Jozo Perić (CapitalPanda)
Okénko BIG EXPERT  |  02.03.2021 19:28:24

Stojíme na začátku nového komoditního supercyklu?

Jistě jste v poslední době zaznamenaly rostoucí ceny komodit na světových trzích. Nezáleží na tom, zda se jedná o kukuřici, bavlnu, ropu, zemní plyn, stříbro, platinu nebo průmyslové kovy jako jsou cín nebo rhodium. Každý komoditní sektor v současné době nabízí růst. Je tedy možné, že stojíme na prahu dalšího mnohaletého komoditního supercyklu? A jak vůbec takový jev definovat? 

 

Supercykly jsou definovány jejich relativně nízkou frekvencí a dlouhou dobou trvání. Ne každý pokles hospodářského cyklu se změní v depresi a podobně ne každý vzestup cen komodit se stane supercyklem. Ve většině případů cyklické chování jednotlivých cen ukazuje pouze omezenou synchronizaci napříč komoditními trhy. Pojem supercyklus je tedy vyhrazen pro největší kolísání cen a nejdelší cykly, které obvykle trvají déle než 20 let od minima po vrchol a zpět a zahrnují neobvykle široké spektrum komodit.

Předchozí supercykly byly poháněny industrializací a urbanizací Spojených států a první světovou válkou, reindustrializací Evropy a Japonska po druhé světové válce a industrializací a urbanizací Číny v roce 2000.

Jedná se vždy o epizody založené na poptávce úzce spojené s historickými epizodami masové industrializace a urbanizace, které interagují s akutními kapacitními omezeními v mnoha kategoriích produktů, a to zejména v energetických komoditách, kovech a minerálech.

Jakmile se však takový poptávkový šok objeví, dojde obvykle k vyrovnávací reakci na nabídku, protože dříve neaktivní průzkumné a těžební společnosti začínají být aktivní a nastává indukovaná technologická změna. S uvolňováním kapacitních omezení se tedy ceny komodit vracejí zpět a pod hladinu trendu.

Obrovské zvýšení spotřeby odlišuje víceleté supercykly od rutinnějšího růstu a poklesu cen. Kritickou otázkou tedy je, zda je pravděpodobné, že v příštích několika letech dojde ke srovnatelnému nárůstu spotřeby, který by mohl vyvolat růst a pokles cen dostatečně velkých a dlouhých, aby se kvalifikoval jako supercyklus.

A tím se dostáváme do současnosti a blízké budoucnosti. V průběhu příštích 5–10 let existuje několik potenciálních spouštěčů pro větší rozmach cyklu, než je obvyklé, a to by mohlo vést k začátku skutečného supercyklu. 

Ekonomikou, která se pravděpodobně v blízké době mohutně industrializuje a urbanizuje, je Indie, která by byla dostatečně velká na to, aby zahájila supercyklus, i když není jasné, zda k tomu dojde bezprostředně.

Výstavba nové energetické infrastruktury nutné na podporu cílů v oblasti klimatu, které si mnoho států stanovilo, může být také dostatečně velká, aby spustila supercyklus, pokud k ní dojde dostatečně rychle a v dostatečně velkém měřítku.

A konečně, k zahájení supercyklu by mohl stačit rozsáhlý fiskální stimul po pandemii, i když zatím není jasné, zda se bude stimul lišit od běžných cyklických vládních výdajů.

Samotná indická industrializace, energetická transformace a rozsáhlé vládní výdaje mohou všechny vyvolat supercyklus, ale pravděpodobnost by se výrazně zvýšila, kdyby k nim došlo v kombinaci dvou či všech tří.

Zatím jsou toto všechno však pouze potenciální spouštěče a existuje pouze malá možnost, že už probíhají, nebo v příštích několika letech vyvolají větší a delší než obvyklý vzestup cen komodit. 

Jozo Perić

Po studiu na záhřebské univerzitě se vypracoval v respektovaného obchodníka s dlouhou pracovní historií v odvětví finančních služeb. Zkušený finanční a investiční analytik vlastnící Advanced CySEC Certification je od roku 2019 managementu zodpovědný za řízení portfolia ve společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd. Zároveň je hlavním analytikem brokera CapitalPanda.

Capital Panda

Jsme makléřem, který poskytuje investiční služby po celém světě. Naším cílem je, aby naši klienti rozvážně investovali a byli dlouhodobě spokojeni. Poskytujeme přístup k obchodování Forexu a CFD. Obchodníci při investování využívají profesionální platformu MetaTrader 5, která je vhodnou pro většinu investorů díky její rozšířeným uživatelským funkcím. CapitalPanda nabízí množství instrumentů k obchodování

Více na https://www.capitalpanda.com/cs/.

Diskuze k článku
03.03. 08:15  supercyklu? (Standa)


Přečtěte si také:

19.02.2021Komoditní supercyklus Patria (Patria Finance)
07.04.2020Výroba stojí. Komoditní trhy se propadají Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
23.12.2019Sezónní sázka pro začátek nové roku Jan Berka (Roklen24)
14.01.2019Začátek nového týdne se akciím nepovedl (Ranní zpráva z akciového trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.