europa.eu (Evropská komise)
Ze světa  |  15.03.2021 07:45:00

Dohoda o vystoupení: Komise zaslala Spojenému království výzvu z důvodu porušení povinností podle Protokolu o Irsku a Severním Irsku

Brexit deal, UK and EU flags ©EC
©EC AV Service

Evropská komise dnes zaslala Spojenému království výzvu kvůli porušení hmotněprávních ustanovení Protokolu o Irsku a Severním Irsku a rovněž povinnosti jednat v dobré víře, která vyplývá z dohody o vystoupení.

Tím se zahajuje formální řízení o nesplnění povinnosti proti Spojenému království. Je to podruhé během šesti měsíců, kdy vláda Spojeného království směřuje k porušení mezinárodního práva.

15/03/2021

Místopředseda Komise Maroš Šefčovič, spolupředseda smíšeného výboru za EU, prohlásil: „Protokol o Irsku a Severním Irsku představuje jediný způsob, jak ochránit Velkopáteční (Belfastskou) dohodu a zachovat mír a stabilitu, a přitom zabránit vzniku tvrdé hranice na ostrově Irsko a zachovat integritu jednotného trhu EU. EU a Spojené království se na protokolu dohodly společně. Jsme rovněž povinni jej společně provádět. Jednostranná rozhodnutí a porušování mezinárodního práva ze strany Spojeného království popírají jeho samotný účel a podkopávají důvěru mezi námi. Máme-li dosáhnout svých cílů, musí Spojené království protokol řádně provést. Proto dnes zahajujeme právní kroky. Doufám, že díky spolupráci v pragmatickém a konstruktivním duchu, který v naší dosavadní práci na provádění dohody o vystoupení vládl, budeme schopni tyto problémy vyřešit v rámci smíšeného výboru, aniž bychom museli přistoupit k využití dalších právních prostředků.“

Komise na vzniklou situaci reaguje těmito dvěma kroky:

  • Za prvé Komise zaslala Spojenému království výzvu z důvodu porušení hmotněprávních ustanovení unijního práva týkajících se pohybu zboží a přesunu zvířat v zájmovém chovu, která jsou použitelná na základě Protokolu o Irsku a Severním Irsku. Tím začíná formální řízení o nesplnění povinnosti, jak je stanoveno v čl. 12 odst. 4 protokolu ve spojení s článkem 258 Smlouvy o fungování Evropské unie. Podle čl. 12 odst. 4 Protokolu o Irsku a Severním Irsku mají orgány EU, a zejména Evropská komise a Soudní dvůr Evropské unie, pravomoci v oblasti dohledu a vymáhání právních požadavků podle Smluv o EU ve vztahu ke konkrétním ustanovením protokolu, včetně článku 5. Ve výzvě se Spojené království žádá, aby přijalo rychlá nápravná opatření s cílem obnovit soulad s podmínkami protokolu. Spojené království má jeden měsíc na to, aby na výzvu reagovalo.
  • Za druhé místopředseda Komise Maroš Šefčovič zaslal spolupředsedovi smíšeného výboru za Spojené království Davidu Frostovi politický dopis, v němž vyzývá vládu Spojeného království, aby situaci napravila a prohlášení a pokyny zveřejněné 3. a 4. března 2021 neuváděla do praxe. Tato jednostranná opatření představují porušení povinnosti jednat v dobré víře podle článku 5 dohody o vystoupení. Dopis rovněž vyzývá Spojené království, aby zahájilo dvoustranné konzultace ve smíšeném výboru v dobré víře s cílem dohodnout se do konce tohoto měsíce na oboustranně přijatelném řešení.

