MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Daně a účetnictví  |  12.01.2021 15:30:28

Paušálně bude letos platit daně a pojistná zhruba 60 tisíc živnostníků

Přihlašování k paušální dani pro rok 2021 skončilo v pondělí 11. ledna.

Finanční správa k tomuto datu eviduje 57 826 přihlášených živnostníků, kteří letos budou platit daň z příjmů, pojistné na sociální a zdravotní pojištění paušálně. To znamená prostřednictvím pravidelné měsíční platby finančnímu úřadu ve výši 5 469 . Nejvíce zájemců o paušální daň hlásí finanční úřad pro hlavní město Prahu (11 408), finanční úřad pro Středočeský kraj (8 090) a finanční úřad pro Jihomoravský kraj (6 462). Řádově stovky až nízké tisíce oznámení ještě mohou dorazit poštou.

Téměř 60 tisíc živnostníků tak letos již nebudou řešit žádná daňová přiznání ani přehledy k pojistnému. Nebudou muset komunikovat se třemi úřady naráz ani platit za účetní služby. Jednoduše v internetovém bankovnictví nastaví trvalou měsíční platbu ve výši 5 469 a mají vystaráno. „Takový zájem už letos je skvělou zprávou. Projekt přitom rozjíždíme v době extrémní nejistoty, kdy se OSVČ potýkají s dopady pandemie a kdy jsme zvýšili základní slevu na poplatníka. Vůbec nepochybuji, že skvělé fungování paušální daně v praxi brzy přiláká i další nerozhodnuté živnostníky,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová. Pro živnostníky začínající či obnovující činnost v průběhu roku 2021 přitom není termín 11. ledna konečným a mohou se k paušální dani přihlásit i později, a to nejdéle ke dni zahájení či obnovení činnosti.

Dle očekávání došlo k dynamickému nárůstu přihlášených k paušální dani v průběhu lednových dní. Za tímto účelem Finanční správa přikročila k prodloužení otevíracích hodin na úřadech, které zůstaly napříč republikou netradičně otevřeny i v pátek 8. ledna do 17:00 a v pondělí 11. ledna až do 18:00. „Jsem ráda, že jsme s kolegy dokázali vyjít vstříc rostoucímu zájmu o paušální daň. Téměř 33 tisíc doručených a zaevidovaných oznámení jen za poslední čtyři dny potvrzují, že méně oblíbené věci jako daně často necháváme na poslední chvíli,“ uvádí Alena Schillerová a dodává: „V lednu jsme také zintenzivnili naši informační kampaň. Vedle standardních komunikačních nástrojů a aktivní spolupráce s odbornými svazy a komorami jsme pro živnostníky připravili daňovou kalkulačku, poradnu Ministerstva financí, instruktážní videa a informační stránku www.mojedane21.cz. Na tento web jsme směřovali cílenou online reklamu formou grafických bannerů a videí na zpravodajských serverech a na sociálních sítích, konkrétně na Facebooku, Instagramu, Youtubu a LinkedInu. Jsem přesvědčena, že kdo měl oči a uši otevřené, určitě si cestu k paušální dani našel.“

Jak a kdy nastavit paušální zálohy?
Pokud patříte mezi přihlášené k paušální dani, nemusíte již směrem k ČSSZ ani své zdravotní pojišťovně nic dalšího řešit. Stačí vám jen zastavit platby záloh pojistného na důchodové a zdravotní pojištění a nastavit pravidelné paušální platby ve výši 5 469 měsíčně. Zálohy jsou splatné vždy do 20. dne daného měsíce, výjimkou je lednová záloha v roce 2021, kterou je možné zaplatit až do 22. února. Daň je možné platit pravidelně každý měsíc, ale i předplatit na několik měsíců dopředu či dokonce jednorázově na celý rok. Paušální zálohy budou placeny na účet místně příslušného finančního úřadu s předčíslím bankovního účtu 2866, číslem matriky finančního úřadu a kódem banky 0710 (kód ČNB). Čísla matrik bankovních účtů jednotlivých finančních úřadů naleznete na webových stránkách Finanční správy. Nezapomeňte také uvést variabilní symbol, který odpovídá kmenové části DIČ, která je tvořena obecným identifikátorem, tedy u fyzické osoby rodným číslem.

Finanční úřadPočet oznámení o vstupu do paušálního režimu
Analýza oznámení o vstupu do paušálního režimu k 12. 1. 2021 dle jednotlivých finančních úřadů
451 FÚ pro hl. m. Prahu 11 408
452 FÚ pro Středočeský kraj 8 090
453 FÚ pro Jihočeský kraj 3 543
454 FÚ pro Plzeňský kraj 2 177
455 FÚ pro Karlovarský kraj 1 353
456 FÚ pro Ústecký kraj 3 694
457 FÚ pro Liberecký kraj 2 383
458 FÚ pro Královéhradecký kraj 2 846
459 FÚ pro Pardubický kraj 2 700
460 FÚ pro Kraj Vysočina 2 312
461 FÚ pro Jihomoravský kraj 6 462
462 FÚ pro Olomoucký kraj 2 738
463 FÚ pro Moravskoslezský kraj 5 534
464 FÚ pro Zlínský kraj 2 586
Celkem za ČR 57 826

 

 

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Paušálně bude letos platit daně a pojistná zhruba 60 tisíc živnostníků

Diskuze a názory uživatelů na téma: Paušálně bude letos platit daně a pojistná zhruba 60 tisíc živnostníků

Na dané téma nejsou žádné názory.

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.