Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  01.03.2021 06:08:00, aktualizováno 07.03.2021 09:00:00

M&B: Inflace dosáhne vrcholu v roce 2023

Během posledních 25 let byla diskuse ohledně monetární politiky poměrně omezená. Panoval konsenzus, že centrální banky mají být nezávislé a zaměřovat by se měly primárně na cenovou stabilitu. Tento rámec podle portálu Money and Banking fungoval po dlouhou řadu let velmi dobře. Například inflace v americké ekonomice mezi lety 1995–2007 dosahovala 2,1 %. Po roce 2008 ale klesla na pouhá 1,5 %, nikdy nepřekročila 3 %. A pandemie přinesla dramatické změny – „mobilizaci fiskální a monetární politiky s cílem reagovat na propad ekonomické aktivity. Prudce začaly růst vládní dluhy i rozvaha Fedu, peněžní agregát M2 vzrostl během tří měsíců o 16 %. M&B se tak podobně jako řada dalších ptá, zda to vše nemůže přinést vysokou inflaci?

M&B v první řadě poukazuje na několik významných faktorů, které za popsaným vývojem stojí. V roce 2020 především vzrostla peněžní poptávka o 15 %, což je dvojnásobné tempo ve srovnání s celým předchozím desetiletím. K tomu firmy čerpaly dodatečné úvěry ve výši 600 miliard dolarů, což přispělo k růstu M2. Fiskální transfery pak pomohly ke zvýšení úspor domácností o 1 bilion dolarů. Nákupy obligací ze strany Fedu pak automaticky zvýšily rezervy všech, kteří mu své dluhopisy prodali. A v neposlední řadě prostředí velmi nízkých sazeb nemotivuje firmy a domácnosti k tomu, aby držely své peněžní prostředky na bankovních účtech.

M&B následně poukazuje na to, že podle některých názorů vede prudký růst peněžní nabídky automaticky k vysoké inflaci. Na první pohled hovoří podobným jazykem i následující graf, který srovnává u řady zemí růst peněžní nabídky s mírou inflace. Z takového obrázku by se dalo usuzovat, že pokračující růst peněžní nabídky v USA by nyní nevyhnutelně vedl k inflaci, kterou tato země ve své historii ještě nezažila. Nicméně M&B tvrdí, že takový závěr by byl „naprosto zavádějící”.
graf 1

Proč by měl být graf v případě současných Spojených států zavádějící? Podle M&B mimo jiné proto, že současný růst peněžní zásoby by měl být pouze jednorázový. A také proto, že na nízkých úrovních inflace zůstává vztah mezi peněžní nabídkou a růstem cen velmi volný. Nemůže ale k růstu inflace přispět prudké navyšování vládních dluhů? M&B píše, že k tomu by mohlo dojít v případě fiskální dominance. Tedy v situaci, kdy by centrální banka ztratila svou nezávislost a musela by se podřídit politice fiskální. Takový vývoj ale M&B nepředpokládá a v následujícím grafu ukazuje své vlastní projekce inflačního vývoje založené na datech od roku 1962:
graf 2

Podle grafu by inflace měla kulminovat těsně pod 6 % v roce 2023, pak by měla postupně klesat pod 4 %. To vše s velkým rozpětím možných scénářů – v roce 2025 s inflací blízko nuly nebo 6 %. Jak bylo ale uvedeno, tato predikce je založena na datech od roku 1965, a tudíž v sobě odráží i období vysoké inflace sedmdesátých let. Pokud použijeme data od roku 1995 odrážející posun v monetárním režimu, obrázek se výrazně změní:
graf 3

I zda se inflace nachází na svých maximech v roce 2023, dosahuje ale pouze 3 % a pak opět klesá pod 2 %, tedy pod inflační cíl Fedu. A i zde nacházíme poměrně široké rozpětí hodnot jdoucích téměř od nuly až po 3 %.

M&B vše uzavírá s tím, že současný růst peněžní zásoby není předzvěstí návratu vysokoinflačních sedmdesátých let a ani příchodu inflace ve vysokých jednomístných číslech. Vztah mezi inflací a krátkodobými pohyby peněžní zásoby je totiž volný a na zvýšení inflace by muselo dojít k uvolnění inflačních očekávání. Nicméně portál upozorňuje na široké rozpětí možných hodnot budoucí inflace zobrazené v grafu. Takže zatímco M&B nemá kvůli současnému vývoji peněžní nabídky obavy z vysoké inflace, zdůrazňuje, že je důležité, aby všichni jasně chápali, co by Fed udělal v případě, že by se inflace začala vyvíjet jinak, než v souladu s cílem.

Zdroj: Money and Banking


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

Diskuze k článku
01.03. 08:59  ČNB (Zdeněk Černý)
01.03. 08:22  ČNB (Kurz)Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.