Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Energie  |  06.01.2021 11:06:54

Tři sta tisíc obyvatel Česka si ve svém bytě nemůže dostatečně zatopit, hlavně proto, že na to nemají peníze, říkají nová čísla Eurostatu. Energetickou chudobou trpí zvláště důchodci


Statisíce obyvatel Česka se letos modlí za to, aby neudeřily třeskuté mrazy. Ve svém příbytku si totiž nemohou dostatečně zatopit, a udržet tak svůj domov uspokojivě vyhřátý. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat. Konkrétně se v ČR jedná o 298 tisíc takto postižených lidí. To tedy znamená, že celá jedna „Ostrava“ si nemůže adekvátně zatopit. Počet obyvatel Ostravy se totiž blíží právě cifře 300 tisíc.  

Za posledních patnáct let je však patrné zřetelné zlepšení situace s vytápěním bytů a domů v ČR. V roce 2005 si totiž pořádně nemohlo zatopit hned 948 500 obyvatel ČR. V procentuálním vyjádření to znamená, že si tehdy, v roce 2005, nemohlo adekvátně zatopit 9,3 procenta lidí žijících v ČR, zatímco v roce 2019 – dle zmíněných nejnovějších dostupných dat Eurostatu – to byla už jen 2,8 procenta.  

Takzvanou energetickou chudobou, což je právě i nemožnost si svůj byt či dům uspokojivě vytopit z důvodu nedostatku peněz, trpí v Česku zejména starší lidé. To je zvláště varovné v době pandemické situace, jakou zrovna procházíme. Prochlazení organizmu z důvodu právě nedostatečného vytápění totiž oslabuje jeho imunitu, takže již tak nadmíru ohrožení starší lidé jsou k nákaze onemocněním covid-19 ještě náchylnější.  

Nedostatek financí však není jediným důvodem neuspokojivého vytápění. Roli hraje také nedostatečné zateplení budov, slabá izolace, zastaralost zdrojů vytápění, ale také špatné návyky při vytápění a větrání nebo používání energeticky neefektivních spotřebičů. V souhrnu se situace se zateplením a izolací budov díky příslušným rekonstrukcím a výstavbě nových nemovitostí v posledních patnácti letech v ČR zlepšila, stejně jako lidé postupně modernizují vybavení svých domácností. To jsou klíčové důvody, proč v ČR klesá podíl lidí žijících bez adekvátního vytápění.  


Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Tři sta tisíc obyvatel Česka si ve svém bytě nemůže dostatečně zatopit, hlavně proto, že na to nemají peníze, říkají nová čísla Eurostatu. Energetickou chudobou trpí zvláště důchodci (9)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Tři sta tisíc obyvatel Česka si ve svém bytě nemůže dostatečně zatopit, hlavně proto, že na to nemají peníze, říkají nová čísla Eurostatu. Energetickou chudobou trpí zvláště důchodci
07.01. 21:37  Tak (Ficus)
07.01. 12:52  Kvokal z NERVu (Liška Bystrouška)
06.01. 20:24  300 tisic (Milanmid)
06.01. 19:56  Chudi milonari duchodci (Zvoník)
06.01. 16:10  A jak na to v RVHP přišli? (Tony)

Zobrazit sloupec