mzv.cz (MZv ČR)
Export  |  12.01.2021 23:03:00

Vodohospodářský sektor USA nabízí příležitosti také českým firmám

Vodohospodářský sektor USA nabízí příležitosti také českým firmám

12.01.2021 / 22:56 | Aktualizováno: 12.01.2021 / 23:03

Vodohospodářský sektor USA nabízí příležitosti také těm českým firmám, které se specializují na vývoz vodohospodářských zařízení a technologií. Očekává se, že s nástupem nové americké administrativy od 21 ledna 2021 se zvýší důraz na environmentální technologie mimo jiné i ve vodohospodářském sektoru. Otázkou zůstává, zda americké municipality, jednotlivé státy a soukromý sektor vyčerpané pokračující pandemií najdou potřebné zdroje na nezbytné investice do vodovodní infrastruktury.

Kde hledat příležitosti?

Vodohospodářský sektor USA dlouhodobě představuje každoročně zhruba $200 mld. investic s menšími či většími výkyvy. Historicky je tento sektor resistentní vůči inovacím a ani na sklonku současné administrativy se v tomto nic zásadního nemění, ač právě vodohospodářský sektor zaujímá jednoznačně největší podíl, zhruba asi poloviční, celého environmentálního sektoru USA. Agentura na ochranu životního prostředí pak odhaduje, že do hlavních oblastí vodohospodářského sektoru – infrastruktur pro pitnou a odpadní vodu – bude potřeba v následujících dvaceti letech investic ve výši zhruba $750 mld.

Většina vodohospodářských firem spojuje své podnikatelské aktivity buďto s pitnou vodou, nebo naopak s vodou odpadní a právě v těchto dvou oblastech vidíme reálnou šanci na úspěch firem z ČR. Proč?

Priorita, kvalitní pitná voda

V USA existuje vůbec nejvíc fragmentovaná vodovodní síť na světě s celkem 151 tisíci individuálními vodovodními systémy, které vyžadují neustálou údržbu a investice. Problémem je dlouhodobé chronické podfinancování, lze proto najít i vodovodní infrastruktury budované v období ještě před občanskou válkou. Nelze se proto příliš divit tomu, že v nadcházejících dvaceti letech budou nutné investice až ve výši $472.6 mld. s cílem zajistit kvalitní pitnou vodu v požadovaném množství. Navíc několik skutečně vážných havárií vodovodní infrastruktury z nedávné doby, např. ve městě Flint v Michiganu z roku 2014, s vážným ohrožením zdraví a života obyvatelstva vytváří nezbytný politický tlak katastrofální situaci infrastruktury urychleně řešit.

Čištění odpadních vod

V USA se nachází zhruba 15 tisíc čističek odpadních vod, přičemž se očekává, že poptávka po takových zařízeních a souvisejících technologiích dále poroste do roku 2032 o minimálně 23% a potřebné investice se odhadují až ve výši $271 mld.. Otázka čištění průmyslových vod, kde lze v souvislosti s nástupem nové administrativy očekávat další zpřísnění regulace a dohledu a s tím nezbytný růst investic do nových technologií.

Oblasti, kde lze očekávat příležitosti

Asi není třeba dodávat, že předpokladem úspěchu vstupu na trh USA je kvalitní příprava, strategický a promyšlený přístup, trpělivost a nalezení vhodného amerického partnera a samozřejmě nabídka technologie či výrobku minimálně kvalitativně srovnatelného s americkou konkurencí je nezbytným minimem, přičemž o výsledku pak rozhodují další faktory jako je zajímavý poměr ceny / nabízené hodnoty, bonus v podobě společného výzkumu, rozvoje know-how apod.

Možnosti pro české firmy proto vidíme zejména v nabídce a) technologií a výrobků určených pro úpravu pitné vody včetně nových řešení, unikátních postupů např. pro krizové situace apod., b) technologií a výrobků určených pro čištění odpadních vod včetně nových řešení (nanotechnologie) a c) technologií a produktů určených pro průmyslovou recyklaci a čištění vod. Stále důležitějším zdrojem vody pro průmyslové podniky v USA se stává nejen recyklace odpadních vod z domácností či průmyslových vod, ale i z nemocnic a dalších průmyslových oborů a tím související poptávka po takových technologiích a řešeních.

Řada největších a nejznámějších amerických firem zabývajících se čištěním odpadních či průmyslových vod sídlí právě v jurisdikci Generálního konzulátu ČR v Chicagu. Jedná se o světově známé firmy 3M, Ecolab či Donaldson Comapny v Minnesotě, ale je jich samozřejmě mnohem více a řada z nich je aktivní i v ČR. Další desítky menších vodohospodářských amerických firem se nachází právě ve státech v okolí Velkých americko-kanadských jezer, tedy ve státech Minnesota, Wisconsin, Illinois, Michigan či Ohio.

Vodohospodářské veletrhy v roce 2021 v USA

Přetrvává nejistota ohledně dalšího vývoje pandemie v USA, nicméně přesto se i nadále počítá s uskutečněním několika zásadních veletrhů / konferencí v tomto sektoru v druhé polovině roku 2021.

Kde je tedy nejlepší se v USA poprvé představit? Jednoznačně největší akcí zaměřenou na nejmodernější vodohospodářské technologie je veletrh WEFTEC v říjnu 2021 v Chicagu. Těch velkých akcí v USA lze doporučit ale určitě víc, Jedná se např. o veletrh Water & Wastewater Equipment, Treatment & Transport Conference & Exhibition ve městě Indianapolis, konferenci AWWA Membrane Technology Conference v Kalifornii či veletrh WQA Aquatech USA v Las Vegas.

Komu je v ČR určeno?

Vodohospodářský sektor je celosvětově nejen perspektivním odvětvím budoucnosti, ale také se stabilní a rovnoměrnou poptávkou. Ač nepatří mezi top vývozní sektory ČR, úspěšný vývoz se zaměřuje na produkty s vysokou přidanou hodnotu. S cílem propagovat výrobky a technologie českých firem ve vodohospodářském sektoru vznikla Česká vodárenská asociace (CWA), která aktuálně sdružuje zhruba českých 330 firem, z nichž většina právě usiluje o kontrakty na zahraničních trzích.

Kdo na trhu USA firmám pomůže?

Zájemci o export do USA se mohou obracet jednak na pracovníky ekonomických oddělení zastupitelských úřadů v USA (Washington, New York, Chicago, Los Angeles), které jsou v kontaktu s místními municipalitami a státními administrativami, hlavními investory vodohospodářských projektů, či na kancelář CzechTrade se sídlem v Chicagu, která naopak pomůže s účastí na některém z vybraných vodohospodářských veletrhů v USA. Za optimální považujeme, pokud se najde víc českých firem se zájmem o trh USA a společně budou spolupracovat při hledání amerického obchodního partnera. V takovém případě je možno české exportéry dále podpořit formou projektů ekonomické diplomacie MZV ČR.

Zpracoval: T. Trnka, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Generální konzulát Chicago


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688