Juraj Cienik (Trivi)
Okénko pro podnikatele  |  04.02.2021 17:10:01

Účetní společnost Trivi radí, jaké změny přinese pro podnikatele rok 2021

Paušální daň pro OSVČ a zvýšení slevy na dani

OSVČ, které mají příjmy do 1 milionu korun, mají možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné. Nemohou ji ale využít všechny OSVČ. Paušál je určen pro neplátce DPH. Podmínkou je, že OSVČ nesmí být dlužníkem, vůči kterému bylo zahájeno insolvenční řízení a nesmí vykonávat činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti, s výjimkou příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Paušální daň se skládá ze zdravotního a sociálního pojistného a daně. Pro rok 2021 činí 5 469 Kč měsíčně (2 976 Kč sociální pojištění, 2 393 Kč zdravotní pojištění a 100 Kč daň z příjmů). Pro vstup do paušálního režimu stačí finančnímu úřadu podat oznámení o vstupu do paušálního režimu. Čas na podání mají OSVČ jen do 10. ledna daného roku.

Zdravotní a sociální pojištění

Podnikatelé – fyzické osoby, které nepřejdou do režimu paušální daně, musí tradičně očekávat zvýšení minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění. Minimální záloha na zdravotní pojištění se zvyšuje z částky 2 352 Kč na 2 393 Kč a je potřeba zvýšení zálohy promítnout už do lednové platby. Sociální pojištění bude od tohoto roku činit 2 588 Kč. Pro vedlejší výdělečnou činnost 1 036 Kč.

Změny u odpisů

U nehmotného majetku došlo od roku 2020 ke zrušení daňového odpisování a podnikatelé si tak vystačí pouze s účetními odpisy, které budou plně daňově uznatelné. U daňového odpisování hmotného majetku se zvyšuje hranice ze 40 000 na 80 000 Kč. Zavádí se rovněž mimořádně odpisy pro majetek v první a druhé odpisové skupině v letech 2020 a 2021. Majetek zařazený v první odpisové skupině si bude poplatník moci odepsat rovnoměrně bez přerušení za prvních 12 měsíců uplatní odpisy rovnoměrně do výše 60 % vstupní ceny hmotného majetku a za dalších následujících 12 měsíců uplatní odpisy rovnoměrně do výše 40 % vstupní ceny hmotného majetku.

Zavedení záloh na nadměrný odpočet DPH

Plátcům DPH, u kterých se prověřuje pouze část nadměrného odpočtu, se nesporná část odpočtu bude vyplácet v podobě záloh. Lhůta vratky DPH ale nakonec zůstala na 30 dnech. O nároku na zálohu se primárně nebude rozhodovat ve vyhledávací činnosti, ale až následně v průběhu kontrolního postupu. Záloha bude vyplacena, jestliže část odpočtu správce daně nehodlá prověřovat a zároveň dotčená částka přesáhne 50 000 Kč.

Těm, kteří podají daňové přiznání elektronicky, bude prodloužena lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o 1 měsíc. Změny zaznamenal i sankční systém. Došlo ke snížení pokuty za nedodržení elektronické formy podání, a to z 2 000 Kč na 1 000 Kč. Nově také není žádný limit daňového bonusu na dítě. Obchodní korporace mají možnost předat účetní závěrku do sbírky listin veřejného rejstříku prostřednictvím podání u příslušného správce daně z příjmů.

V případě jakýchkoli doplňujících otázek se obraťte na svou účetní. Pokud se nechcete stresovat s účetnictvím, chcete mít vše pod kontrolou a máte zájem svěřit svou agendu moderní online účetní firmě, navštivte www.trivi.com nebo volejte na zákaznickou linku 800 80 60 40.

Juraj Cienik, CEO Trivi, a.s.

Zapálený tahoun týmu pro rozvoj a inovace v oblasti IT a milovník čísel byl jasnou volbou pro start nové moderní účetní firmy na pozici hlavního leadera při vývoji a nastavování všech systému. Své zkušenosti sbíral v nadnárodních IT společnostech jako projektový manažer a v business developmentu. Vede tým seniorních účetních, daňových poradců a řídí celou společnost. Uvedené příspěvky jsou společnou prací odborného týmu.Trivi, a.s. – online účetní firma

Je moderní online účetní firma s praktickým využitím aplikací pro správu účetní agendy pro malé a střední podnikatele. Zaměstnává více jak 50 profesionálních účetních a daňových poradců. Prostřednictvím originálních aplikací mohou klienti účetní firmy jednoduše spravovat svou agendu, komunikovat se svou přidělenou účetní a odesílat veškeré podklady online.

Více na https://www.trivi.com/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko pro podnikatele:

05.05.2021  Poptávejte IT řešení jako masáž. Tak neproděláte Štěpán Musil (Anabix CRM)
20.04.2021  Z praxe: Jak vést obchodní tým v roce 2021? Štěpán Musil (Anabix CRM)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.