Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)
Okénko investora  |  26.01.2021 13:16:28

Důvody, proč ve svém portfoliu vlastnit drahé kovy

Každý z nás v dnešní nejisté době přemýšlí, jak nejlépe uchovat své bohatství, jak jej co možná nejlépe ochránit před negativními vlivy dnešního globálního světa a rovněž hledá místo, kde by se jeho majetek co možná nejlépe zhodnotil. Dnes máme k dispozici mnoho instrumentů, které nabízejí potenciál zhodnocení. Investor se může vydat cestou investování na akciových trzích, může nakupovat nemovitosti, pozemky, moderní kryptoměny, tradiční drahé kovy a mnoho dalších. Každá investice je jiná a má své pozitivní a negativní stránky. Člověk si musí vždy položit základní otázku, co od dané investice očekává, zda primárně hledá zhodnocení nebo chce uchovat hodnotu svého majetku a ochránit jej v dlouhodobém časovém horizontu.

Nicméně pokud se dnes podíváme na dnešní globální svět, je potřeba otevřít oči a vidět, že bohužel na tom není vůbec dobře. Svět bojuje s koronavirovou krizí, jde cestou enormního zadlužování, neustálým tištěním ničím nekrytých "papírků", nulových, ne-li záporných úrokových sazeb, jednoduše řečeno peníze ztrácejí hodnotu před očima, geopolitickým napětím v různých částech světa atd. Problémů je nepočítaně, neubývají, kumulují se a nikdo je neřeší. Každý den jsme svědky něčeho co ovlivňuje celý globální svět a rovněž oblast investic každého z nás.

Proto každý, kdo nějakým způsobem vnímá okolní svět, si pokládá otázku, jak ochránit své bohatství, svůj majetek nebo alespoň jeho část, proti těmto negativním vlivům. Zraky mnoha investorů se proto obracejí k drahým kovům, jako je zlato a stříbro, jejichž primární úloha je hlavně ochrana proti finančním destrukcím globálního světa, možné zajištění pro případ krize nebo jednoduše také prostředek pro diverzifikaci portfolia.

Jednoduše řečeno drahé kovy jsou zde po celou dobu trvání lidské civilizace a vždy měly svou hodnotu, mají a budou mít. Nikdy se nestalo, že by jejich hodnota zmizela, naopak jejich význam a důležitost roste a to si uvědomuje stále více a více lidí, centrální banky napříč světem, instituce atd.

Rok 2020 byl velice náročný ve všech směrech a bohužel to vypadá, že ani rok 2021 se neponese v dobrém duchu a čeká nás ještě dlouhá cesta, než bude opět vše v relativní pořádku. Nicméně i drahé kovy mají za sebou svou cestu a náročný rok. Žlutý kov v roce 2020 vytvořil další rekordy a posunul svou laťku výše. Bezpečný přístav se opět projevil a viděli jsme to v růstu ceny, kdy padly rekordy z roku 2011 (cca 1 922 USD / Oz), cena zlata se přehoupla přes úroveň 2 000 USD / Oz a dostala se začátkem srpna 2020 k úrovni cca 2 075 USD / Oz. Rekordy padly a dveře jsou otevřeny dále, jelikož hlavní funkce uchovatele hodnoty se projevuje v čase a tedy nás z dlouhodobého hlediska čeká další a další pokořování rekordů a posun výše. Samozřejmě cenu a daný vývoj ovlivňuje nespočet faktorů, ale stačí se podívat na dnešní svět a každý si může udělat svůj vlastní obrázek. To vše bude formovat další vývoj a až čas ukáže, co bude dále. Bohužel nikdo nemá křišťálovou kouli a v dnešním, velmi dynamickém světě, lze jen těžko predikovat a to vidíme i nyní. Vše se mění velmi rychle což se pak projevuje i na zvýšené volatilitě na trzích, nejen finančních, ale i komoditních.

Není to jen tradiční žlutý kov, který ukázal v roce 2020 svou sílu a pokořil veškeré dosavadní rekordy, ale rovněž i stříbro zvýšilo svou laťku do jiných sfér a ukázalo své "svaly", nicméně ještě má stále co dohánět.
Je všeobecně známo, že stříbro patří mezi nejvíce podhodnocené komodity vůbec a jeho potenciál je obrovský. Hlavní tahounem je průmyslová poptávka, kdy průmysl spotřebovává cca 85 %, recyklace je jen kolem cca 15 %. Stoupá obliba investování do stříbra a výrazně je to vidět ve východních zemích. Například tradiční Indie s její láskou ke žlutému kovu přechází také ke stříbru. Lidé jej pokládají za další možnost a místo, jak uchovat své bohatství.

Loňský rok poslal stříbro na sedmiletá maxima a v srpnu 2020 jsme se přiblížili k úrovni téměř 30 USD / Oz. Roky zpět, od roku 2013 jsme viděli vývoj stříbra v rozmezí cca 13 – 20 USD za unci. Rovněž poměr mezi zlatem se udržoval ve vysokých hodnotách a to kolem 1:90, 1:100 a loni v březnu s příchodem koronaviru i cca 1:125. Nyní se pohybujeme na úrovni cca 1:73, nicméně i tento poměr je pořád velký a prostor na zlepšení a potenciál je stále obrovský.

Stříbro je tedy aktivum s obrovským potenciálem a dveře pro růst jsou stále otevřené. Proč by mělo být zlato a stříbro v portfoliu? Je velmi pravděpodobné, že boj na zdravotním poli, tedy boj s virem postupem času vyhrajeme, ale čeká nás další "boj" a to s "dluhovým virem", který nabírá a bude nabírat na síle. Dluhy, schodky státních rozpočtů, uvolněné měnové politiky napříč světem, levné peníze zaplavují a budou zaplavovat svět a zadělávat na budoucí problémy. Naopak to bude jeden z výrazných a dlouhodobých hnacích motorů pro růst ceny žlutého kovu a stříbra. Vše ukáže čas.

A co přinese rok 2021, to je bohužel ve hvězdách, nikdo nemám křišťálovou kouli, aby řekl, co se stane a co nám rok 2021 nachystá. Nicméně je možné vysledovat jednotlivé faktory, které budou i nadále hnacími motory pro žlutý kov a potažmo další kovy. A ještě jednou je potřeba opět zdůraznit, že investování do fyzických kovů není na spekulaci, ale na uchování hodnoty v čase, což je dlouhodobé hledisko, nikoliv krátkodobé s vidinou zisku. Každý sám se musí rozhodnout, zda chce mít v portfoliu pravé aktivum, ošlehané tisíciletou historií nebo dá přednost něčemu jinému. Každý se rozhoduje sám za sebe a je na každém, jakou cestu zvolí a čemu věří. Základ je diverzifikace portfolia a to si každý musí vytvořit sám. Čemu věří více, čemu méně, jak se říká, je dobré mít více karet nejen jednu a můžeme být rádi, že v dnešní době je možností více, kterou cestou se vydat a kde investovat, uchovat hodnotu svého majetku. Bohužel spořící účet, dneska opravdu není spořící a to vidíme všichni.

Hnací motory pro dlouhodobý růst ceny žlutého kovu a samozřejmě i pro rok 2021:
- pokračující nejistota na trzích, mezi investory
- nízké, nulové, ne-li záporné úrokové sazby
- rozvolněná fiskální politika
- kvantitativní uvolňování
- růst dluhů jednotlivých států a celého světa
- růst inflace
- globální poptávka po bezpečných přístavech
- pokračující pandemie COVID-19
- politika FEDu a světových centrálních bank
- pokles globální ekonomiky, kterou ještě svět nezažil
- geopolitické problémy
- přetrvávající napětí mezi USA a Čínou
- Obchodní války
- BREXIT a jeho další vývoj
- směřování USA po prezidentských volbách, nová administrativa, vztahy se světem atd.
- oživení poptávky na asijském trhu (zejména Indie a Čína)
- nákupy centrálních bank atd.

Ing. Jaroslav Křůpala

Ing. Jakub Petruška

Vystudoval Ekonomickou fakultu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě a v současné době působí ve společnosti Zlaťáky.cz jako investiční analytik a poradce. Zabývá se zejména fundamentálními analýzami a technickými analýzami komoditních trhů.

Zlaťáky

Společnost Zlaťáky se specializuje na retailový obchod se zlatými a stříbrnými mincemi a s investičními kovy ve formě slitků. Provozuje e-shop na doméně zlataky.cz, v Česku má čtyři kamenné prodejny, na Slovensku dceřinou společnost, e-shop a kamennou prodejnu v Bratislavě. V retailovém obchodě s drahými investičními kovy jsou Zlaťáky jedničkou na trhu. Nabízí pamětní mince ČNB, pamětní a investiční mince zahraničních mincoven i zlaté slitky (cihly) švýcarských rafinerií za férové ceny. Investiční kovy společnost nejen prodává, ale i vykupuje.

Více na https://zlataky.cz/.

Diskuze k článku
27.01. 10:02  Zlato padá (AjRep)

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 10:23  Do čeho investuje věštec z Omahy? Lukáš Baloga (ProfitLevel)
Pá   9:03  Rostoucí výnosy zpochybňují sílu akciového trhu Štěpán Hájek (PurpleTrading)
Čt 16:27  Bitcoin v centru pozornosti Tesly Olívia Lacenová (TopForex)
Čt 15:57  Investice do průmyslové revoluce Lukáš Baloga (ProfitLevel)


Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.