MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Z domova  |  12.01.2021 16:30:00

ČR prozatím nebude usilovat o účast v bankovní unii

Vláda dne 11. ledna 2021 projednala Aktualizaci studie dopadu účasti či neúčasti České republiky v bankovní unii. Ztotožnila se s doporučením, aby ČR za současné situace o vstup do bankovní unie neusilovala.

Vláda nicméně uložila MF, aby sledovala další vývoj v této oblasti a jednotlivé aspekty a dopady nepřistoupení k bankovní unii v horizontu tří let znovu vyhodnotila. Aktualizaci studie vypracovalo Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, Úřadem vlády ČR a Českou národní bankou.

Bankovní unie se automaticky účastní všechny státy eurozóny, je však otevřena i ostatním členským státům EU. První dva členské státy mimo eurozónu se k bankovní unii připojily na podzim roku 2020, konkrétně Bulharsko a Chorvatsko, které tak ale učinily v přímé souvislosti s plánovaným připojením k eurozóně. Možný vstup do bankovní unie mimo ambici zavedení eura v současnosti analyzují i jiné členské státy. žádný z nich však zatím nepřijal rozhodnutí ohledně vstupu. A Česká republika nebude výjimkou.

Ministerstvo financí předložilo svoji aktualizovanou studii dopadů zaměřenou na několik tematických oblastí. Z pohledu charakteristik bankovního sektoru ČR ministerstvo poukázalo na relativně vyšší stabilitu ve srovnání s řadou jiných států účastnících se bankovní unie. V tuto chvíli tedy ČR nepatří mezi země, pro něž by účast v bankovní unii znamenala bezprostřední posílení stability bankovního sektoru.

Stěžejní částí aktualizované studie byly dílčí prvky architektury bankovní unie zahrnující pilíře dohledu, řešení krizí a pojištění vkladů. Z tohoto pohledu se jako klíčová ukázala nedokončenost bankovní unie. „Probíhají a ještě nějakou dobu budou probíhat jednání jak o podobě a parametrech zatím neexistujícího třetího pilíře bankovní unie – jednotného pojištění vkladů, tak také o dílčích úpravách ve stávajících pilířích. S neznámou konečnou podobou bankovní unie se tak pojí určitá nejistota, která rovněž nabádá k aktuální zdrženlivosti ohledně vstupu,“ vysvětluje místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová.

Vstupem do bankovní unie by řada kompetencí v oblasti dohledu a řešení selhání v bankovním sektoru přešla z České národní banky na centrální úroveň, tedy na Evropskou centrální banku a Jednotný výbor pro řešení krizí. „To je zásadní změna, která má řadu konsekvencí a v tuto chvíli ji nehodnotíme jako čistě pozitivní. Například v současné mimořádné době je Česká národní banka schopna pružně reagovat a různé výkyvy na českém trhu vyrovnávat,“ shrnuje ministryně financí.

Aktualizace studie pak přináší podrobný rozbor dílčích kompetencí a komparaci setrvání mimo bankovní unii s případným vstupem. Studieidentifikovala i pozitiva případného vstupu, spojená zejména s účastí na společných fondech pro řešení problémů bank. Nicméně stav tuzemského bankovního sektoru nenaznačuje potřebu jejich čerpání a pozitiva nepřevážila identifikovaná negativa.

Další hodnocení dopadů případné účasti ČR v bankovní unii by mělo vzniknout v horizontu tří let. „Ministerstvo financí bude vývoj v oblasti bankovní unie bedlivě sledovat a bude připraveno předložit nové hodnocení, pokud by nastaly významné okolnosti,“ uvedla Alena Schillerová.

Celé znění Aktualizace studie dopadu účasti či neúčasti ČR v bankovní unii je k dispozici na internetových stránkách Ministerstva financí.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČR prozatím nebude usilovat o účast v bankovní unii

Diskuze a názory uživatelů na téma: ČR prozatím nebude usilovat o účast v bankovní unii

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.