cnb.cz (ČNB)
Úrokové sazby  |  01.03.2021 11:32:54

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR (1.3.2021)

Leden 2021

Úrokové sazby z nových obchodů

Úrokové sazby z nových vkladů domácností zaznamenaly v lednu největší změny u vkladů s dohodnutou splatností. U nefinančních podniků se sazby měnily pouze nepatrně.

U domácností se sazba z vkladů s dohodnutou splatností snížila o 0,07 procentního bodu na 0,52 %. Úroková sazba jednodenních vkladů stagnovala na prosincových 0,10 %. Sazba z vkladů na běžných účtech se rovněž nezměnila a zůstává na listopadových 0,02 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou poklesla, a to na hodnotu 1,15 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné).

U vkladů s dohodnutou splatností se sazba u nefinančních podniků zvýšila o 0,01 procentního bodu na 0,17 %. V případě jednodenních vkladů sazba stagnovala na hodnotě 0,03 %. Úroková sazba z vkladů na běžných účtech se také nezměnila a dále setrvává na červencových 0,03 %. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností do 1 roku (jež se u tohoto sektoru podílejí na všech vkladech s dohodnutou splatností zpravidla 100 %) vzrostla na 0,17 %.

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

U sazeb z nových úvěrů poskytnutých domácnostem došlo v lednu k nejvýraznější změně u úvěrů z kreditních karet. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly největší změnu u úvěrů s objemem nad 30 mil. .

U celkových úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatní se úroková sazba zvýšila na 3,12 %. Úroková sazba z úvěrů na spotřebu meziměsíčně vzrostla na 7,79 %. V případě úvěrů na bydlení se úroková sazba mírně snížila na 2,07 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření poklesla na 3,00 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů se snížila, a to na 1,99 %, což v meziročním srovnání představuje pokles o 0,39 procentního bodu. Úroková sazba z ostatních úvěrů rovněž poklesla, a to na 2,84 %. Úroková sazba z kreditních karet se zvýšila o 0,32 procentního bodu na 18,33 %. U kontokorentů a revolvingových úvěrů došlo ke snížení úrokové sazby na 12,05 %.

U nových úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů, revolvingů a kreditních karet) došlo k poklesu úrokové sazby na 1,49 %. Sazba z úvěrů s objemem do 7,5 mil. se zvýšila na 3,42 %. Sazba u úvěrů s objemem 7,5–30 mil. se snížila na 2,46 % a úroková sazba u nových úvěrů s objemem nad 30 mil. poklesla o 0,43 procentního bodu na 1,29 %. Úroková sazba u kontokorentů, revolvingových úvěrů a úvěrů z kreditních karet se nepatrně snížila na 2,41 %. Z toho úroková sazba u kontokorentů poklesla na 2,63 %.

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby ze stavů obchodů

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků vkladů domácností se v lednu měnily pouze nepatrně, u nefinančních podniků byly změny výraznější.

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků úvěrů domácnostem se v lednu měnily v rámci setin procentního bodu. Úrokové sazby ze zůstatků úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly podobné změny.

Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem poklesla na 3,40 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení se nepatrně snížila na 2,48 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů rovněž poklesla, a to na 2,32 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů se snížila na 8,71 % a sazba z ostatních úvěrů také poklesla, a to na 3,38 %.

Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům se nepatrně snížila na 2,55 %. U úvěrů se splatností do 1 roku sazba poklesla na 2,45 %. Úroková sazba úvěrů se splatností od 1 roku do 5 let se zvýšila, a to na 2,81 %. Úroková sazba u úvěrů se splatností nad 5 let se snížila na hodnotu 2,49 %.


Poznámky

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.