Renata Wright (Kurzy.cz)
Insolvence  |  19.01.2021 08:00:00

Mírné zvýšení nezabavitelné částky 2021 a dlužníkům zůstane od lednové výplaty zase o něco více.

Nezabavitelná částka (nebo také nezabavitelné minimum) zajišťuje, abyste ani v případě, že máte nějaké dluhy a exekutor nařídí provádět srážky z vaší mzdy (platu), nezůstali úplně bez prostředků. Připomeňme, že nezabavitelná částka se během roku 2020 měnila (zvyšovala) hned tři krát ve prospěch dlužníků. Od poslední úpravy nezabavitelné částky, která nastala v červenci, dojde nyní jen k mírnému navýšení zhruba o sto korun. V porovnání se stavem v lednu 2020 bude však minimum vyšší zhruba o tisíc čtyři sta korun.

Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2021
Od začátku roku 2021 dojde k mírnému zvýšení nezabavitelné částky při exekuci nebo insolvenci kvůli nově stanovenému normativu nákladů na bydlení.
Nezabavitelné minimum je totiž vypočteno jako ¾ ze součtu životního minima (které zůstává ve výši 3.860 ) a normativních nákladů na bydlení (které se zvyšují z 6.502 na 6.637 ). Od 1.1.2021 bude základní nezabavitelná částka ve výši 7.872,75 .

Nezabavitelná částka se zvyšuje, pokud máte manželku, manžela nebo děti, a to o jednu třetinu z výše vypočítaného nezabavitelného minima jednotlivce. Od 1.1.2021 představuje nezabavitelná částka na každou vyživovanou osobu 2.624,25 .

Kolik vám tedy bude v roce 2021 zbývat z výplaty při exekuci či insolvenci?
Předem si ujasněme, že nově vypočítané nezabavitelné částky ovlivní až mzdu za měsíc leden 2021, vyplácenou v únoru 2021, zatímco mzda za měsíc prosinec 2020, vyplácená v lednu 2021, bude ještě zúčtována podle dosavadních nezabavitelných částek. V roce 2021 taktéž dojde ke zvýšení čisté mzdy  v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy.

Konkrétní postup samotného výpočtu srážek z platu najdete níže nebo si můžete snadno spočítat srážky z platu při exekuci či insolvenci na naší kalkulačce:
 

 

 

 

Pro výpočet srážek z platu budete potřebovat znát svůj čistý měsíční příjem a nezabavitelnou částku na jednotlivce i případné vyživované osoby.
Pak je třeba seznámit se ještě s limitní částkou, nad kterou se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení – ta je pro rok 2021 stanovena na 20.994 . Tato částka se počítá jako dvojnásobek součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu, tedy 2x(3.860+6.637) = 20.994 .
Pak už je možné počítat exekuční srážky.

Od čisté mzdy se odečte výsledná nezabavitelná částka. Pokud je zbytek mzdy nižší než 20 994 , rozdělí se na třetiny:

  • První třetina je určena pro úhradu nepřednostních pohledávek (a přednostních pohledávek, pokud k jejich úhradě nepostačuje 2. třetina.
  • Druhá třetina je určena pro úhradu přednostních pohledávek. Pokud dlužník nemá nepřednostní pohledávky, tak mu částka zůstane.
  • Třetí třetina zůstane vždy dlužníkovi.

Pokud je zbytek mzdy vyšší než 20.994 , pak vše nad tuto hranici se zabaví na úhradu pohledávek a na třetiny se rozdělí jen suma 20.994 .

Dlužníkovi s exekucí tedy po provedení srážek zůstane vždy nezabavitelná částka a nejméně jedna třetina ze zbytku mzdy. Pokud má pouze nepřednostní pohledávky, zůstávají mu dvě třetiny a nezabavitelná částka. V případě insolvence jde první i druhá třetina na splátku pohledávek (jako pro přednostní pohledávky v exekuci) a třetí třetina patří dlužníkovi.

Možné změny v oblasti exekuce a insolvence v roce 2021
Kvůli dopadům pandemie koronaviru došlo i v oblasti exekucí k některým úpravám. Až do konce ledna 2021 jsou pozastavené exekuce prodejem movitých věcí a prodejem nemovitosti, kde má dlužník trvalý pobyt. Do konce února 2021 se také prodlužuje ochrana prostředků na bankovním účtu dlužníka v exekuci z dvojnásobku na čtyřnásobek životního minima, tj. na 15.440 .
V Poslanecké sněmovně je také vládní návrh, podle kterého by od července 2021 mohlo dojít ke zkrácení doby insolvence z pěti na tři roky.
Důležitou změnou v roce 2021 by mohlo být také zavedení tzv. chráněného účtu – zvláštního bankovního účtu, který má zabránit tomu, aby exekutoři zabavili i to, na co nemají nárok – tedy hlavně zákonem stanovenou nezabavitelnou částku.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.