Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Investice  |  20.01.2021 16:25:46

Nasazují si na „financích“ až příliš růžové brýle? Ministerstvo financí vidí loňský výkon ekonomiky optimističtěji než jiné instituce, zlepšilo hlavně odhad výkonu zahraničního obchodu


Nová, lednová makroekonomická prognóza ministerstva financí je poměrně optimistická ohledně loňska, ohledně letoška již tolik ne. A je také ovšem optimističtější než poslední, zářijová prognóza téhož úřadu. A to zejména díky lepšímu než ještě v září předpokládanému výkonu tuzemského zahraničního obchodu, který ve druhé polovině loňského roku zaznamenal nečekaně silný „finiš“. 

Ministerstvo financí předpokládá, že tuzemská ekonomika loni v reálném vyjádření poklesla pouze o 6,1 procenta. V září ještě počítalo s poklesem o 6,6 procenta. 

Analytici tuzemských i mezinárodních bank a dalších finančních institucí přitom v nejnovějším, prosincovém šetření České národní banky počítají s poklesem české ekonomikyroce 2020 v pásmu od šesti do osmi procent, přičemž průměr odpovídá hodnotě sedmi procent. Samotná Česká národní banka předpokládá ve své aktuální prognóze, zveřejněné ovšem již na počátku listopadu, propad ekonomiky ČR v roce 2020 čítající dokonce 7,2 procenta.  

Pesimističtější než ministerstvo financí jsou ale také mezinárodní instituce. Například OECD na začátku prosince odhadovala rozsah propadu tuzemské ekonomiky na 6,8 procenta. Evropská komise zase na základě své listopadové prognózy počítá za rok 2020 s poklesem české ekonomiky o 6,9 procenta.  

Nutno ale říci, že v samotném závěru roku a také začátkem roku letošního například některé mezinárodní banky upravovaly odhad výkonu české ekonomikyroce 2020 ve směru příznivějších hodnot, resp. tedy o něco mělčího propadu. Tyto odhady reflektují ten samý vývoj, který mělo možnost zohlednit již také právě ministerstvo financí. Tento vývoj je příznačný zejména tím, že se loni ke konci roku nenaplnily pesimističtější obavy ohledně tíživosti dopadu druhé vlny pandemie nového typu koronaviru na klíčové obchodní partnery ČR v čele s Německem.  

Tuzemský zahraniční obchod tak v říjnu a listopadu vykazoval takřka nejvyšší měsíční přebytek v historii ČR, přesahující třicet miliard korun, přičemž za celý loňský rok bude přebytek pravděpodobně historicky rekordní. Právě solidní výkon zahraničního obchodu se nejvýrazněji promítl do zlepšení prognózy ministerstva financí.  

V zářijové prognóze totiž ministerstvo počítalo s propadem ekonomiky ČR v roce 2020 čítajícím zmíněných 6,6 procenta. Oproti zářijové prognóze přitom v té lednové ministerstvo zhoršuje svůj odhad loňské spotřeby domácností (z poklesu -5 na pokles -5,1 procenta) i vlády (z růstu 3,8 na růst 2,1 procenta). Rovněž investice mají nakonec vykázat hlubší pokles, než se čekalo v září (-8,2 místo -7,5 procenta), stejně jako příspěvek změny stavu zásob (-1,4 místo -1,3 procentního bodu). Zahraniční obchod si ale naopak polepšuje. Ministerstvo financí totiž počítá se zmírněním negativního příspěvku čistých vývozů k propadu ekonomiky, a to z -1,7 na -0,6 procentního bodu. 

Ministerstvo financí ale naopak zhoršuje svoji prognózu růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce, a to ze zářijové hodnoty 3,9 na lednovou hodnotu 3,1 procenta. Částečně je ovšem „vinna“ navýšená základna roku 2020, kterou právě lednová prognóza oproti té zářijové popsaným zlepšením odhadu navyšuje. Ministerstvo i tak zůstává výrazně optimističtější než Česká národní banka, jež pro letošek počítá s růstem 1,7 procenta, i než OECD, jež počítá s růstem ČR v roce 2021 dokonce jen o 1,5 procenta. Ministerstvo přitom vidí letošní rok stejně jako Evropská komise, která rovněž předpokládá růst české ekonomiky čítající 3,1 procenta. Analytici oslovení ČNB ve zmíněném šetření z loňského prosince jsou největšími optimisty, neboť počítají s letošním výkonem českého hospodářství v růstovém pásmu od dvou do 6,6 procenta, přičemž průměr jejich odhadů činí 3,5 procenta – a je tedy optimističtější než aktuální odhad ministerstva financí.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Ne 22:32  V čem tkví nebezpečí lásky, strachu a chamtivosti na trzích Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Ne 16:22  Nový program těžby v Alžírsku mzv.cz (MZv ČR)


Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste