mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  15.02.2021 09:07:00

Cestování na Slovensko: Na Slovensku je omezen volný pohyb. Od 17.2.2021 je po příjezdu z ČR na Slovensko až na výjimky povinná karanténa.

Cestování na Slovensko: Na Slovensku je omezen volný pohyb. Od 17.2.2021 je po příjezdu z ČR na Slovensko až na výjimky povinná karanténa.

15.02.2021 / 08:45 | Aktualizováno: 15.02.2021 / 09:07

Podívejte se také: Česko-slovenské hranice: Od pondelka bude na hraniciach viac policajtov, uzatvoria sa menšie hraničné priechody, prísny režim na hraniciach platí od stredy. 

Od středy 17. února 2021 je pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky povinná registrace prostřednictvím formuláře e-hranice (http://korona.gov.sk/ehranica), domácí karanténa a PCR test.

Přeshraniční pracovníci, studenti, umělci aj. musí mít negativní test ne starší 7 dnů; použít lze antigenový i PCR test.


Úplná výjimka z povinnosti negativního testu platí i nadále pro tranzit či řidiče mezinárodní dopravy.

Detaily zmíněného opatření vč. možných výjimek jsou specifikovány Vyhláškou Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky ze dne 12.2.2021.

Na Slovensku platí nouzový stav a POHYB NA SLOVENSKU JE OMEZEN POUZE NA NUTNÉ CESTY - VIZ DETAILY NÍŽE!


Další opatření:

Otevírací doba pro seniory - senioři mají v pracovních dnech vyhrazeny hodiny pro nákup v obchodech s potravinami a v drogeriích od 9:00 do 11:00 hod.

Roušky se povinně nosí v intravilánu obcí a měst. V extravilánu obce či města nejsou povinné, např. v přírodě, pokud se jedná o členy společné domácnosti nebo pokud je vzdálenost od cizí osoby alespoň 5 metrů.

Restaurace jsou zavřené, jídlo vydávají pouze přes okénko nebo prostřednictvím donáškové služby.


Doporučujeme se před cestou na Slovensko seznámit s informacemi o aktuálně platných opatřeních na území Slovenské republiky, která jsou přehledně zveřejněna na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky a rovněž na stránkách Karanténne opatrenia a cestovanie.

Při příjezdu na Slovensko z České republiky platí povinnost zaregistrovat se na stránkách https://korona.gov.sk/ehranica/, zůstat v domácí izolaci a nejdříve 8. den se nechat otestovat. Izolace končí obdržením negativního výsledku PCR testu, nebo 14. dnem při bezpříznakovém průběhu.

Do 16.2.2021 je alternativou přijet z ČR s negativním testem na onemocnění COVID ne starším než 72 hodin. Může se jednat o RT-PCR test, nebo o antigenový test pořízený na území České republiky nebo Rakouska. Od 17.2.2021 již tato alternativa neplatí!

Přesné znění všech výjimek lze nalézt v příslušné vyhlášce ÚVZ SR č. 64 ze dne 12.2.2021 zde. Uvádíme nejdůležitější:

 

Zcela bez testu, registrace či karantény mohou z České republiky přicestovat na Slovensko i po 17.22.2021 následující osoby:

  • tranzit občanů členských států EU a jejich rodinných příslušníků přes území Slovenska do jiného členského státu EU; tranzit znamená průjezd ne delší než 8 hodin bez zastavení s výjimkou čerpání pohonných hmot; tato výjimka platí i při změně dopravního prostředku (např. pro příjezd po zemi na mezinárodní letiště a následný odlet z něj)
  • osoby přijíždějící za účelem výkonu soudního rozhodnutí ve věci střídavé péče rodičů o nezletilé děti
  • zaměstnanců provozovatelů prvků kritické infrastruktury v odvětví energetiky a průmyslu (se souhlasem Ministerstva hospodářství SR nebo Ministerstva dopravy SR)

 

Pouze s negativním antigenovým nebo PCR testem, tj. bez povinnosti registrace či karantény, mohou z ČR na Slovensko přicestovat následující osoby (do 16.2.2021 se přijímá test ne starší 14 dnů; od 17.2.2021 se přijímá test ne starší 7 dnů):

  • přeshraniční pracovníci s trvalým nebo přechodným pobytem na Slovensku a místem výkonu práce v ČR

  • přeshraniční pracovníci s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR do 30 km od hraničního přechodu na Slovensko a místem výkonu práce na Slovensku do 30 km od hraničního přechodu

  • osoby s povolením k trvalému nebo přechodnému pobytu v České republice, kteří na území Slovenska studují nebo jedou vykonat přijímací zkoušky ke studiu

  • osoby s povolením k trvalému nebo přechodnému pobytu v České republice, které přijíždějí na Slovensko z důvodu neodkladné péče o blízké rodinné příslušníky

  • osoby s povolením k trvalému nebo přechodnému pobytu v České republice, které na území Slovenska obhospodařují pozemky ve vzdálenosti max. 10 km od státní hranice

  • osoby přijíždějící z České republiky za účelem výroby audiovizuálního díla, podání uměleckého výkonu či realizace uměleckého díla

  • vrcholové sportovce a jejich týmy přijíždějící z České republiky za účelem účasti v soutěžích TIPOS, ICE HOCKEY LEAGUE, MOL Liga aj.

 

Všechny tyto výjimky je nutno při namátkové kontrole doložit odpovídajícími doklady. Před využitím výjimky doporučujeme důkladně prostudovat výše uvedenou Vyhlášku ÚVZ SR!

Seznam testovacích míst na Slovensku lze nalézt zde

 

Omezení pohybu na Slovensku:

Na Slovensku platí tzv. COVID automat, který dělí slovenské okresy pro čtyř stupňů v závislosti na epidemiologické situaci a pro tyto stupně stanoví omezení volného pohybu (dle účelu jsou některé cesty možné bez testu, jiné jen s testem ne starším 7, resp. 14 či 21 dnů). Podrobná pravidla pro různé stupně v COVID automatu lze nalézt zde.

Pro využití hromadné dopravy je potřeba negativní test ne starší 7 dnů.

 

 


Věnujte pozornost aktuálním informacím zveřejňovaným na webových stránkách:

Koronavirus a Slovensko

Ministerstva vnitra Slovenské republiky

Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky

>VSTUP CICZINCŮ NA ÚZEMÍ SLOVENSKÉ REPUBLIKY

> Informace o možnostech testování na území Slovenské republiky (odběrová místa)

> důležité kontakty

-Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky

- Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.