Ceny pohonných hmot posunou inflaci v USA lehce nahoru (Ranní zpráva z finančního trhu) (10.2.2021)
Lednová inflace ve Spojených státech přidá na tempu, a to především díky vyšším cenám pohonných hmot. Výraznější růst jí pak čeká v jarních měsících. Ten však bude mít jepičí život. V Ekonomickém klubu v New Yorku dnes vystoupí Jerome Powell. Inflační vývoj ho však ke změně rétoriky zatím nepřiměje. Zápis ze svého posledního zasedání zveřejní maďarská centrální banka. Ta bude i nadále chránit maďarský forint před výraznějším oslabením a týdenní depozitní sazbu držet na vyšší úrovni. V průběhu roku očekáváme, že forint bude dále posilovat. Prostor pro zpevnění vidíme i u české koruny.
Změnu ve směřování Fedu dnes J. Powell ještě nenaznačí
Ve Spojených státech dnes bude zveřejněna lednová inflace. Ta zřejmě v meziměsíčním srovnání vyskočí o 0,3 % v důsledku vyšších cen pohonných hmot (+6 % m/m). V meziročním srovnání pak stoupne o jednu desetinku na 1,5 %. V jarních měsících pak bude akcelerovat až nad 2,5 %. Bude se však převážně jednat o vliv statistické základny, kdy ve stejném období loňského roku ceny prudce klesaly v důsledku koronavirové krize. Po březnovém a dubnovém růstu se pak inflace rychle vrátí pod úroveň 2 %. Nad ní se podle naší prognózy opět vyšplhá až v roce 2023. Kromě technických důvodů zde totiž mnoho argumentů pro cenový růst nevidíme. Ceny nájemného budou pravděpodobně setrvávat na nízkých úrovních, dokud se trh práce plně nezotaví a neskončí stěhování lidí z dražších měst do levnějších venkovských oblastí.
Z centrálních bankéřů dnes vystoupí Jerome Powell, a to v Ekonomickém klubu v New Yorku. Přestože inflační očekávání rostou a s tím i spekulace na časnější zvyšování úrokových sazeb, od šéfa Fedu vyjádření v tomto smyslu zatím neočekáváme. K utahování měnové politiky prostřednictvím snižování objemu nakupovaných aktiv Fed podle naší prognózy přistoupí až na jaře příštího roku. První zvýšení sazeb pak vidíme v H2 23.
Záznam ze svého posledního zasedání dnes zveřejní maďarská centrální banka. Ta na něm ponechala klíčovou tříměsíční depozitní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,6 %. Zároveň ale oznámila, že navýší objem nakupovaných vládních dluhopisů v rámci programu QE, přičemž vyšší bude i objem nakupovaných korporátních dluhopisů. Nebude ale již do trhu dodávat likviditu prostřednictvím pětiletých repo operací. Klíčová tříměsíční úroková depozitní sazba zůstane podle naší prognózy beze změny i v následujících měsících. Týdenní sazbu bude zřejmě banka zatím držet na vyšší úrovni, tedy 0,75 %, aby zabránila výraznému oslabování maďarského forintu. Poté, co se ekonomika vrátí k solidnímu růstu (Q2 21), předpokládáme, že banka tuto sazbu sníží na 0,6 %. Forint by měl podle naší prognózy v průběhu celého letošního roku posilovat, a to až k úrovním okolo 340 HUF/EUR v Q4 21.
Koruna oslabila, potenciál ale ještě nevyčerpala
Česká koruna zastavila svoji rallye a v průběhu úterního obchodování 0,2 % ztratila. Na silnějších úrovních jí neudrželo ani posilující euro, ani akciové trhy, kde se indexy posunuly na další historická maxima (S&P 500 na 3 916). Koruna se tak v závěru obchodního dne obchodovala kolem 25,74 CZK/EUR. Stále si však myslíme, že prostor pro další posilování ještě nevyčerpala. Růst úrokových sazeb, který jí na silnější úrovně pomohl, se sice již více méně zastavil, i tak byl ale podle našeho názoru výraznější než zisky domácí měny. Další významnou technickou úrovní je hladina 25,60 CZK/EUR. Drobným ztrátám se ale nevyhnul ani zbytek regionu. Maďarský zlotý oslabil o 0,2 % na 359,1 HUF/EUR, polský zlotý pak zůstal v podstatě beze změny na 4,477 PLN/EUR.
Společná evropská měna si naopak v úterý připisovala zisky. Ve srovnání s předchozím dnem posílila o 0,4 % na 1,209 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Investice - Zprávy z ekonomiky, zprávy z domácích i zahraničních akciových, devizových a komoditních trhů.
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Souhrn 3.2. - Evropa nakonec jen lehce v plusech, US trhy v červeném, BCPP lehce v plusu, ropa pokračuje v rallye
- Inflace brzdí díky levnějším potravinám, jádrová inflace zůstává zvýšena (Analýza makroindikátorů)
- USA zavádějí od 26. 1. povinné předložení výsledku PCR testu ještě před odletem do USA (13.1.2021)
- Zachrání pracovní místa ve finančním sektoru poskytovatelé online platforem a služeb?
- ČNB přichází se Zprávou o měnové politice
- Česká koruna se posunula k 26,15 EUR/CZK
- Le Maire (Fr. MF):Podpora digitální daně ze strany nové US administrativy je skvělou zprávou. Dohoda o dani už na jaře
- Rostoucí cena kukuřice na mezinárodních trzích
- Ceny pohonných hmot v roce 2020 byly nejnižší v květnu
- Zprávy Akcie ve světě - Akcie ve světě - zpravodajství z nejvýznamnějších světových trhů, NYSE, NASDAQ, XETRA.
Benzín a nafta 02.03.2021
Natural 95 29.36 Kč![]() ![]() | Nafta 28.05 Kč![]() ![]() |
Prezentace
01.03.2021 Kterak agáve k šipkám a tequile přišla
26.02.2021 Jaké jsou typy stahovacích schodů na půdu?
25.02.2021 3 tipy, jak vybrat do vaší ložnice to nejlepší...
Okénko investora
Martin Krištoff, CFD World
Štěpán Křeček, BHS
Naše ekonomika utrpěla obří šok. Lze ho srovnat s malou válkou
Jonáš Mlýnek, LYNX
IPO Coinbase: Ovládne kryptoměnový gigant také akciový trh? (2.3.2021)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, TopForex
Štěpán Hájek, PurpleTrading
3 zprávy, bez kterých se dnes na trzích neobejdete (26.2.2020)
Tony Christoforou, Goldenburg Group
Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Petr Golka, Ronda Invest
Nájmy porostou. Vydělávat na nemovitostech ale můžete, i když žádnou nevlastníte.
Tiskové zprávy
Polovina seniorů cestuje za nákupem, aby ušetřila.
Komentář ČBA k vývoji nevýkonných úvěrů dle...
ČEZ se jako jeden z prvních podniků zapojil do...
MONETA testuje své zaměstnance od října loňského..