Hotovosti se blýská na horší časy. EU plánuje přísnější regulace (25.1.2021)
"Hotovostní transakce se zřejmě budou postupně omezovat. To by však nemělo vyústit k jejich úplnému zrušení. Hotovost hraje v ekonomice důležitou roli a slouží jako obrana proti hluboce záporným úrokovým sazbám na bankovních účtech," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu se již delší dobu hovoří o nutnosti regulovat hotovostní transakce. Nyní tento boj dostává konkrétnější kontury v oficiálních dokumentech sloužících k rozhodování Evropské komise. Té je boj proti hotovostním transakcím sympatický a má v plánu se jím zabývat v probíhajícím prvním čtvrtletí letošního roku.
V Evropské komisi má tuto problematiku na starost její místopředseda Valdis Dombrovskis, který si již několikrát stěžoval, že členské státy důsledně nedodržují rámcová pravidla Evropské unie v oblasti boje proti praní špinavých peněz. Pravděpodobně proto dojde k prosazení jednotného souboru pravidel pro provádění hotovostních transakcí ve všech zemích Evropské unie.
Uvažuje se například o stanovení limitu pro hotovostní transakce. Ten již v současné době existuje v 18 z 27 zemí Evropské unie. Nejnižší limit na úrovni 500 eur platí v Řecku a nejvyšší na úrovni 15 000 eur je zaveden v Chorvatsku. Devět unijních států však žádné limity nemá stanovené.
Při úvahách nad jednotným limitem pro hotovostní transakce v Evropské unii je zmiňována částka 10 000 eur. To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice.
Evropská komise ve svých úvahách vychází z odborných stanovisek, podle kterých hotovost výrazně usnadňuje praní špinavých peněz, a dokonce je v pozici první volby, ke které se uchylují zločinci při provádění nekalých transakcí. Naopak spotřebitelé využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb.

Ing. Štěpán Křeček, MBA
Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.

BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Vánočnímu dění, a to dokonce i v reklamních časech, dominovala vakcína proti COVIDu-19. - Ranní glosa: Injekce versus infekce
- V dohodě o Brexitu je zaděláno na budoucí potenciální spory ohledně podpory podnikům či regulaci trhu práce
- Někteří členové Kongresu USA nesouhlasí s novými regulacemi od FinCEN
- Lukáš Pytloun se vrací zpět do vedení sítě PYTLOUN HOTELS, která plánuje další expanzi
- Palička (Penta): Čekají nás těžké časy
- E-Commerce očekávaným motorem čínské ekonomiky za časů pandemie
- Bosna a Hercegovina plánuje další modernizaci železnice
- VIG plánuje emise dluhopisů
- Ruská vláda sahá k regulaci cen potravin
- Alibaba plánuje prodat dluhopisy až za 8 miliard a ukázat svou sílu
- Sodexo pro volný čas: Loňské benefity platí i letos
- Rozsah cenové regulace
Benzín a nafta 01.03.2021
Natural 95 29.18 Kč![]() ![]() | Nafta 27.94 Kč![]() ![]() |
Prezentace
01.03.2021 Kterak agáve k šipkám a tequile přišla
26.02.2021 Jaké jsou typy stahovacích schodů na půdu?
25.02.2021 3 tipy, jak vybrat do vaší ložnice to nejlepší...
Okénko investora
Martin Krištoff, CFD World
Štěpán Křeček, BHS
Naše ekonomika utrpěla obří šok. Lze ho srovnat s malou válkou
Jonáš Mlýnek, LYNX
IPO Coinbase: Ovládne kryptoměnový gigant také akciový trh? (2.3.2021)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, TopForex
Štěpán Hájek, PurpleTrading
3 zprávy, bez kterých se dnes na trzích neobejdete (26.2.2020)
Tony Christoforou, Goldenburg Group
Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Petr Golka, Ronda Invest
Nájmy porostou. Vydělávat na nemovitostech ale můžete, i když žádnou nevlastníte.
Tiskové zprávy
Komentář ČBA k vývoji nevýkonných úvěrů dle...
ČEZ se jako jeden z prvních podniků zapojil do...
MONETA testuje své zaměstnance od října loňského..
IBM redefinuje své hlavní služby, aby zůstala...