Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  04.01.2021 07:40:43

Tuzemský průmysl pokračuje v růstu (Týdenní zpráva z finančního trhu)

Finanční trhy vstupují do nového roku s optimismem po uzavření dohody o brexitu i díky schválení fiskálního balíčku v USA. Úvod týdne ukáže odolnost průmyslu v Evropě vůči dalším vlnám pandemie. Finální účet státního rozpočtu potvrdí historicky rekordní deficit českých veřejných financí. Inflace v eurozóně začíná ožívat, nicméně na výraznější růst si bude muset počkat do jarních měsíců. Tuzemský průmysl pokračuje v růstu, čemuž nasvědčují i předstihové ukazatele. ČNB zveřejní záznam z posledního jednání bankovní rady. Koruně se otevírají možnost dále posilovat pod 26,10 za euro.

Inflace v eurozóně začíná ožívat

Po předchozím zpomalení PMI v Německu v prosinci opět vzrostlo z 53,8 na 55,5 bodů, což je výrazně nad historickým průměrem. Druhý odhad podle nás nepřinese změnu. Německý průmysl roste podle PMI nejrychleji ze všech zemí eurozóny. Jakožto největší ekonomika unie tak zvyšuje i úroveň za celou eurozónu. Kompletní obrázek by dnes měly doplnit i další země v čele s Itálii, Španělském a středoevropským regionem. Ve všech případech očekáváme další nárůst. Další nárůst očekáváme i v České republice, a to z listopadových 53,9 bodů na 55,5, což by odpovídalo úrovni ze srpna 2018.

Zítra bude zveřejněn výsledek státního rozpočtu za rok 2020. Podle nedávných slov ministryně financí by měl skončit v rozmezí 370-380 mld. , tedy v souladu s naší prognózou. Celé veřejné finance by tak podle našich odhadů měly skončit v deficitu 7,2 % HDP. To je o 1,8 p.b. více, než v roce 2009, který byl doposud historicky rekordní. Pozornost však bude mít spíše diskuze o novelizaci zákona o státním rozpočtu pro tento rok. Jeho schválená podoba totiž neobsahuje dopad daňových změn, které nedávno prošly legislativním procesem.

Úvodní týden nového roku také přinese prosincovou inflaci v eurozóně, který by podle našich odhadů měla zrychlit na 0,4 % m/m. V meziročním vyjádření by se tak měla posunout o desetinu nahoru na -0,2 %. O desetinu by měla vzrůst i jádrová inflace na 0,3 % y/y. Během jarních měsíců by měl vyprchat efekt snížení DPH v Německu, co by podle nás mělo vést k nárůstu inflace v eurozóně na 0,6 %.

Závěr týdne přinese tradiční sadu dat z domácí ekonomiky za listopad. Průmyslová produkce se podle nás vrátila k meziročnímu růstu, čemuž napovídá nárůst předstihových ukazatelů PMI i konjunkturálního průzkumu ČSÚ. Finální odhad HDP za třetí čtvrtletí jen potvrdí dříve publikované oživení ekonomiky o 6,9 % q/q. ČNB zveřejní záznam z posledního jednání bankovní rady, kdy bylo rozhodnuto o stabilitě úrokových sazeb. Záznam by však mohl napovědět, zda ke zvýšení úrokových sazeb dojde již letos, jak naznačuje prognóza centrální banky, nebo spíše až začátkem příštího roku, s čím prozatím počítá naše prognóza. Lepší data z ekonomiky a rychlejší vývoj vakcíny proti koronaviru však nahrávají dřívějšímu utahování měnové politiky.

Koruně se s novým rokem otevírají možnosti dále posílit

Koruna zakončila rok 2020 poblíž úrovně 26,20 za euro a oproti začátku roku je tak slabší o více než sedmdesát haléřů. V úvodu roku měla koruna našlápnuto k dalšímu posilování, nicméně příchod krize spojené s pandemii koronaviru ji vystřelil téměř na dosah 28 za euro. V průběhu loňského roku si naše měna prošla několika fázemi posilování a opětovného oslabení v závislosti na vývoji pandemie. V konečném důsledku ale dokázala většinu svých ztrát umazat a podle nás bude v tomto roce dále posilovat. Svoji sílu ukázala i v rámci regionu, resp. mezi rozvíjejícími se ekonomikami. V rámci středoevropského regionu zakončila loňský rok s nejnižší ztrátou 3 %.

Umazání ztrát v regionu pomohlo výrazně i silnější euro vůči americkému dolaru. To se od začátku loňského roku posunulo z 1,120 na 1,227 USD/EUR v jeho závěru a připsalo si tak zisk 9,5 %. Tento trend by podle nás měl pokračovat i v novém roce a dále tak podporovat korunu na cestě k silnějším hodnotám. Těm hraje do karet i růst domácích sazeb na trhu a rozšiřování úrokového diferenciálu vůči eurovým sazbám, který je v současnosti nejvyšší od března. Ve spojení s dobrou náladou na globálních trzích se tak podle nás otevírá prostor pro další posílení koruny pod 26,10 za euro.

Autor: František Táborský

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688