sukl.cz (SÚKL)
Zdravotnictví  |  12.02.2021 18:00:23

EMA řeší nové virové mutace, připravuje pokyny pro výrobce vakcín

EMA řeší nové virové mutace, připravuje pokyny pro výrobce vakcín

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) aktuálně vyvíjí pokyny pro výrobce vakcín proti COVID-19, kteří plánují změny stávajících vakcín proti COVID-19 za účelem řešení nových variant virů. Agentura požádala všechny společnosti, které mají registrované vakcíny proti COVID-19, aby prozkoumaly, zda jejich vakcína může poskytnout ochranu proti jakýmkoli novým variantám, např. variantě viru identifikované ve Velké Británii, Jižní Africe a Brazílii. Účelem je zvážení dalšího testování a vývoje vakcín, které jsou účinné proti novým virovým mutacím.  


12. 02. 2021


EMA plánuje zveřejnění dokumentu, který stanoví požadavky na dokumentaci a studie potřebné k podpoře přizpůsobení stávajících vakcín současným nebo budoucím mutacím viru SARS-CoV-2 v Evropské unii (EU). Otázky, které budou v rámci tohoto diskusního dokumentu řešeny, zahrnují:

• Jaké jsou možnosti zavedení změny do stávající schválené vakcíny tak, aby působila proti nové variantě viru SARS-CoV-2?

• Jaké budou minimální regulační požadavky k prokázání kvality, bezpečnosti a účinnosti?

• Které překlenovací studie budou vyžadovány k zajištění adekvátního doložení účinnosti vakcíny proti nové variantě viru, ať už jako první očkování, nebo jako posilovací dávka (tzv. booster)?

EMA dosud povolila pro použití v EU tři vakcíny: Comirnaty, COVID-19 Vaccine Moderna a COVID-19 Vaccine AstraZeneca. Existují obavy, že některé z mutací viru SARS-CoV-2 by mohly v různé míře ovlivnit schopnost vakcín chránit před onemocněním COVID-19. Snížení ochrany před mírným onemocněním by však nutně nemuselo znamenat snížení ochrany před závažnými formami onemocnění a jeho komplikacemi.

Viry obvykle mutují, když se genetický materiál viru změní. K tomu dochází u různých virů různou rychlostí a mutace nemusí nutně ovlivnit účinnost vakcíny. Některé vakcíny proti virovým chorobám zůstávají účinné i mnoho let po svém vývoji a poskytují dlouhodobou ochranu, například vakcíny proti spalničkám nebo zarděnkám. Na druhou stranu, u nemocí, jako je chřipka, je nutné složení vakcíny každoročně měnit tak, aby byla účinná, protože virus mutuje. Varianty SARS-CoV-2 jsou přítomny od března 2020 a neustále se šíří.

Kromě toho agentura EMA spolupracuje s dalšími regulačními orgány v rámci Mezinárodní koalice regulačních autorit pro léčivé přípravky (ICMRA) na stanovení možných změn ve složení vakcín proti COVID-19 a na sjednocení globální strategie.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688