Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  01.02.2021 17:17:50

Zrušení DPH na respirátory připraví veřejnou kasu ČR až o 1,2 miliardy korun


Vláda dnes schválila dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nyní jsou tyto zdravotní pomůcky daněny základní sazbou 21 procent. 

V případě zavedení povinného nošení respirátorů kategorie FFP2 v obchodech a MHD, které vláda zvažuje, by dvouměsíční zrušení daně připravilo veřejnou kasu o zhruba 1,2 miliardy korun. Výpočet vychází z předpokladu průměrné denní spotřeby daných respirátorů v ČR v počtu zhruba pěti milionů kusů, a to při průměrné ceně 22,50 za jeden respirátor. Cenové rozpětí je v případě respirátorů typu FFP2 poměrně široké, lze však předpokládat, že lidé by ve větší míře volili spíše levnější varianty. Uvedená průměrná denní spotřeba je dána několika okolnostmi, včetně možnosti respirátor dezinfikovat a použít jej tak opakovaně. Současně zdaleka ne všichni obyvatelé ČR budou respirátor muset využít každý den, zejména pak ne o víkendech.  

Snížení potenciálního inkasa o 1,2 miliardy korun je plně přijatelné, pro veřejné rozpočty nebude za současného stavu znamenat výraznější problém. Snížení inkasa bude žádoucí zejména tehdy, pokud vláda opravdu rozhodne o povinném nošení daných respirátorů. 

K podobnému kroku se rozhodlo také sousední Rakousko, které v návaznosti na vyhlášení povinného nošení respirátorů osvobodilo respirátory FFP2 od své, dvacetiprocentní sazby DPH letos v lednu, a to na celé období až do poloviny letošního roku.  

Osvobození respirátorů FFP2 od DPH by v ČR bylo rozumným a sociálně vstřícným krokem vskutku zejména v tom případě, že vláda bude požadovat jejich povinné nošení. Déletrvající povinnost nosit respirátory v MHD nebo v obchodech by v ČR totiž znamenala značnou finanční zátěž zejména pro nejchudší pětinu českých domácností. V těchto domácnostech se ročně utratí za léčiva a zdravotnické pomůcky – což je skupina, do níž náleží i respirátory – 1891 korun na osobu, jak plyne z nejnovějších dat ČSÚtěch za rok 2019.  

Cena nejlevnějších respirátorů, jednorázových, se dnes pohybuje kolem deseti korun. Účinně je lze používat přibližně osm hodin. Za pracovní týden tak osoba utratí za takové respirátory zhruba padesát korun, tedy zhruba 2,6 procenta celoročních výdajů na léčiva a zdravotnické pomůcky. Takovou finanční zátěž si chudé české domácnosti mohou dovolit maximálně po dobu čtyř týdnů, neboť pak už by musely z důvodu vyčerpávání finančních rezerv omezovat své jiné výdaje, třeba také ostatní náležející do položky léčiv a zdravotních pomůcek.  

Ministryně financí Schillerová, podobně jako rakouská vláda, apeluje na výrobce a prodejce, zejména řetězce, aby případné zrušení daně promítli do cen respirátorů pro zákazníky. Ke snížení nebo zrušení 21procentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu sami výrobci respirátorů. Lze tak předpokládat, že snížení DPH do konečné ceny promítnou, byť nikoli v plné míře. Částečně si totiž navýší své marže, i když to nebudou deklarovat otevřeně.  

 


Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

St   8:45  Ranní glosa: Největší propad ekonomiky v novodobé historii ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
St   8:43  Brainardová z Fedu: výprodej dluhopisů pozorně sledujeme ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Út 15:24  Rast HDP Kanady prekonal očakávania X-Trade Brokers (XTB)Zobrazit sloupec