Ing. Petr Golka (Ronda Invest)
Okénko investora  |  13.03.2021 09:02:56

Inflace znehodnocuje Čechům 3 biliony korun na bankovních účtech

České domácnosti v loňském roce rekordně spořily. Většina úspor ale končí na bankovních účtech, kde je znehodnocuje inflace. Přitom by tyto peníze mohly každý rok vydělat svým majitelům v souhrnu miliardy.


Největší úspory za posledních 23 let

Úspory českých domácností uložené v bankách loni vzrostly o více než 331 miliard korun a poprvé překročily 3 biliony korun. Meziroční nárůst objemu depozit tak činil více než 12 procent. Rekordní přírůstky na účtech Čechů samozřejmě úzce souvisí s pandemií COVID-19, kdy v době zvýšené nejistoty lidé přirozeně více šetří a vytváří si finanční rezervy. Dalším významným faktorem je skutečnost, že omezení spotřeby domácností bylo do značné míry vynucené. Uzavřené obchody, restaurace, kina, divadla i fotbalové stadiony, ale i omezené možnosti cestování, to vše přispělo k tomu, že si Češi museli a bohužel stále ještě musejí odepřít to, co mají rádi a o to více ušetřili. V neposlední řadě díky se díky štědrým balíčkům vládní podpory většině domácností nesnížily příjmy a uspořené prostředky tak skončily na bankovních účtech. Úspory nerostly ale jen v Česku, americké domácnosti ušetřily loni podle odhadu agentury Bloomberg Economics nad rámec běžné míry úspor navíc 1,5 bilionu dolarů, čínské 430 miliard dolarů a japonské 300 miliard dolarů.

 

Vklady českých domácností u bank (v miliardách Kč)

Zdroj: Databáze časových řad ARAD České národní banky

 

Decimující inflace

Úspory uložené na běžných a spořicích účtech v bankách nám ale bohužel nic nepřináší. A nejenže nepřináší, ale zásluhou relativně vysoké míry inflace postupně ztrácejí svou hodnotu. Průměrná sazba na bankovních spořicích účtech aktuálně nedosahuje ani 0,3 procenta ročně, zatímco průměrná míra inflace za posledních 12 měsíců činí 2,9 procenta. To znamená, že za poslední rok poklesla reálná kupní síla našich úspor na spořících účtech v průměru minimálně o 2,6 procenta. V případě prostředků uložených na běžných účtech, které v naprosté většině případů nenesou žádný úrok, jsme na tom ještě hůře. Pokud by se stávající podmínky na trhu nezměnily, přišli bychom tak po deseti letech o více než čtvrtinu našich úspor uložených v bance, po dvaceti letech už by to byla více než polovina. 

 

Z drobných milion

Možná si říkáte, že u těch pár tisícovek, které máte na běžném nebo spořicím účtu u své banky, inflace nehraje roli. Ale mýlíte se. Pár stokorun nebo tisícovka, které odložíte stranou každý měsíc a nenecháte je ležet ladem v bance, ale rozumně je investujete, vám můžou do důchodu vydělat klidně i milion. Pojďme se podívat na jednoduchý modelový příklad. Řekněme, že si budete každý měsíc dávat stranou tisícovku. To je za rok 12 tisíc korun, za deset let 120 tisíc a za třicet let si tímto odkládáním peněz na běžném účtu anebo doma do šuplíku ušetříte 360 tisíc korun. Pojďme se ale nyní podívat, co se stane, pokud stejné peníze investujete s výnosem 6 procent ročně. Jak je vidět na grafu, po dvaceti letech již budete mít naspořeno téměř na půl milionu a po třiceti letech to bude již více než milion. A to je téměř trojnásobek toho, kolik byste si naspořili při ukládání peněz na běžném účtu v bance.

 

Vývoj investice ve výši 12 tis. Kč ročně se zhodnocením 6 % p.a.

Zdroj: vlastní výpočty autora článku

 

Vybírejte zajištěné investice

Nejspíš se ptáte „no jo, ale kde můžu bezpečně investovat s výnosem 6 procent ročně“? Vždy je vhodné je vybírat investice, které jsou zajištěné a ve stávající době to platí dvojnásob. Rozdíl ve výnosnosti zajištěných a nezajištěných investic nemusí být až tak velký, rozdíl v rizikovosti je ale značný. K nejoblíbenějším formám zajištění z pohledu investora patří nemovitosti. Jedná se o tradiční uchovatele hodnoty, které si ve stávající nejisté době získávají stále větší oblibu. Na zmiňovaný výnos 6 procent ročně je přitom možné dosáhnout i v případě investice zajištěné nemovitostmi.

Ing. Petr Golka

Petr Golka je analytikem a odborným poradcem společnosti RONDA INVEST. Vystudoval obor bankovnictví na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Karviné, během studia absolvoval výměnný pobyt v rámci programu Erasmus na Karelia University of Applied Sciences ve Finsku. Petr má 14 letou praxi v bankovnictví a financích se zaměřením na risk management a produktový management.





RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investice

Více na https://www.rondainvest.cz.

14.03. 18:52  Fondy (Ondrej)
14.03. 16:13  Inflace (kopric)
14.03. 16:04  Naivita článku (Kalich)
14.03. 13:48  Inflace (ikaktus)


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 14:55  Kdy a komu se vyplatí využít DIP (dlouhodobý investiční produkt) Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Po 13:13  Vláda USA prosadila $1,2 bilionový finanční balíček Mgr. Timur Barotov (BHS)
21.03.2024  Konečně se dočkáme! Očekávané IPO Reddit klepe na dveře Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688