Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  18.03.2021 11:28:23

ČNB se zatím nebude pouštět do větších akcí

V příštím týdnu zasedá bankovní rada České národní banky (ČNB) a tak neuškodí podívat se blíže na to, co je možné od březnového zasedání očekávat. Téměř s jistotou lze říci, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny. Hlavní úroková sazba tak setrvá na úrovni 0,25 %, diskontní na 0,05 % a lombardní na 1,00 %. Březnové zasedání bankovní rady se zároveň obejde bez nové makroekonomické prognózy, kterou ČNB zveřejní až na začátku května.

Březen sice ještě neskončil, ale je zřejmé, že 1. čtvrtletí letošního roku bylo opět negativně poznamenáno vývojem koronavirové pandemie a restriktivními vládními opatřeními. Pokles hrubého domácího produktu (HDP) tak bude v 1. čtvrtletí velmi pravděpodobně o něco hlubší, než s čím počítá únorová prognóza ČNB. Oproti tomu spotřebitelská inflace v lednu a v únoru rostla oproti prognóze ČNB rychleji, ačkoliv jedním z hlavních důvodů byly volatilní ceny potravin. Od poloviny února zároveň došlo k oslabení koruny vůči euru a zbrzdilo se tak utahování měnových podmínek skrz kurzový kanál. Výhled na vývoj tříměsíční sazby PRIBOR, který ukazuje na trojí zvýšení sazeb ČNB v letošním roce, se v tuto chvíli jeví jako nereálný.

Výsledkem restriktivních vládních opatření je posun domácího hospodářského oživení hlouběji do 2. čtvrtletí, čímž se odkládá i utažení měnových podmínek ze strany ČNB. Rozvory s centrálními bankéři v posledních týdnech vyznívají jasně v tom smyslu, že do doby, než bude pandemie Covid19 udržitelně pod kontrolou, tak je zvyšování úrokových sazeb zcela mimo hru. Premisa je taková, že riziko negativních dopadů v případě, že by ČNB začala zvyšovat sazby příliš brzy, je vyšší, než pokud by se ČNB se zvyšováním sazeb zpozdila.  Původní optimistické odhady, že by mohla ČNB začít sazby zvyšovat ve 2. čtvrtletí, jsou nyní zcela passé. První možné zvýšení úrokových sazeb se tak přesouvá do 3. čtvrtletí, ale i to je v tuto chvíli spíše optimistický termín. 

Výsledně nejdůležitější je však to, že ČNB navzdory současnému vývoji nemění výhled na měnovou politiku. Pouze dochází ke změně načasování a oddálení zvýšení sazeb na pozdější termín. A to je naprosto zásadní rozdíl ve srovnání s dalšími centrálními bankami ve středoevropském regionu i ve srovnání s Evropskou centrální bankou. Z tohoto pohledu lze říci, že se ČNB poměrně ortodoxně drží svého hlavního mandátu, tj. inflačního cíle a cenové stability. A to je v současné době nákupů státních dluhopisů a záporných sazeb poměrně unikátní.

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Út 15:56  Co má společného bitcoin a S&P 500? Ali Daylami (BITmarkets)
Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
18.04.2024  Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje? Mgr. Timur Barotov (BHS)

Přečtěte si také:

06.02.2023Silná koruna zatím není pro ČNB téma ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
06.05.2021Nová prognóza zatím “nerozhoupe” ČNB k akci ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688