Export (export.cz)
Ze světa  |  23.02.2021 08:31:50

Ghana se snaží o zlepšení hygieny a životního prostředí

Ghana národní politiku pro ochranu životního prostředí, prozatím bylo dosaženo jen malého pokroku. Nicméně poslední dobou tomuto odvětví věnovala vláda větší pozornost a byly zavedeny cílené politiky a programy. Současně s tím vznikají i nové příležitosti pro investice.

Ilustrační foto Shutterstock

Úroveň životního prostředí a hygieny v Ghaně zůstává poměrně nízká, zejména v severním, horním východním a horním západním regionu. Také hlavní město Accra zůstává nejšpinavějším městem v zemi. Denně se zde vyprodukuje přes 200 tisíc tun odpadu. Neexistuje však kultura recyklace a denní sběr a likvidace odpadu tvoří přibližně pouze pětinu toho, co vzniká. Podíl lidí v Ghaně, kteří používají kvalitnější hygienická zařízení s přístupem k tekoucí vodě je pouze 15 % (20 % v městských oblastech)

V oblasti životního prostředí existuje několik dalších problémů, mezi něž patří například spalování použitých pneumatik nákladních vozidel k získávání měděných drátů, nevhodná likvidace plastových lahví a sáčků nebo demontáž a spalování použitých elektronických přístrojů k získávání cenných kovů.  Zátěží pro životní prostředí je též nevhodná likvidace lidského kapalného odpadu, nevhodná rekultivace půdy v těžebním průmysl nebo nelegální těžba, která přináší závažné ekologické problémy, chemické znečištění vodních útvarů a rekultivace půdy.

Cíle delegace EU: recyklace a udržitelnost

V roce 2017 prezident Nana Akuffo Addo také vytvořil samostatný resort (ministerstvo pro hygienu a vodní zdroje) pro řešení hygienických otázek a slíbil, že do dvou let udělá z Akkry nejčistší město v Africe. Ministerstvo bylo pověřeno, aby iniciovalo a formulovalo politiku v oblasti vody, životního prostředí, zdraví a hygieny, provádělo plánování rozvoje dílčích odvětví hygieny vody a životního prostředí a koordinovalo, monitorovalo a vyhodnocovalo účinnost a účelnost jednotlivých opatření. Pokrok v oblasti životního prostředí je taktéž jednou z priorit evropské delegace pro Ghanu pro rok 2021-2027. Jedná se o takzvaný Green Growth, který se má soustředit na otázky recyklace, ochrany životního prostředí, udržitelného rozvoje a další.

Všechny tyto výzvy zároveň představují příležitosti pro investice a obchod týkající se hardwaru a softwaru, poradenství, poradenských služeb, vývoje projektů, dovozu, výroby, distribuce a prodeje z oblasti životního prostředí.

Většina odpadu se nezpracovává

Přibližně 80 % Ghaňanů postrádá hygienická zařízení. Většina odpadních vod a kalů se vypouští neošetřená do životního prostředí. Kapacity pro sběr a zpracování odpadu jsou často nedostatečné. Neexistují pořádné skládky, žádné funkční kanalizační systémy. Existují zde velké tržní příležitosti pro sběr, recyklaci a zpracování pevného a kapalného odpadu.

V zásobování vodou existují obchodní příležitosti pro některé venkovské a příměstské komunity, kde je omezená infrastruktura. Ghanská vláda rovněž vítá využití pokročilých technologií pro čištění vod/odpadních vod, což představuje další cestu k investicím. Mezi další oblasti patří zajištění vrtů, malých vodovodních systémů (nádrže, potrubí, měřiče, čerpadla a další armatury), úprava pro velkokapacitní zásobování vodou a pro plnění do lahví, zásobování nápojového průmyslu, zpracování potravin, kontrola kvality zařízení nebo testování.

Poučení z opakovaných ghanských záplav, které si za normálních okolností vyžádají mnoho životů, ukazují, že by měla být zavedena opatření, která zabrání záplavám a přizpůsobí se dopadům změny klimatu. V tomto ohledu představují odvodňování, správa vodních zdrojů a ochrana pobřeží v Ghaně další příležitosti pro podnikání.

Robert Hrubý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Akkře


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.