Tento týden bude patřit měkkým předstihovým indikátorům z EU a USA
V následujících dnech dorazí únorové „měkké“ indikátory z eurozóny i USA, které poskytnou čerstvé informace o dopadu aktuálních protipandemických opatřeních na ekonomickou aktivitu. Současně budou zveřejněna poslední chybějící data z prosince, díky nimž bude možné uzavřít a zhodnotit ekonomické ztráty za minulý rok. FED i ECB zveřejnění zápis z posledního měnového zasedání. Po nesouhlasu Sněmovny se hejtmani dohodli s vládou na vyhlášení nouzového stavu na dalších 14 dní počínaje dneškem.
Dnes nás čeká jediný údaj z české ekonomiky pro tento týden. Běžný účet platební bilance byl dle odhadů trhu i v prosinci 2020 mírně v plusu (2,9 mld. Kč), a to již 8. měsícem v řadě. Vzhledem k překvapivě vysoké bilanci zahraničního obchodu se zbožím by mohl překvapit vyšším výsledkem.
V úterý se dozvíme druhý odhad HDP eurozóny za čtvrtý kvartál 2020. Měl by být potvrzen předchozí pokles o 0,7 % mezičtvrtletně, čímž by meziroční propad setrval na -5,1 %.
Německý ZEW index pravděpodobně opět poukáže na rozdíl mezi hodnocením aktuální situace a výhledu do příštích měsíců. I přes ekonomické oživení na obzoru zatíží výsledek průzkumu pokračující ekonomické uzavírky, oproti původní euforii pomalejší proces vakcinace a také nové mutace viru.
Evropský středeční kalendář toho moc nenabídne, dorazí ale důležitá sada dat z USA. Leden je pro americký maloobchod tradičně slabým měsícem. Nicméně pandemie narušila sezónnost v maloobchodních tržbách a po nevýrazné vánoční sezóně by tak lednový výsledek mohl pozitivně překvapit. Trh počítá s meziměsíčním růstem o 1 %. Naopak aktivita v průmyslovém sektoru začátkem roku patrně mírně polevila na meziměsíčních 0,4 % oproti předešlým 1,6 %. Dle předstihových indikátorů, jako například šetření mezi nákupními manažery od ISM, jsou na vině problémy v dodavatelských řetězcích či chybějící zaměstnanci. Odeznění obou faktorů bude záviset na pandemickém vývoji. Využití kapacit bylo v lednu dle odhadů na 74,8 % a oproti prosinci (74,5 %) se tak nedostavilo zlepšení.
Ve čtvrtek bude zveřejněna únorová spotřebitelská důvěra v eurozóně. Vzhledem k přetrvávajícím protiepidemickým opatřením v mnoha členských státech a pomalejšímu rozjezdu vakcinace se nepočítá s výraznějším zlepšením. Index spotřebitelské důvěry tak patrně zakotvil na úrovni -15 z -15,5. Výsledek bude předzvěstí PMI indikátorů, které jsou na řadě v pátek. Dle RBI poklesly PMI ve službách a ve výrobě zhruba stejnou měrou. Nadále tak přetrvává nerovnost mezi výrobním sektorem a službami.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.03.2023 Kryptoměny, které je třeba sledovat: Analytici...
13.03.2023 Obchodník měsíce XTB – Petr Zýma: Jak se stát...
09.03.2023 Online trading konference XTB proběhne už za dva..
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
Na digitální dědictví se zapomíná. Přitom účty u..
Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?
O zapojení do poválečné obnovy Ukrajiny budou...
Iker Casillas se připojil k týmu ambasadorů...