mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  26.02.2021 19:07:00

Situace v oblasti vycestování z ČR a vstupu na území Polska, restrikcích v pohybu na území - COVID19

COVID19 - situace v oblasti vycestování z ČR, vstupu na území Polska a restrikcích v pohybu na území

26.02.2021 / 19:00 | Aktualizováno: 26.02.2021 / 19:07

Aktuální informace o vycestování z ČR, vstupu a pohybu na území Polska a souvisejících karanténních opatřeních.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

MZV upozorňuje, že při cestách do zahraničí je nutno se informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních dané země.

V souladu s Usnesením Vlády ČR ze dne 28. ledna 2021 č. 79 o přijetí krizového opatření, kterým se dále zpřísňují podmínky volného pohybu na území ČR, upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.
Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

Aktualizované informace o mimořádných opatřeních ČR v rámci nouzového stavu na území ČR naleznete pod následujícím odkazem https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/nouzovy-stav-a-mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/#skoly_30_11.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ POLSKA A TRANZIT:

Doprava:

Od 27.2.2021 do 14.3.2021 se ukládá povinnost všem osobám, jež překročí pozemní státní hranici Polské republiky z území ČR nebo Slovenské republiky, a to nezávisle na způsobu překročení hranice (pěšky, autem, autobusem, vlakem apod.), nastoupit na území Polska 10-ti denní karanténu. Karanténní lhůta se počítá ode dne následujícího po dni překročení státní hranice.

Výjimky z karanténní povinnosti:
- osoby s certifikátem o negativním výsledku diagnostického testu na přítomnost Sars-CoV-2 nikoliv staršího 48 hodin v polském nebo anglickém jazyce (RT-PCR / antigenní test); certifikát o negativním testu se předkládá na žádost příslušníka Pohraniční stráže nebo policie

- osoby s certifikátem o provedení očkování druhou dávkou vakcíny proti COVID-19 (pouze vakcíny schválené EU/EMA)

- osoby překračující hranici za účelem výkonu zaměstnání (tzv. pendleři), ekonomické a výdělečné činnosti v Polsku nebo v sousedním státě

- členové diplomatických a konzulárních misí, mezinárodních organizací a všichni držitelé diplomatických pasů

- vojáci polských ozbrojených sil a jejich civilní zaměstnanci a příslušníci spojeneckých vojsk, příslušníci polských ozbrojených sborů

- posádka letadla

- námořníci, rybáři a další členové posádek námořních plavidel a plavidel vnitrozemské plavby,

- řidiči mezinárodní silniční dopravy nebo mezinárodní kombinované dopravy

- řidiči provádějící silniční dopravu motorovými vozidly nebo jízdními soupravami s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tuny v silniční přepravě zboží a neziskové silniční přepravě zboží,

- řidiči zabývající se silniční dopravou vozidly určenými k přepravě více než 7 a nejvýše 9 osob, včetně řidičů v mezinárodní komerční silniční přepravě cestujících.


Upozorňujeme, že i nadále platí všeobecná 10-ti denní karanténní povinnost při překročení polské státní hranice prostředky hromadné přepravy osob, tj. především prostřednictvím mezinárodní letecké přepravy. Stávající výjimky pro leteckou přepravu uvedené na webu našeho velvyslanectví jsou i nadále platné.

 

Tranzit přes území PL:

Od 27.2.2021 do 14.3.2021 je i pro účel pozemního tranzitu platná povinnost 10ti denní karantény na území PL, kterou je možné nahradit antigenním/RT PCR testem na SARS-CoV-2 (nikoliv starší 48 hodin před překročením hranice + počítá se od času výsledku testu).

Letecký tranzit (např. vnější let z USA do PL, přímý přestup na vnitřní let PL-ČR a let vnitřní např. DE-PL-ČR)) podléhá jako hromadný způsob přepravy 1Oti denní karanténě. Výjimku z této povinnosti mají m.j. osoby s potvrzením o provedeném očkovaní proti COVID-19 a občané EU/EEA a CH v případě tranzitu do domovské země nebo země pobytu a rovněž osoby, jež se prokážou negativním diagnostickým testem na přítomnost Sars-CoV-2 ne straším než 48 hodin (v polském, nebo anglickém jazyce).

I přes výše uvedené však doporučujeme každou takovou cestu konzultovat se zvoleným přepravcem, který bude disponovat informacemi o případných dalších omezeních, a rovněž s odpovědným orgánem PL - Hlavním Sanitárním Inspektorátem (kontakty viz https://www.gov.pl/web/gis/stacje-sanitarno-epidemiologiczne?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=WH_SEA_Brand_BMM&utm_term=%2Bsanepid&utm_content=490915742875).

