mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  25.01.2021 14:21:00

Vybrané informace o podmínkách vstupu do Slovinska

Vybrané informace o podmínkách vstupu do Slovinska

22.01.2021 / 15:45 | Aktualizováno: 25.01.2021 / 14:21

Podmínky vstupu do Slovinska se od 2. 1. 2021 změnily - zvýšil se počet výjimek pro vstup do země bez povinnosti předkládat negativní test nebo se podrobit karanténě. Od 9. 1. 2021 byla dále zavedena možnost předložit na hranicích kromě PCR testu rovněž antigenní test. Předkládaný PCR test nesmí být starší než 48 hodin, předkládaný antigenní test nesmí být starší než 24 hodin. Byla přidána výjimka pro vstup na základě vzdělávání a vědeckého výzkumu - podle dosavadních informací ze strany slovinské policie se tato výjimka nevztahuje na studenty programu Erasmus.

S účinností od 29. 9. 2020 byla ČR zařazena na červený seznam zemí, zároveň platí pro vstup do Slovinska nová pravidla. Občané a rezidenti v ČR musí pro vstup do Slovinska bez povinné karantény splnit podmínky některé z výjimek nebo předložit negativní test na COVID-19.

Na české občany a rezidenty v ČR vstupující do Slovinska na základě níže uvedených výjimek neplatí povinnost předkládat negativní výsledek PCR nebo antigenního testu na COVID-19 a nemusí se podrobit následné karanténě:

 1. Denní pendleři, prokazuje se potvrzením o zaměstnání, pokud se vrátí do 14-ti hodin od překročení hranice;
 2. Osoby konající činnosti v rámci mezinárodní dopravy, které to prokáží certifikátem pracovníka mezinárodní dopravy či jiným relevantním dokumentem od svého zaměstnavatele;
 3. Osoby, které provádí přepravu zboží nebo osob do Slovinska nebo ze Slovinska v rámci ekonomické činnosti, a nákladní a osobní přeprava v tranzitu, pokud opustí Slovinsko do 8 hodin od vstupu;
 4. Tranzit osob, pokud setrvají ve Slovinsku nejvýše 6 hodin, povolují se pouze nezbytné přestávky po cestě, např. za účelem doplnění paliva, apod.;
 5. Představitel bezpečnostních orgánů (policie nebo soudního orgánu) cizího státu, který vstupuje do Slovinska z důvodu provedení operativního úkolu, pokud opustí Slovinsko ihned po dokončení tohoto úkolu;
 6. Osoba, která bylo do Slovinska přivezena záchranným vozem nebo sanitkou, včetně zdravotního personálu, který ji ve voze doprovází;
 7. Držitel diplomatického pasu;
 8. Osoba, která je objednána na zdravotní zákrok ve Slovinsku, pokud se opustí zemi obratem po jeho výkonu. V případ, že je zákrok poskytován nezletilé osobě, platí výjimka i pro osobu, která nezletilého doprovází;
 9. Osoba, která ve Slovinsku poskytuje pomoc, ochranu nebo péči osobám v nouzi nebo rodinným příslušníkům a opustí zemí do 12 hodin po vstupu nebo osoba, která vstoupila do Slovinska za účelem zamezení bezprostřední hrozby újmy na životě, zdraví nebo majetku, popř. za účelem údržbářských prací na svém pozemku či nemovitosti a vrací se zpět do 12 hodin od vstupu do země;
 10. Dítě mladší 13 let, která přechází hranici v doprovodu člena užší rodiny, jemuž nebyla nařízena karanténa ani mu nebyl odepřen vstup do země (tzn. doprovází osobu, která předložila negativní test nebo spadá do některé z těchto výjimek);
 11. osoba, která denně nebo pravidelně překračuje hranice z důvodu vzdělávání nebo vědeckého výzkumu ve Slovinské republice nebo v členském státu Evropské unie nebo Schengenského prostoru a prokáže to příslušnými dokumenty. Pokud je osoba nezletilá nebo z jiných důvodů nemůže cestovat sama, vztahuje se tato výjimka rovněž na osobu, která ji doprovázíj za podmínky, že bezprostředně po uskutečnění přepravy opustí Slovinsko - podle dosavadních informací ze strany slovinské policie se tato výjimka nevztahuje na studenty výměnných programů jako např. Erasmus.;
 12. Příslušníci bezpečnostních a záchranných sborů, zdravotnických služeb a hasičů a osoby, které jsou členy humanitárního transportu nebo poskytují služby zaměřené na odstraňování následků přírodních katastrof, pokud opustí zemi do 48 hodin od vstupu.
 13. Vlastníci nebo nájemníci půdy, kteří vlastní majetek v pohraniční oblasti nebo na obou stranách státní hranice a kteří překračují státní hranici za účelem provádění zemědělsko -lesnických prací a vrací se přes hranice bezprostředně po jejich provedení (platné od 16.1.2021).

