Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  16.03.2021 09:07:29, aktualizováno 20.03.2021 09:03:30

Skupina ČEZ vydělala loni méně než předloni, provozní zisk před odpisy však přesto vzrostl

Skupina ČEZ v roce 2020 kvůli jednorázovým vlivům vydělala o 9 mld. méně než v roce 2019. Provozní zisk před odpisy však navzdory covidu-19 vzrostl o 5 mld. na téměř 65 mld.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) Skupiny ČEZ za rok 2020 dosáhl 64,8 mld. a meziročně vzrostl o 8 %. Zvýšení je způsobeno zejména růstem realizačních cen vyrobené elektřiny díky víceletému předprodeji na velkoobchodním trhu a díky stabilnímu bezpečnému provozu jaderných zdrojů. Negativní dopad covidu-19 ve výši 3 mld. se podařilo plně vykompenzovat zejména vyššími zisky z obchodování s komoditami a nižšími náklady oproti výchozímu očekávání. Čistý zisk očištěný o mimořádné nepeněžní vlivy meziročně vzrostl o 21 % a dosáhl úrovně 22,8 mld. . Čistý zisk meziročně poklesl na 5,5 mld. v důsledku vyšší tvorby opravných položek v souvislosti s prodejem rumunských aktiv a vlivem zhoršení podmínek pro uhelnou energetiku a rekordního růstu cen emisních povolenek.

Skupina ČEZ prokázala i v období, kdy je většina sektorů hospodářství těžce zasažena důsledky pandemie covid-19, že je stabilní firmou, která dává jistotu svým akcionářům, dodavatelům a zaměstnancům. Navzdory negativním dopadům všech opatření proti covidu-19 vygenerovala Skupina ČEZ provozní zisk před odpisy, úroky a zdaněním téměř 65 mld. , a tudíž naplnila roční ambici vyhlášenou před rozšířením pandemie covidu-19. Vyplatili jsme dividendy 18 mld. , což akcionářům ČEZ zajistilo nejvyšší dividendový výnos za rok 2020 ze všech největších evropských energetických společností. Pomáhali jsme zmírnit negativní dopady covidu-19 na naše zákazníky, zaměstnance a na celou Českou republiku. Našim zákazníkům, například v podobě odkladů plateb, hygienickým stanicím s trasováním nakažených, dětem se vzděláváním z domova a také přímou finanční pomocí prostřednictvím Nadace ČEZ.“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a pokračoval: Evropa stále rychleji směřuje k bezemisní energetice. Skupina ČEZ udělala v tomto další významný krok a snížila emisní intenzitu o 10 procent a v roce 2021 očekáváme další pokles o více než 12 procent.“

Provozní výnosy dosáhly 213,7 mld. a meziročně vzrostly o 7,5 mld. , tj. o 4 %. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla celkem o 6 %. Výroba z uhlí v ČR klesla o 16 %, zejména v důsledku růstu cen emisních povolenek postupného útlumu dosluhujících uhelných elektráren, zejména uzavření elektrárny Prunéřov I. Výroba elektřiny ve zdrojích z oblasti nové energetiky vzrostla o 4 %, zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v zahraničí. Investice do pořízení dlouhodobého majetku dosáhly 31,2 mld. , meziročně o 1,4 mld. více. Nejvíce investic směřovalo do distribuční sítě v České republice. I v době propadu české ekonomiky v důsledku covidu-19 zůstala Skupina ČEZ pro dodavatele jedním z mála stabilních a spolehlivých odběratelů.

„Výsledný zisk roku 2021 bude ovlivněn termíny vypořádání prodejů aktiv v Rumunsku, v Bulharsku a v Polsku. Celoroční provozní zisk před odpisy EBITDA z těchto aktiv se předpokládá na úrovni 6 mld. , dopad do výsledků Skupiny ČEZ bude dán datem prodeje. EBITDA ze strategických aktiv očekáváme na úrovni 54 - 57 mld. . Čistý zisk Skupiny ČEZ očekáváme na úrovni 17 – 20 mld. . Meziročně dojde jednak nárůstu realizačních cen vyrobené elektřiny díky růstu cen na velkoobchodním trhu, dále předpokládáme vyšší výrobu v jaderných elektrárnách a věříme ve stabilizaci segmentu Prodej po negativních dopadech covidu-19 na firemní zákazníky. Negativně však bude působit zejména sílící tlak na uhelné elektrárny a růst nákladů na emisní povolenky,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně poklesla o 3,3 %, především vlivem covidu-19. Spotřeba u velkých podniků klesla o 7,5 %, spotřeba domácností naopak vzrostla o 5,4 %.


Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ
Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.