Protokol o Irsku a Severním Irsku byl jakožto nedílná součást dohody o vystoupení ratifikován EU i Spojeným královstvím, od 1. února 2020 je v platnosti a má plné právní účinky podle mezinárodního práva. Cílem protokolu je zachovat mír a stabilitu, chránit Velkopáteční (Belfastskou) dohodu, zabránit vzniku tvrdé hranice na ostrově Irsko a zachovat integritu jednotného trhu EU. Aby bylo těchto cílů dosaženo, musí být protokol proveden v plném rozsahu. Skutečnost, že tak vláda Spojeného království nečiní, ohrožuje dosažení uvedených cílů.

Další kroky

Spojené království má předložit své vyjádření k výzvě do jednoho měsíce. Po přezkoumání tohoto vyjádření nebo v případě, že žádné předloženo nebude, může Komise případně rozhodnout o vydání odůvodněného stanoviska. Podle čl. 12 odst. 4 protokolu má Soudní dvůr Evropské unie plné pravomoci stanovené Smlouvami, včetně možnosti uložit úhradu paušální částky nebo penále.

Kromě toho, pokud Spojené království nezahájí konzultace ve smíšeném výboru v dobré víře s cílem dohodnout se do konce tohoto měsíce na oboustranně přijatelném řešení, může EU zaslat písemné oznámení o zahájení konzultací podle článku 169 dohody o vystoupení. To představuje první krok v procesu řešení sporů stanoveném v části šesté hlavě III dohody o vystoupení. Pokud se nepodaří nalézt řešení, mohla by EU spor předložit k závaznému rozhodčímu řízení. To může v konečném důsledku také vést k uložení finančních sankcí rozhodčím tribunálem. V případě nezaplacení sankcí nebo přetrvávajícího neplnění povinností by EU mohla v souladu s čl. INST.24 odst. 4 pozastavit své povinnosti podle dohody o vystoupení (s výjimkou části dohody týkající se práv občanů) nebo dohody o obchodu a spolupráci, např. uložením cel na dovoz zboží ze Spojeného království.

Souvislosti

Dne 3. března 2021 vláda Spojeného království oznámila svůj záměr jednostranně odložit plné uplatňování Protokolu o Irsku a Severním Irsku, pokud jde o pohyb zboží a přesun zvířat v zájmovém chovu z Velké Británie do Severního Irska. Došlo k tomu poté, co se Spojené království na zasedání smíšeného výboru dne 24. února 2021 veřejně zavázalo k řádnému provádění protokolu a rovněž k provedení všech rozhodnutí přijatých smíšeným výborem v prosinci 2020.

Spojené království se k této jednostranné akci uchýlilo bez jakékoli diskuse či konzultace se stranou EU v rámci subjektů zřízených dohodou o vystoupení. To představuje jasný odklon od konstruktivního přístupu, který až do tohoto okamžiku převládal, a podkopává jak činnost smíšeného výboru, tak vzájemnou důvěru a ducha spolupráce, které se podařilo obnovit v posledních měsících roku 2020 po nejistotě vyvolané návrhem zákona Spojeného království o vnitřním trhu.

EU ve smíšeném výboru nepřestává jednat v dobré víře a snaží se hledat pragmatická řešení, která by pomohla minimalizovat narušení způsobené brexitem a usnadnit každodenní život komunit v Severním Irsku. Soustavně usiluje o to, aby všechny zúčastněné subjekty jasně směřovaly k dosažení plného souladu s protokolem.

V důsledku tohoto nedávného rozhodnutí se Spojené království opět vydává na cestu úmyslného porušování svých mezinárodních právních závazků a povinnosti jednat v dobré víře, která by se při provádění mezinárodních dohod podle článku 26 Vídeňské úmluvy o smluvním právu měla uplatňovat.

Další informace

Dopis místopředsedy Maroše Šefčoviče Davidu Frostovi (15. března 2021)

Prohlášení místopředsedy Maroše Šefčoviče v návaznosti na oznámení vlády Spojeného království týkající se Protokolu o Irsku / Severním Irsku (3. března 2021)

Společné prohlášení místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče a britského kancléře Lancasterského vévodství Michaela Govea (24. února 2021)

Internetové stránky Komise o brexitu

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.