Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Osobní finance  |  08.02.2021 14:57:47

Asociace věřitelů: Exekuční novela zavádí pravidlo „čím víc dluhů naděláš, tím méně zaplatíš“. Povede ke zdražení některých služeb a žalobám věřitelů o náhradu škody


Zákonodárci se budou tento týden na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny zabývat vládní novelou exekučního řádu, která počítá se zavedením povinných záloh na náklady exekuce a jejich automatickým zastavováním po 3 letech, pokud se do té doby nepodaří nic vymoct. Podle České asociace věřitelů by to v praxi znamenalo, že dlužníci s více exekucemi budou v mnoha případech neoprávněně osvobozeni od jejich splácení a dluhy nízké hodnoty, například za energie či telefonní služby, se stanou zcela nevymahatelnými. To by v důsledku vedlo ke zdražení těchto služeb. Tam, kde by exekuce ve stanovené lhůtě nebyla úspěšná kvůli průtahům na straně soudu či exekutora, lze navíc počítat s žalobami věřitelů na stát o náhradu škody.

Tříletá lhůta pro automatické zastavení exekuce je příliš krátká. Z praxe víme, že minimálně třetinu úspěšných exekucí se poprvé podaří uspokojit po více než 3 letech. Vzhledem k opakovanému zvyšování nezabavitelných částek, které způsobilo razantní pokles prostředků získaných srážkami ze mzdy, lze navíc očekávat, že se průměrná délka řízení bude ještě značně prodlužovat,“ říká Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Problém podle asociace nastává zejména v případech, kdy je na dlužníka vedeno více exekucí. V průměru jich přitom aktuálně na jednoho dlužníka v exekuci připadá 5 až 6. „Vzhledem k tomu, že tříletá lhůta má běžet i v době, kdy je uspokojována dřívější exekuce, byla by velká část exekucí ukončena dříve, než by na ně vůbec přišla řada. A to zcela bezdůvodně, neboť dlužník v takovém případě rozhodně není nemajetný. Stát tím vlastně zavádí pravidlo: čím víc dluhů naděláš, tím méně zaplatíš,“ upozorňuje Staněk. Lhůta by podle návrhu nebyla zastavena ani v situaci, kdy exekuce není prováděna kvůli záměrným obstrukcím dlužníka nebo průtahům na straně soudu či exekutora. Podle odhadů asociace by ze všech uvedených důvodů mohlo v příštích 3 letech dojít k neoprávněnému ukončení až 800 000 exekucí v celkové hodnotě přes 50 miliard .

Jedinou možností, jak by věřitel mohl ukončení exekuce zvrátit, by bylo zaplatit exekutorovi zálohu na její náklady. Pak by exekuce pokračovala další 3 roky, maximálně však 9 let. Zálohu by věřitelé exekutorům nově měli platit i při zahájení každé nové exekuce. Výjimku by měly například exekuce na výživné či řízení vedená státem a veřejnými institucemi. Při stávajícím počtu nových exekucí a záloze v navrhované výši 2 750 by to znamenalo, že by soukromí věřitelé exekutorům na zálohách ročně zaplatili téměř tři čtvrtě miliardy , a to bez záruky jakéhokoliv výsledku.

S ohledem na výši zálohy a další náklady, které věřitel musí na vymáhání dluhu vynaložit, by to v praxi vedlo k tomu, že se minimálně dluhy do 5 000 úplně přestanou vymáhat,“ říká Staněk. Tyto pohledávky přitom dnes dle dostupných údajů tvoří téměř čtvrtinu všech exekucí. Typicky jde o nedoplatky povinného ručení, pojistného, neuhrazené poplatky za energie či telekomunikační služby. „Je logické, že si věřitelé vzniklé ztráty budou muset kompenzovat, a to zvýšením ceny těchto služeb. Ve výsledku na to tedy doplatí slušní zákazníci,“ dodává.

Ke stejnému závěru dospěla i loňská analýza České asociace pojišťoven: „Je třeba mít na paměti, že jakékoliv snížení efektivity vymáhání pohledávek by vedlo k riziku růstu pojistného pro poctivě platící klienty, které by sloužilo k pokrytí ztrát z nevymožených pohledávek a zároveň představovalo jakousi rezervu pro pokrytí morálního hazardu budoucích neplatičů,“ píše se v ní. Zavedením povinných záloh v navrhované výši by pojišťovny podle analýzy na nákladech vymáhání zaplatily násobně více, než kolik by vymohly. Celkově by to pro ně ročně znamenalo 113,5 milionu marně vynaložených nákladů.

Česká asociace věřitelů dále upozorňuje, že přijetí navrhovaných změn může vyvolat i vlnu žalob na stát o náhradu škody. „Bohužel již dnes nejsou výjimkou případy, kdy exekuci není možné provést z toho důvodu, že soud například i déle než 5 let rozhoduje o návrhu na její zastavení. V takové situaci by věřiteli vznikly zbytečné náklady na další zálohu, navíc by mu utekla více než polovina doby, po kterou by exekuci vůbec bylo možné vést. Je logické, že za ztráty vzniklé kvůli průtahům v řízení, ať už vinou soudu, či exekutora, může věřitel následně po státu požadovat odškodnění,“ varuje Staněk.

Asociace nesouhlasí ani s dalším omezením mobiliárních exekucí, které by podle ní vedlo akorát k dalším průtahům exekučního řízení. „Z exekuce není možné dělat druhé oddlužení a neustále posilovat ochranu dlužníka na úkor věřitele, jak se tomu děje v posledních letech. Jejím základním účelem je a musí být rychlé vymožení práva,“ říká její prezident.

Dlouhodobě asociace varuje také před přijetím tzv. exekutorské teritoriality. Ta by podle ní vedla k dramatickému poklesu vymahatelnosti dluhů. Ke stejnému výsledku dospěl v loňské analýze jejích dopadů i ekonom Lukáš Kovanda: „Výsledkem by byl větší morální hazard dlužníků, zhoršení platební morálky a tím celkový pokles podnikatelské a ekonomické aktivity. Za aktuální situace, kdy tisíce živnostníků a firem bojují o přežití, by měl stát usilovat o pravý opak. V dlouhodobém horizontu by podle Kovandy měla změna negativní dopad i na udržitelnost veřejných financí.

Alžběta Běličová  
mediální konzultant ČAV

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:

Pá 14:39  Klaus Zellmer převzal klíčky od auta i řízení ŠKODA AUTO skoda-auto.cz (Škoda auto)
Pá 14:28  Kurzovní lístek ČNB na pátek 01.07.2022 Redakce (Kurzy.cz)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688