Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Komodity  |  23.12.2020 09:44:26

Řidiči si přes Vánoce za pohonné hmoty připlatí, nafta je teď nejdražší od léta. Nová mutace koronaviru může ceny srazit, ale až po Novém roce

Pohonné hmoty v minulém týdne opět zdražovaly, již čtvrtý týden v řadě. V minulých sedmi dnech se průměrná cena benzínu Natural 95 zvýšila o šest haléřů na litr a podle nejnovějších údajů společnosti CCS činí 28 korun za litr. Benzín je tak nejdražší od konce října. Nafta nyní stojí 27,43 haléře za litr, tedy o devět haléřů více než před týdnem. Nafta je tak nejdražší od druhé poloviny srpna. K jejímu zdražování – jež je výraznější než v případě benzínu – dopomáhá také probíhající topná sezóna, která zvyšuje poptávku po topné naftě, využívané například v průmyslu.    

V příštích sedmi dnech je třeba počítat s mírným cenovým růstem pohonných hmot, v rozsahu kolem pěti za litr. V prvním lednovém týdnu se ceny stabilizují, ba možní i mírně klesnou. Růst cen ropy na světových trzích totiž ustal. V uplynulých dvou měsících cena ropy na světových trzích vykázala takřka 40procentní vzrůst. Ropa typu Brent se dostala na své devítiměsíční cenové maximum. Euforická nálada však nyní z trhů vyprchává. Důvodem euforie byla očekávání vkládaná do vakcíny a plošného očkování, které by razantně omezily šíření nákazy onemocněním covid-19.  

Nyní však investoři tento svůj postoj přehodnocují a získávají dojem, že boj s novým typem koronaviru zdaleka není u konce. Ropa Brent proto klesá z úrovně bezmála 52,50 dolarů za barel z minulého týdne opět viditelně pod padesátidolarovou úroveň.  

Investoři nyní s napětím sledují zejména situaci ve Spojeném království, kde se objevila nová mutace koronaviru a dochází tam k rapidnímu nárůstu počtu nakažených. Šíření nákazy ale vykazuje své dosud nejrychlejší tempo v celé řadě zemí, zatímco distribuce vakcíny je jen postupná. Což znamená, že karanténní uzavírky budou v určitých vlnách pokračovat, stejně jako cestovní omezení, takže poptávka po palivech, a tedy ropě bude takto stlačována ještě dlouhé měsíce. 

Dopad zlevnění ropy do cen pohonných hmot ale utlumí koruna, která vůči dolaru přestala posilovat a nyní vlivem popsaného zhoršení nálady na světových trzích i mírně oslabuje, což vyvolává tlak na zdražení pohonných hmot u českých čerpacích stanic.  

Ceny pohonných hmot se stabilizují, ba v lednu i mírně zlevní i v dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání je benzín v prosinci levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i ve Slovinsku a v Maďarsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko a také Polsko. V Rakousku a na Slovensku je cenově srovnatelná. V Maďarsku, ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.           

Lukáš Kovanda, Ph.D.         
Národní ekonomická rada vlády (NERV)         
Hlavní ekonom, Trinity Bank       

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz


Více zpráv k tématu Koronavirus COVID-19

Čt   8:02  Prezident republiky byl očkován proti COVID-19 hrad.cz (Hrad)
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Řidiči si přes Vánoce za pohonné hmoty připlatí, nafta je teď nejdražší od léta. Nová mutace koronaviru může ceny srazit, ale až po Novém roce

Diskuze a názory uživatelů na téma: Řidiči si přes Vánoce za pohonné hmoty připlatí, nafta je teď nejdražší od léta. Nová mutace koronaviru může ceny srazit, ale až po Novém roce

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Pá 14:14  Platina padá o více než 3 % X-Trade Brokers (XTB)
Pá   9:59  USA provozuje 94 jaderných reaktorů a Biden s jádrem počítá Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Čt 17:55  Zisky bank, sazby a jejich komoditní indikátor Patria (Patria Finance)
Čt 14:17  Filipíny usilují o energetickou nezávislost Export (export.cz)


Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste