mzv.cz (MZv ČR)
Export  |  26.01.2021 08:21:00

Vietnam přitahuje zahraniční investice – příležitosti i pro české investory

Vietnam přitahuje zahraniční investice – příležitosti i pro české investory

07.02.2020 / 04:58 | Aktualizováno: 26.01.2021 / 08:21

Vietnam si udržuje pozici jedné z nejatraktivnějších investičních destinací v asijském regionu. Vysoký a stabilní růst ekonomiky přesahující 7%, stabilní politické prostředí, dynamický růst populace a její kupní síly, nízké mzdy ve srovnání s ostatními industrializovanými zeměmi jihovýchodní Asie a zejména ve srovnání s Čínou činí z Vietnamu jednu z nejpřitažlivějších zemí pro zahraniční investory v asijském regionu. Vietnam může nabídnout řadu zajímavých investičních příležitostí také pro české investory.

Rostoucí atraktivita Vietnamu pro zahraniční investory se odrazila také na reálném přílivu přímých zahraničních investic do Vietnamu v minulém roce. Objem skutečně realizovaných přímých zahraničních investic ve Vietnamu v roce 2019 dosáhl rekordní úrovně 20,4 mld. USD. Objem přislíbených zahraničních investic (investiční projekty se schválenou investiční licencí) vzrostl na 38 mld. USD.

Příliv přímých zahraničních investic do Vietnamu v posledních pěti letech

(v mld. USD)

2015

2016

2017

2018

2019

Přislíbené investice 22,7 24,3 35,9 35,5 38,0
Realizované investice 14,5 15,8 17,5 19,1 20,4

Vietnam v minulém roce těžil především ze zhoršení obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Čínsko-americká obchodní válka spustila vlnu relokací průmyslových podniků z Číny do jihovýchodní Asie. Z této situace pak nejvíce profitoval právě Vietnam. K největším investorům ve Vietnamu patří dlouhodobě Jižní Korea, Japonsko a Singapur. Investice z těchto zemí směřují především do výroby elektroniky (mobilní telefony, PC komponenty), oděvů a dalších zpracovatelských odvětví využívajících levné pracovní síly.

V roce 2019 se však vlna přesunu investic z Číny do Vietnamu promítla do vietnamských statistik prudkým nárůstem přílivu kapitálu z Hongkongu a Číny. Hongkong se dokonce v minulém roce stal druhým největším zahraničním investorem ve Vietnamu hned za Jižní Koreou. Třetím největším investorem byl Singapur, následován Japonskem a Čínou.

Největší zahraniční investoři ve Vietnamu v roce 2019

Počet projektů Registrované investice (v mld. USD)
Jižní Korea 294 6,690
Hongkong 1012 5,729
Singapur 265 4,466
Japonsko 615 3,566
Čína 389 3,333
Tchaj-wan 131 1,526

Nejpřitažlivější lokalitou pro přímé zahraniční investice ve Vietnamu byla v roce 2019 Hanoj. Do hlavního města směřovalo na 8,45 mld. USD, což představuje přes 22 %
z celkového objemu přímých zahraničních investic za uplynulý rok. V těsném závěsu se umístila jižní metropole Ho Či Minovo město, kam za uplynulý rok z ciziny přiteklo 8,3 mld. USD. Následovaly provincie Binh Duong, Dong Nai, Bac Ninh a další.

K nejatraktivnějším sektorům pro přímé zahraniční investice patří ve Vietnamu zpracovatelský průmysl, realitní sektor, energetika a cestovní ruch. V minulém roce dominoval přímým zahraničním investicím zpracovatelský sektor následovaný realitním sektorem a maloobchodní prodej.

Bezkonkurenčně největším uskutečněným projektem v roce 2019 se stal odkup akcií společnosti Vietnam Beverage Co., Ltd hongkongským gigantem Hong Kong Beer Co., Ltd v celkové hodnotě 3,85 mld. USD. Tento jednorázový nákup akcií představuje takřka polovinu celkových investic Hongkongu ve Vietnamu za rok 2019 a je také zároveň nejnákladnější zahraniční investicí v zemi. Druhou největší zahraniční investicí ve Vietnamu je závod na výrobu mobilních telefonů a tabletů firmy Samsung Electronics v provincii Thai Nguyen za 3 mld. USD. Třetí největší investiční projekt ve Vietnamu patří rovněž firmě Samsung (Samsung CE Complex v Ho Či Minově Městě v hodnotě 2 mld. USD), která již ve Vietnamu investovala více než 17 mld. USD. Druhým nejnákladnějším projektem roku 2019 se stala výstavba výzkumného a výrobního zařízení na ruční elektrické nářadí firmy Techtonic Tools Project Co., Ltd v Ho Či Minově městě dosahující celkové hodnoty 650 mil. USD.

Přitažlivost Vietnamu pro zahraniční investice spočívá v nižších výrobních nákladech vůči ostatním konkurentům v regionu. Mzdy zaměstnanců se drží pod polovinou částek v sousedním Thajsku či Malajsii. V průmyslových oblastech je cena pronájmu 103,5 USD/1 m2 druhá nejlevnější hned za Myanmarem. Náklady na výstavbu nových průmyslových areálů jsou pak ve Vietnamu nejnižší v regionu.

Zahraniční investice také stimuluje vláda patřičnou daňovou politikou. V roce 2016 došlo ke snížení korporátní daně na 20 %, ta navíc může být novým subjektům v průmyslových zónách prominuta na dobu od dvou do čtyř let. K dalším pobídkám patří např. odpuštění vízové povinnosti či prominutí dovozní daně.

Atraktivitu Vietnamu pro zahraniční investory umocňuje také rozsáhlá liberalizace vietnamského zahraničního obchodu. Vietnam je členem 11 dohod o volném obchodu. Dvanáctou dohodou se stane Dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA), o které v průběhu února rozhodne plenární zasedání Evropského parlamentu. Její předpokládaný přínos pro Vietnam je mj. nárůst exportu zboží a služeb do zemí EU o 18 % o celkovém objemu 15 mld. EUR.

Vypracovali:

David Jarkulisch, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Hanoji

Dominik Vu, stážista


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.