Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  08.03.2021 12:52:00

Růst průměrné mzdy se vrátil zpět na předkrizovou úroveň (Analýza makroindikátorů)

Průměrná nominální mzda vzrostla podle dnes zveřejněných dat ČSÚ v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,5 % a její růst tak zrychlil z předchozích 5,2 %. Po odečtení míry inflace se průměrná mzda zvýšila meziročně o 3,8 % po předchozím růstu o 1,8 %. Dynamika mezd se tak vrátila zpět na předkrizovou úroveň. Trh přitom očekával růst reálných mezd v průměru pouze o 1 % a dnešní data jsou tak pro něj výrazným překvapením. S takto rychlým mzdovým růstem nepočítaly ani ty nejoptimističtější odhady. Naše prognóza patřila na trhu mezi nejpesimističtější, když čekala skromný nárůst reálné mzdy o 0,3 %. Ještě pesimističtější pak byla ČNB, která ve své prognóze počítala s meziročním růstem průměrné nominální mzdy o 2,2 %, v reálném vyjádření pak dokonce s jejím poklesem o 0,5 %. Dnešní čísla z trhu práce jsou tak pro centrální banku významným proinflačním rizikem. Proti němu však nyní působí zhoršený vývoj pandemie a zpřísněná protiepidemická opatření. S růstem měnově politických úrokových sazeb tak i nadále počítáme až v druhé polovině roku, konkrétně v listopadu.

Během podzimu dopad lockdownu na mzdový vývoj nebyl tak silný jako na jaře, a to hlavně díky tomu, že k přerušení výroby nedošlo v průmyslu. Tomu se ve čtvrtém čtvrtletí podařilo obnovit produkci v takovém rozsahu, že se dostala až zpět k předkrizovým úrovním, což se odrazilo i ve výplatách tamních zaměstnanců. Růst průměrné mzdy ve zpracovatelském průmyslu zrychlil z 2,4 % na 3,9 %. Oproti jaru však výši mezd podpořila také výraznější fiskální politika, která v některých případech kompenzuje až sto procent mzdových nákladů. Krácenou mzdu tak ve výsledku pobíralo méně pracovníků.

Rychlejší růst mezd vykázalo také odvětví informačních a komunikačních služeb, kterým koronavirová pandemie v minulém roce zajistila dostatečný přísun zákazníků. Růst průměrné mzdy zde zrychlil z 5,3 % na 6,5 %. To rozhodně nemohou říci provozovatelé uzavřených obchodů a služeb. V nejvíce postiženém odvětví ubytovacích a stravovacích služeb průměrná nominální mzda ve čtvrtém čtvrtletí klesla o 1,7 %, v odvětví obchodu pak růst mezd výrazně zpomalil z 2,8 % na 0,5 %. Vyšší růst mezd i nadále vykazuje veřejný sektor, když ve zdravotnictví vrostla průměrná mzda meziročně o 31 % a ve školství o necelých 11 % (ve třetím čtvrtletí to přitom bylo 11,7 %, resp. 7,3 %).

Míra nezaměstnanosti se podle dat ČSÚ z minulého týdne zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí z 2,9 % na 3,1 %, když o práci přicházely především ženy. Nezaměstnanost žen se zvýšila z 3,3 % na 3,9 %, zatímco nezaměstnanost mužů vzrostla jen o 0,1 p.b. na 2,6 %. Z hlediska kvalifikace lze předpokládat, že pandemie vzala práci spíše méně kvalifikovaným pracovníkům, což dokazuje výrazný pokles zaměstnanosti ve službách. Jak ženy, tak méně kvalifikovaní pracovníci však pobírají v ekonomice nižší mzdy a jejich odchod ze zaměstnání tak mohl ze statistického hlediska rovněž působit na vyšší růst průměrné mzdy.

Celkový objem mezd a platů se podle národních účtů snížil ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 0,4 %, po předchozím růstu o 1,4 %. Proti vyšší dynamice průměrné mzdy totiž i nadále působila klesající zaměstnanost a snižující se počet odpracovaných hodin. Podle dnešních dat klesl přepočtený počet zaměstnanců na plné úvazky ve čtvrtém čtvrtletí o 2,9 %. Počet pracovníků byl meziročně nižší ve většině odvětví, včetně zpracovatelského průmyslu, kde zaměstnanost klesla o 4,4 %. Nejvíce ubylo pracovníků ve stravovacích a ubytovacích službách, kde se jejich počet snížil o zhruba pětinu. Počet zaměstnanců se naopak zvyšoval ve veřejném sektoru, nejvíce ve školství, kde vzrostl meziročně o 2 %.

Pro celý letošní rok naše současná prognóza očekává růst průměrné nominální mzdy ve výši 3 %. Ve světle dnešních dat se však dá zřejmě očekávat výrazně vyšší růst, který by se mohl pohybovat v rozsahu 4 % až 5 %, což by bylo obdobné tempo jako v loňském roce, kdy mzdy vzrostly v průměru o 4,4 %. K růstu mezd by měl i nadále přispívat především veřejný sektor, kde by významný vliv měly sehrát slíbené odměny zdravotníkům. V soukromém sektoru bude růst mezd brzdit především nepříznivý vývoj pandemie.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu MzdyPřečtěte si také:

01.04.2021Míra úspor domácností na rekordní úrovni (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
04.12.2020S oživením ekonomiky zrychlil i růst průměrné mzdy (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
03.09.2020Mzdy reálně klesají, nezaměstnanost roste pomalu (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
31.07.2020Na předkrizovou úroveň se eurozóna vrátí nejdříve v roce 2022 Radomír Jáč (Generali Investment)
10.06.2020Inflace se vrátila do tolerančního pásma (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.