aktualizace informací o přípravku, přičemž bude i nadále přistupovat k povaze a významu těchto událostí tak, aby zajistila pokračování bezpečného dodávání vakcíny během této krize ohrožující veřejné zdraví. Analýza bezpečnostní databáze AstraZeneca s desítkami milionů záznamů o vakcíně COVID-19 AstraZeneca neprokázala, že k těmto událostem docházelo častěji, než by se dalo očekávat u milionů lidí.

Jak sdělila Ann Taylorová, vedoucí lékařského týmu: „Bezpečnost vakcín má prvořadý význam a vítáme rozhodnutí regulačních orgánů, které potvrzují obrovský přínos naší vakcíny na zastavení pandemie. Věříme, že po pečlivých rozhodnutích regulačních orgánů může být očkování v celé Evropě znovu obnoveno.“

Bezpečnost pacientů zůstává nejvyšší prioritou společnosti AstraZeneca. Společnost má zavedeny rozsáhlé procesy pro sběr, analýzu a hlášení nežádoucích účinků, které sdílí s regulačními orgány z celého světa.

 

Vakcína COVID-19 AstraZeneca, dříve AZD1222 

Vakcína COVID-19 AstraZeneca byla vyvinuta společně s Oxfordskou univerzitou a její dceřinou společností Vaccitech. Látka využívá nereplikující se šimpanzí virální vektor založený na oslabené verzi viru běžné chřipky (adenovirus), který způsobuje nákazu u šimpanzů a obsahuje genetický materiál spike proteinu SARS-CoV-2. Po vakcinaci je vytvořen povrchový spike protein, který způsobuje, že imunitní systém zaútočí na virus SARS-CoV-2, pokud později napadne tělo.

Vakcíně bylo uděleno podmíněné rozhodnutí o registraci, popř. rozhodnutí o nouzovém použití ve více než 70 zemích na šesti kontinentech, a nedávný zápis do seznamu přípravků použitelných ve stavu nouze (EUL) schválený Světovou zdravotnickou organizací (WHO) přispěl k rychlejší možnosti přístupu až do 142 zemích prostřednictvím zařízení COVAX.


Noah Zyla
Grayling Czech Republic

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:

Út 17:04  Rozvaha Fedu a akcie Patria (Patria Finance)
Út 16:54  Wall Street začala v červených číslech X-Trade Brokers (XTB)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.