mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  25.02.2021 13:39:00

Zákaz cestování do Brazílie a aktuální zpravodajství ke COVID-19

Zákaz cestování do Brazílie a aktuální zpravodajství ke COVID-19

25.02.2021 / 13:30 | Aktualizováno: 25.02.2021 / 13:39

Pozor!!! Ministerstvo zdravotnictví ČR přijalo nové ochranné opatření, účinné od 26. 2. 2021, které zákazuje vycestování občanů ČR a cizinců s bydlištěm na území ČR do vybraných třetích zemí, včetně Brazílie!

Těmito zeměmi jsou země původu nových variant viru způsobujícího onemocnění COVID-19 (zejména tzv. jihoafrické a brazilské varianty vyznačujícími se vyšší nakažlivostí a resistentností) a země jejich významného šíření, označené pro účely tohoto ochranného opatření jako „země s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19“.

Mezi země s extrémním rizikem nákazy dle uvedeného ochranného opatření MZd. patří:

Brazílie, Botswana, Eswatini (Svazijsko), Jihoafrická republika, Keňa, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzanie (vč. ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe.

Výjimka ze zákazu cest do těchto zemí se týká (1) občanů uvedených zemí a (2) cest, které vzhledem ke své povaze nesnesou odkladu a které byly předem oznámeny MZV ČR (ideálně prostřednictvím systému DROZD). Zde je ovšem nutné upozornit na omezené možnosti následného návratu cizinců z těchto zemí do ČR (viz výjimky ze zákazu cest občanů třetích zemí dle ochranného opatření MZd. k překročení státní hranice ČR, aktuálně ze dne 14. 2. 2021) a na přísná protiepidemiologická opatření, která musí podle OO MZd. k překročení státní hranice ČR splnit všechny osoby cestující do ČR z těchto zemí (značených na základě sdělení MZd., kterým se vydává seznam zemí nebo jejich částí s nízkým, středním a vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19, pro účely OO MZd. k překročení státní hranice ČR jako země s velmi vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19).

Generální konzulát Sao Paulo rovněž důrazně upozorňuje na skutečnost, že letecké spojení mezi Brazílií a Českou republikou (potažmo Evropou) je v současnosti velmi omezené a vzhledem k vývoji epidemiologické situace existuje značná pravděpodobnost, že může být dále omezeno!

1. PODMÍNKY PRO VYCESTOVÁNÍ A NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY:

Aktualizované informace o podmínkách vycestování z ČR lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zahraniční věcí a Ministerstva vnitra.

V souladu s Usnesením Vlády ČR ze dne 28. ledna 2021 č. 79 o přijetí krizového opatření, kterým se dále zpřísňují podmínky volného pohybu na území ČR, upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.

Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

Pod bodem č. 5 uvádíme konktakty na některé z laboratoří, u kterých je možné zístat PCR test nutný pro návrat do ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ BRAZÍLIE A TRANZIT:

Na základě vládního usnesení č. 630 ze dne 17. 12. 2020 mohou vstoupit na území Brazílie rovněž krátkodobí cestovatelé bez ohledu na účel pobytu, pokud využijí leteckou přepravu. Pozemní hraniční přechody zůstávají až na výjimky (vstup z Paraguaye je umožněn i cestou pozemní) uzavřeny.

Od 30. 12. 2020 mají všichni cestující do Brazílie povinnost předložit negativní laboratorní test RT-PCR na přítomnost infekce SARS-CoV-2. Test nesmí být starší 72 hodin. Test bude kontrolován již při nástupu k přepravě leteckou společností a bez jeho předložení nebudou cestující připuštěni k přepravě, případně jim na hranici nebude umožněn vstup do země. Děti mladší 12 let v doprovodu rodičů, kteří mají negativní test, nemusí samy test absolvovat a předkládat. Pokud však děti mezi 2 a 12 lety letí bez doprovodu, test předložit musí. Výsledek testu musí být v angličtině, portugalštině či španělštině.

Zároveň budou muset cestující předložit vyplněný formulář „Prohlášení o zdraví cestujícího“, jehož obsahem bude přijetí hygienických opatření, které bude muset cestující zachovávat po dobu svého pobytu na území Brazílie. Formulář je k dispozici pro vyplnění online na stránkách Národní agentury pro zdravotní dohled a cestující dostane na svůj registrovaný email potvrzení o tom, že jej vyplnil.

Důrazně doporučujeme případným zájemcům o cestu do Brazílie ještě před cestou včas kontaktovat Velvyslanectví BFR v Praze za účelem potvrzení aktuálních podmínek vstupu!

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

3. DOPRAVA a NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY:

Je nutné počítat s tím, že fungování veřejné dopravy je částečně omezeno. Zejména se to týká vnitrostátních letů, kde je udržována pouze tzv. minimální služba spojení hlavních měst jednotlivých brazilských států a autobusové dopravy mezi brazilskými městy/státy. Opatření se mohou bez varování změnit v souvislosti se změnou epidemiologické situace.

Ohledně letecké dopravy je nutné počítat s tím, že řada pravidelných linek je zrušena. Stávající lety podléhají častým a náhlým změnám či rušení bez předchozího upozornění. Vzhledem k výskutu nového tzv. brazilského kmene COVID - 19 je možné očekávat další omezení leteckého spojení s Brazílií. Zejména se jedná o povinnost prokázat se negativním PCR testem před nástupem do letadla směřujícího do Evropy. Velmi doporučujeme všem cestovatelů si s dostatečným časovým přestihem ověřit se svou leteckou společností podmínky přepravy.

Od konce prosince 2020 byla postupně ze strany leteckých společností zavedena povinnost prokázat se negativním PCR testem před nástupem cesty z Brazílie, platná pro všechny cestující včetně občanů EU (tedy i ČR).

Z Brazílie lze momentálně odcestovat komerčními leteckými spoji, a to především ze Sao Paula a Rio de Janeira. Podle posledních informací je tranzit pro občany EU (tedy i ČR) v současné době možný přes Paříž a Curych. Vždy si prosím ověřte se svou leteckou společností, zda opravdu budete moci letět plánovaným spojem!!

4. OPATŘENÍ:

Karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území Brazílie:

Všem osobám, které se vrátí ze zahraničí, brazilské ministerstvo zdravotnictví doporučuje sedmidenní karanténu, která však není povinná (kromě cestujících z Velké Británie a Severního Irska) a není nijak kontrolována. Některé kategorie cestovatelů jsou povinny před cestou do Brazílie předložit letecké společnosti negativní lékařské osvědčení na Covid-19.

Při vyplňování "Prohlášení o zdraví cestujícího" se cestovatel zavazuje dodržovat opatření stanovená brazilskými organy, včetně nošení ochranných pomůcek (masek) na veřejnosti. Jejich seznam se zobrazí v průběhu vyplňování formuláře. GK Sao Paulo tedy doporučuje cestovatelům používání roušky po celou dobu pobytu na veřejnosti (mimo domov), stejně jako zachovávat ostatní předepsaná opatření.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Relevantní odkazy na weby brazilských institucí:

Webová stránka ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo spravedlnosti a veřejné bezpečnosti

Seznam některých laboratoří, u kterých je možné získat PCR test, včetně uvedení státu, kde laboratoř působí:


Diskuze k článku
26.02. 12:16  Covi19 (jana)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.