Občan ČR a rezident v ČR, který nespadá do některé z výše uvedených výjimek, může vstoupit do Slovinska bez povinnosti podrobit se následné karanténě, pokud předloží negativní výsledek PCR nebo antigenního testu na COVID-19, který není starší než 48 hodin (PCR), resp. 24 hodin (antigenní test). PCR test může být proveden kdekoli v zemi EU nebo Schengenského prostoru nebo v některé z certifikovaných laboratoří ve třetí zemi. Antigenní test musí být proveden na území EU nebo Schengenského prostoru. Podle slovinské vlády se lhůta 48, resp. 24 hodin počítá od odebrání vzorků. V případě, že na dokumentu s výsledky testu není uveden čas odebrání vzorků, počítá se lhůta od data vydání výsledku.

Do výjimek již nově nespadají vzdělávací činnosti, urgentní obchodní důvody, zahraniční politické či obchodní delegace, návštěva rodiny, osoby, které vlastní nebo si pronajímají pozemky ve slovinském pohraničí. Tyto osoby musí buď předložit negativní výsledek PCR testu, který není starší než 48 hodin nebo se podrobit karanténě.

Potvrzení o karanténě vydává Národní ústav veřejného zdraví (NIJZ), obvodní lékař nebo slovinská policie přímo na slovinských hranicích. Při vstupu do Slovinska policie zapíše osobní údaje (jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého nebo přechodného pobytu nebo místo pobytu, kde bude karanténa ve Slovinsku vykonána) a předá je slovinskému Ministerstvu zdravotnictví, které vydá rozhodnutí o karanténě. Následně jej zašle policii na dotčeném hraničním přechodu. Teprve po převzetí rozhodnutí o karanténě může být dotčená osoba vpuštěna do Slovinska.

Předložení dokumentu laissez-passer společně s potvrzením či pozváním vydaným slovinskými úřady odpovídá v tomto případě předložení diplomatického pasu.

Osobě, která nesplňuje některé z výše uvedených kritérií, bude nařízena na hranicích 10-denní karanténa. Pokud se nechá v průběhu karantény otestovat a následně předloží negativní test na COVID-19.

Pobývala-li osoba posledních alespoň 14 dní v zemi EU nebo Schengenského prostoru, která je zařazena na zeleném seznamu, může vstoupit do Slovinska bez omezení. Tuto skutečnost musí ovšem hodnověrně dokázat.

VSTUP DO SLOVINSKA JE NADÁLE MOŽNÝ POUZE NA VYHRAZENÝCH HRANIČNÍCH PŘECHODECH:

Čeští občané a rezidenti v ČR mohou vstoupit do Slovinska a opustit Slovinsko pouze na vybraných hraničních přechodech. Rakousko oznámilo, že zesílí kontroly na hranicích se Slovinskem, cestovatelé mířící do Slovinska tak musí počítat s větším zdržením na hranicích.

Aktuálně otevřené hraniční přechody mezi Slovinskem a Rakouskem

 • Karavanke – Karawankentunnel
 • Ljubelj – Loibltunnel
 • Šentilj (dálnice) – Spielfeld (dálnice)

Aktuálně otevřené hraniční přechody mezi Slovinskem a Maďarskem

Aktuálně otevřené hraniční přechody mezi Slovinskem a Itálií

 • Vrtojba ? St. Andrea
 • Fernetiči ? Fernetti
 • Škofije ? Rabuiese
 • Krvavi potok ? Pesse

Aktuálně otevřené hraniční přechody mezi Slovinskem a Chorvatskem:

Překročit slovinsko - chorvatskou hranici lze na některém z hraničních přechodů, jejichž seznam naleznete ZDE a ZDE.

Hraniční přechody pro mezinárodní leteckou a námořní dopravu

Informace o provozu hraničních přechodů mezi Slovinskem a sousedními státy jsou uvedeny na webových stránkách Policie Slovinské republiky.

Pro aktuální informace podmínkách vstupu do států sousedících se Slovinskem doporučujeme kontaktovat příslušný český zastupitelský úřad.

PODMÍNKY VSTUPU SLOVINSKÝCH OBČANŮ A OSOB S TRVALÝM NEBO PŘECHODNÝM POBYTEM VE SLOVINSKU

Slovinští občané a občané s trvalým nebo přechodným pobytem ve Slovinsku mohou vstoupit do Slovinska na jakémkoli hraničním přechodu i mimo kontrolní stanoviště, pokud přichází ze zemí EU nebo Schengenského prostoru.

Pokud občané a rezidenti Slovinska pobývali v zemích zařazených na červeném seznamu nebo v zemích mimo EU a Schengenský prostor, zařazených na oranžovém seznamu, musí pro vstup do Slovinska bez karantény splnit podmínky některé z výše uvedených výjimek nebo předložit negativní výsledek PCR/antigenního testu na COVID-19, který není starší než 48 hodin. Od 16.1.2021 se platnost antigenního testu zkracuje na 24 hodin (od odběru).

Rozdělení zemí do jednotlivých seznamů (zelený, oranžový, červený) naleznete v anglickém jazyce ZDE

Vzhledem k možným ad hoc změnám na seznamech zemí doporučujeme všem osobám cestujícím do Slovinska sledovat webové stránky ZÚ Ljubljana, stránky slovinské vlády GOV.SI a stránky slovinské policie Policija.si


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestování


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.