MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Daně a účetnictví  |  25.02.2021 17:20:00

Daň se platí ze zisku, nikoliv z Covidové pomoci

Reakce MF na článek: Zástupci kultury kritizují zdanění peněz z programu COVID kultura. Pomoc dostávají i se zpožděním
(zdroj: iRozhlas.cz, 18.2.2021)

Česká republika uvolnila jen v rámci přímé pomoci k 31.1.2021 více než 200 miliard korun, a to prostřednictvím specializovaných programů určených například na kompenzaci nájemného, uzavřených provozoven, uzavřených ubytovacích kapacit a dalších. Hlavním cílem těchto dotačních programů je částečná kompenzace nákladů, respektive částečné nahrazení výpadku příjmů, kterému podnikatelé v důsledku šíření koronaviru a vládních nařízení čelí.

Z podstaty provozních dotací majících za cíl kompenzovat podnikatelům jejich ztrátu přitom vyplývá, že covidová pomoc jako taková zdaněna ve většině případů nebude. Přirozeně platí, že provozní dotace jsou příjmem, se kterým je potřeba při určování případné daňové povinnosti počítat. Jedná se o základní účetní, daňový a podnikohospodářský mechanismus, který drtivá většina příjemců pomoci vnímá jako samozřejmý.

Zároveň platí, že v důsledku kombinace možnosti uplatnit nejméně paušální výdaje (typicky 60 %), daňové uznatelnosti nákladů na které jsou tyto dotace čerpány a daňových slev a odpočtů (typicky základní sleva na poplatníka 27 840 ), je daň u poškozených osob zpravidla nulová. Přestože se tedy jedná o zdanitelné příjmy, k faktickému zdanění dotace nedochází.

Stát, respektive Ministerstvo financí, nemohou jednotlivé dotace z příjmů vstupujících do základu pro výpočet daně vyjímat. Takový postup by byl navíc i v rozporu s elementární ekonomickou logikou pomoci, neboť by de facto znamenal, že podnikatel čerpající covidové dotace, který navzdory krizi vykázal čistý zisk v řádu několika stovek tisíc korun, by byl zbaven podstatné části své daňové povinnosti, zatímco subjekt, který na žádnou pomoc nedosáhl, by své daňové povinnosti odváděl naprosto řádně. Z pomoci, která má napomáhat nejpostiženějším subjektům vypořádat se s výpadkem příjmů a fixními náklady, by se tak stal nežádoucí optimalizační daňový nástroj těch, jejichž nárok na tuto pomoc je s ohledem na velikost vykázaného čistého zisku přinejmenším sporný.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.