mzcr.cz (MZ ČR)
Zákony  |  22.12.2020 17:22:24

Posuzování a uznávání nemocí z povolání – covid-19 jako nemoc z povolání

Posuzování a uznávání nemocí z povolání – covid-19 jako nemoc z povolání

22. 12. 2020

Nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání není výhradně zdravotní potíž, ale jedná se také o sociálně-ekonomický problém s výrazným dopadem do života zaměstnance, výroby či vlastního výrobního procesu. Pro uznání institutu nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání musí být splněny podmínky ukotvené právními předpisy, a to zejména nařízením vlády stanovující seznam nemocí z povolání. Tato kritéria jsou jednak klinické povahy – tzn., že musí být splněny klinické podmínky – zejména diagnostické prokázání, mj., a onemocnění musí též dosahovat určité tíže. Současně musí být ověřeno, že posuzovaná osoba byla vystavena takovým pracovním podmínkám, za nichž předmětná nemoc z  povolání dle současných vědeckých poznatků vzniká, musí tedy dojít k  naplnění tzv. hygienických podmínek.

Covid-19 je přenosné infekční onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Covid-19 je vysoce infekční onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka. Existuje tedy rovněž možnost přenosu onemocnění při výkonu povolání, při práci.

Uznání onemocnění jako nemoci z povolání má své zákonné konsekvence, jak bylo uvedeno výše, které je nezbytné dodržovat. Příslušná pravidla se vztahují i na covid-19, se kterým se české pracovní prostředí zejména setkalo v roce 2020. Z pohledu uznávání covid-19 jako nemoci z povolání nezpůsobila epidemiologická situace nezbytnost úpravy právního rámce, ani jiných mechanismů k uznání onemocnění jako nemoci z povolání. Je možné až prohlásit, že právní řád upravující uznávání nemocí z povolání ve své podstatě reflektuje i dané respirační onemocnění, a to již od vzniku stávajícího seznamu nemocí z  povolání, tedy k 1. 1. 1996, jenž je přílohou nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání.

Základní pojmy

Definici pojmu nemoci z povolání stanovuje nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání, ve znění pozdějších předpisů. Nemoci z povolání jsou nemoci vznikající nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů, pokud vznikly za podmínek uvedených v seznamu nemocí z povolání. Nemocí z povolání se rozumí též akutní otrava vznikající nepříznivým působením chemických látek (nařízení vlády č. 290/1995 Sb., 2019).

Definice ohrožení nemocí z povolání je zakotvena v ustanovení § 347 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Ohrožením nemocí z povolání se rozumí takové změny zdravotního stavu, jež vznikly při výkonu práce nepříznivým působením podmínek, za nichž vznikají nemoci z povolání, avšak nedosahují takového stupně poškození zdravotního stavu, který lze posoudit jako nemoc z povolání, a další výkon práce za stejných podmínek by vedl ke vzniku nemoci z povolání (zákon č. 262/2006 Sb., 2006).

Seznam nemocí z povolání je uveden v příloze nařízení vlády č. 290/1995 Sb. Jedná se o sumarizaci nemocí či jejich skupin a podmínek vzniku nemoci z povolání, jenž přímo korelují s expozicí příslušnému rizikovému faktoru.

Pro komplexnost a názornost rozdílů doplňuji i definici pracovního úrazu. Zákoník práce jej definuje jako poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, který se stal nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při nebo pro plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi (zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů). Covid-19 tedy nelze uznat jako pracovní úraz.


 

Více zpráv k tématu Koronavirus COVID-19

St 14:10  COVID 19 opatření při vstupu do Chorvatska mzv.cz (MZv ČR)
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Posuzování a uznávání nemocí z povolání – covid-19 jako nemoc z povolání

Diskuze a názory uživatelů na téma: Posuzování a uznávání nemocí z povolání – covid-19 jako nemoc z povolání

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.