V souladu s obecným doporučením Ministerstva zahraničních věcí ČR však Velvyslanectví ČR ve Varšavě důrazně doporučuje vykonávat cesty na území Polska pouze ve výjimečných a odůvodněných případech.

Aktuální informace týkající se vstupu na území Polska jsou umístěny na webu Pohraniční stráže Polska pod následujícím odkazem https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci .

 

3. OPATŘENÍ:

Obecná opatření

- v celém Polsku je od jara 2020 nepřetržitě stanovena povinnost zakrývání dýchacích cest v uzavřených objektech i na veřejných prostranstvích, kromě přírody, parků, pláží a dopravy osobním vozem. Povinnost se netýká dětí do věku 5 let včetně a osob, od nichž nelze povinnost vynutit s ohledem na jejich zdravotní stav.

- k zakrývání dýchacích cest již nebude v PL od 27.2. možno používat plastové přilbice (samostatně bez dalšího druhu ochrany), šály a látkové ústenky, což v praxi znamená nutnost užívání chirurgických roušek, nanoroušek, nebo respirátorů

- na veřejných akcích a při shlukování osob na veřejnosti je omezen počet přítomných osob na 5 s rozestupy 1,5 m. Při organizaci několika souběžných akcí na jednom místě musí být vzdálenost mezi jednotlivými skupinami osob min. 100 m.
- domácí (až 7-denní) karanténa uvalená na všechny osoby žijící ve společné domácnosti s osobou, které byla nařízena domácí karanténa z důvodu zjištění COVID-19.

Kultura/sport

- zákaz všech kulturních akcí a uzavření všech kulturních institucí, kromě knihoven, kde musí být zajištěno omezení 1 os. na m2. Od 1.2.2021 je obnoveno fungování galerií a muzeí (limit 1 osoba / m2). Od 12.2. jsou kina a divadla otevřena s max. obsazeností 50 % (pozn.: kromě Varmijsko-mazurského vojvodství od 27.2.).
- sportovní akce bez účasti veřejnosti. Od 12.2. jsou veškeré sprotovní aktivity venku povoleny. Otevřena jsou i lyžařská střediska.
- fungování aquaparků a¨posiloven pozastaveno. Od 12.2. jsou zpřístupněny bazény (pozn.: kromě Varmijsko-mazurského vojvodství od 27.2.).
- v kostelech smí být pouze 1 osoba na 15m2, resp. min. vzdálenost mezi osobami 1,5 m.

Ekonomika/doprava

- ode dne 12.2.2021 jsou nově otevřeny hotely s podmínkou max. obsazenosti 50 %. Stravování je možné jen na pokojích (pozn.: kromě Varmijsko-mazurského vojvodství od 27.2.).
- ode dne 1.2.2021 jsou opětovně kompletně otevřena obchodní centra (1 os. / 10 m2 do 100m2 prodejní plochy, 1 os. / 15 m2 nad 100m2 prodejní plochy)
- Platí omezení shlukování osob v obchodech do 100 m2 plochy - 1 os/10 m2 a v obchodech nad 100 m2 - 1 os/15 m2.
- Uzavření lázní, kromě případů potřeby akutní rehabilitace apod.
- Uzavření barů a restaurací. Jídlo a pití je možné objednat pouze s sebou nebo na rozvoz.
- V prostředcích MHD je povoleno obsazení max. poloviny míst k sezení, resp. max. počet cestujících je omezen na 30 % celkové kapacity dopravního prostředku.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území Polska, doporučujeme vždy ověřit na stránkách www.gov.pl a www.gis.pl.

 

5. MÍSTA V POLSKU OPRÁVNĚNÁ PROVÁDĚT TESTOVÁNÍ NA COVID-19

Dle webových stránek vládních institucí v PL jsou v každém vojvodství určena speciální místa (laboratoře) oprávněná provádět testy na COVID-19. Jejich seznam je možné nalézt pod následujícím odkazem.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid

Potvrzením o absolvování testu se rozumí lékařské potvrzení o tom, že byl proveden test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem spolu s potvrzením vydaným příslušnou laboratoří o tom, že byl proveden test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem (jedná se tedy o dva různé dokumenty, jeden dokument je potvrzení lékaře a druhý dokument potvrzení laboratoře).

 

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.