MU a Brno rozšíří monitoring ovzduší a navrhnou zlepšení
MU a Brno rozšíří monitoring ovzduší a navrhnou zlepšení
Odborníci z Ekonomicko-správní fakulty MU získali projekt zaměřený sledování znečištění ovzduší v Brně.

Rozšířit současné kapacity monitoringu ovzduší v Brně a na základě jeho výsledků pak navrhnout nová opatření na jeho zlepšení umožní projekt Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity (MU), na němž bude spolupracovat se statutárním městem Brnem. Projekt v hodnotě téměř 17 milionů korun bude financován z Norských fondů Výzvy 2A Tromso.
Čistota ovzduší zásadně ovlivňuje nejen naše zdraví, ale také kvalitu životního prostředí. Ve spolupráci s Masarykovou univerzitou chceme průběžně získávat data, která nám pomůžou naplňovat strategie města. Konkrétně náš Akční plán zlepšování kvality ovzduší a Akční plán pro udržitelnou energii a klima, ve kterém jsme se zavázali snížit emise CO2 o 40 procent do roku 2030. Získaná data mohou tvořit důležité podklady pro rozhodování v různých oblastech, například v dopravě, zdravotnictví, školství nebo životním prostředí. Trápí nás také polétavý prach z dopravy, stavebních prací a polí v okolí Brna, uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.
Odborníci z Ekonomicko-správní fakulty MU budou v rámci projektu Monitoring a opatření ke zlepšení kvality ovzduší na území města Brna hodnotit znečištění ovzduší v blízkosti silničních či železničních koridorů, spalovny, ale například i v zahrádkářských koloniích prostřednictvím mobilních měřicích stanic v průběhu jednoho roku.
Kromě toho budou zjišťovat také imisní zátěž obyvatel v závislosti na jejich cestách do školy či práce. Míru toho, jak je konkrétní člověk vystavený znečištěnému ovzduší, budeme měřit také prostřednictvím malých mobilních přístrojů, které budou dobrovolníci nosit u sebe. Díky tomu budeme moci odhadnout zatížení obyvatel plynoucí z jejich konkrétních návyků pohybu po městě, uvedl koordinátor projektu Vilém Pařil z MU.
Projekt umožní rozšířit kontinuální měření imisí ze stávajících deseti hydrometeorologických stanic v katastru města na celkem 22 stanovišť. Díky tomu bude možné určit převládající zdroje a typy znečištění a zaktualizovat poté Akční plán zlepšování kvality ovzduší města Brna, který vznikl v roce 2017. Sesbíraná data pomohou také hydrometeorologům k revizi disperzního modelu na území Brna, který ukazuje, jak se znečišťující látky v atmosféře rozptylují, dodala spoluřešitelka projektu Dominika Tóthová z MU.
Město Brno má od roku 2017 zpracovaný Akční plán zlepšování kvality ovzduší, jehož plnění se každoročně vyhodnocuje a na základě nových poznatků se opatření ke zlepšení kvality ovzduší buď upravují, nebo doplňují. Na základě výstupů z měření provedených v rámci tohoto projektu bude akční plán aktualizován (s platností od roku 2024) a konkretizován na základě nových měření zahrnujících i další látky, než které se běžně měří.
V akčním plánu budou zapracována především další konkrétní opatření ke zlepšení kvality ovzduší. Chystaný projekt navíc odpovídá ambicím města v oblasti snižování emisí, k čemuž se město zavázalo v Akčním plánu pro udržitelnou energii a klima (SECAP) a stejně tak i v oblasti digitalizace při testování senzorů a správy dat.
Hlavním záměrem projektu je zajištění kontinuálního měření imisí s cílem identifikovat převládající zdroj a typ znečištění a pomocí vhodných analýz detekovat zdroje znečištění. Výstupy projektu budou zveřejňované a vizualizované na městském portálu data.brno.cz, a to včetně zdrojových dat, která se tak mohou využít pro další analýzy, doplnil Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky.
Na projektu spolupracuje kromě MU a statutárního města Brna také norské Oslo a odbornou podporu poskytne i University of Stavanger.
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Merkelová zřejmě navrhne prodloužení lockdownu o další měsíc až do 14. března
- Pilulka: Skupina poslanců ANO navrhne povolení online prodeje léků na předpis
- Vláda navrhne Parlamentu zvýšit lidem v karanténě náhradu mzdy, zaměstnavatelé budou mít povinnost testovat své zaměstnance
- Ghana se snaží o zlepšení hygieny a životního prostředí
- Čínský ministr zahraničí vyzval Bidenovu administrativu ke zlepšení přístupu k Číně
- Předstihové indikátory naznačují únorové zlepšení ekonomiky (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Další dvě nové rychlodobíječky fungují v Brně u čerpací stanice Shell
- Údaje o kancelářském trhu v Brně a Ostravě za druhé pololetí roku 2020
- Bobování a sáňkování povoleno, užijte si zimu v Brně
- Zlín začal očkovat, v Brně mobilní tým (video)
- Koruna vyčkává na zlepšení pandemické situace (Komentář)
- Omezení pohybu: lidé budou moci na procházky na celém území Brna
Benzín a nafta 15.04.2021
Natural 95 31.46 Kč![]() ![]() | Nafta 29.55 Kč![]() ![]() |
Prezentace
16.04.2021 Netopí to? Tak tomu naložte!
06.04.2021 Zateplení budov svépomocí nebo stavební firmou?
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Martin Krištoff, CFD World
Štěpán Hájek, PurpleTrading
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, TopForex
Debut desetiletí? Ani náhodou. Vstup Deliveroo na burzu nenaplnil očekávání.
Lukáš Blažek, Ronda Invest
Jonáš Mlýnek, LYNX
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tony Christoforou, Goldenburg Group
Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
Tiskové zprávy
Ředitel sítě realitek: chaty a chalupy se...
Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18...
Raketově roste zájem o monistické akciovky, klesá.
Analýza: Jak se pracuje lidem na home office?...