Cssz.cz (ČSSZ)
Důchody a penzijní  |  17.12.2020 19:50:00

Možné příčiny, proč vám ještě nepřišel jednorázový příspěvek důchodci 2020

Co dělat v případě, když příspěvek dorazil na starou adresu bydliště.

Jednorázový příspěvek je zasílán na adresu evidovanou v ČSSZ, kterou jí příjemce dávky nahlásil. ČSSZ nemůže zajistit poukaz na aktuální adresu, pokud změna adresy nebyla ČSSZ příjemcem dávky nahlášena a je např. zařízena dosílka důchodu prostřednictvím ČP, s. p. na tuto novou adresu. Je-li důchodci z důvodu evidování neaktuální adresy v ČSSZ zaslán jednorázový příspěvek na jinou pobočku ČP, s. p., než na tu, na kterou je mu dosílán důchod, může se obrátit na příslušnou pobočku ČP, s. p. se žádostí o doslání jednorázového příspěvku na jinou adresu.

Nahlásili jsme novou adresu, na kterou nám chodí důchod, ale jednorázový příspěvek nepřišel.

Zde záleží, jaké instituci jste nahlásili novou adresu. Vzhledem k tomu, že máte zařízenou výplatu důchodu na novou adresu, zřejmě jste nahlásili tuto adresu pouze na poště. Pro změnu adresy v evidenci ČSSZ je nezbytné nahlásit novou adresu též na ČSSZ.

Česká pošta složenku nedoručila a vrátila ji zpátky na ČSSZ.

V tomto případě důchodce může požádat o opětovné vyplacení jednorázového příspěvku. Do žádosti o nové zaslání JPD poštovní poukázkou je nutné uvést požadovanou adresu pro její zaslání, pokud byla důvodem jejího nevyplacení adresa evidovaná ČSSZ, na které se důchodce nezdržuje.

Pokud příspěvek nedorazil (není na účtu ani na poště), co mají důchodci dělat? Kam se mohou obrátit, s kým to mohou řešit?

Pokud příspěvek nedorazil a nejedná se o některou ze situací vysvětlenou výše v textu, mohou se důchodci obrátit se žádostí o informaci na místně příslušnou OSSZ/PSSZ/MSSZ. Případně mohou zaslat žádost o výplatu jednorázového příspěvku důchodci ČSSZ. Upozorňujeme, že uvedené platí pouze pro klienty ČSSZ. Pokud je plátcem důchodu jiný orgán, musí se důchodci se svými dotazy obracet na něho.

Jaké jsou možnosti vyplacení příspěvku pro pacienty, kteří jsou hospitalizováni v nemocnici?

Hotovostní výplaty jednorázových příspěvků důchodcům umístěným v nemocnici, která poštovní poukázky nepřijímá, bude příslušná částka po uplynutí platnosti poukázky, která je 25 dnů, vrácena zpět ČSSZ. Po návratu z nemocnice mohou důchodci požádat ČSSZ o opětovnou výplatu na adresu svého bydliště. Po doručení poštovní poukázky do jejich schránky je možné se obrátit na pobočku ČP, s. p., případně na konkrétního doručovatele se žádostí o zajištění doručení poštovní poukázky s penězi až do bydliště, a to zejména v případech, kdy je jim tímto způsobem již doručován i důchod. Předpokládáme, že takovýmto žádostem bude ČP, s. p. v rámci jejích možností vyhověno.

Stejné možnosti ohledně dohody s pobočkou ČP platí pro výplaty jednorázových příspěvků důchodcům nemocným, nepohyblivým nebo v místech se špatnou dosažitelností pošty.

Kdo mi vyplatí JPD, když mi důchod vyplácí Ministerstvo vnitra?

Výplaty jednorázového příspěvku bývalým zaměstnancům ministerstva vnitra vyplácí orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra ČR

Na koho se mohu obrátit s informacemi ohledně nevyplaceného příspěvku?

Důchodce zažádá ČSSZ o opětovnou výplatu JPD, nebyl-li vyplacen. Do žádosti o nové zaslání JPD poštovní poukázkou je nutné uvést požadovanou adresu pro její zaslání, pokud byla důvodem jejího nevyplacení adresa evidovaná ČSSZ, na které se důchodce nezdržuje. Dále doporučujeme, aby klienti kontaktovali call centrum důchodového pojištění ohledně podacích znaků složenky a následně zavolali na Českou poštu, zda jejich složenku stále mají.

Lidé se bojí, že jim peníze propadnou, co by s těmi penězi pak bylo?

Vrátí-li se ČSSZ nevyplacený JPD, bude zjišťováno, zda důvodem vrácení není změna, ke které došlo v evidenci ČSSZ od prosincové důchodové splátky 2020 (např. změna bydliště, ustanovení zvláštního příjemce či opatrovníka, změna způsobu výplaty důchodu z pošty na účet nebo obráceně, apod.). Bude-li zjištěna taková změna, bude JPD zaslán důchodci znovu bez žádosti dle nové situace (tj. dle stavu evidence ČSSZ od prosince 2020).

Pokud JPD nebude do skončení platnosti poštovní poukázky (25 dnů od data jejího podání – toto datum je uvedeno na podací stvrzence k poštovní poukázce B) vyplacen, bude částka příspěvku vrácena ČSSZ. Jestliže nedošlo od prosincové výplaty k žádné změně, o které by ČSSZ byla informovaná, nebude ČSSZ opakovat pokus o doručení poštovní poukázky a vyčká na případnou žádost důchodce. Požádá-li důchodce ČSSZ o opětovnou výplatu JPD, bude mu zaslán znovu. Pokud byla důvodem jejího nevyplacení nenahlášení nové adresy důchodcem ČSSZ, musí žadatel uvést také novou požadovanou adresu pro zaslání poštovní poukázky.

Je možné prodloužit platnost poukázek i po novém roce?

Platnosti poštovní poukázky činí 25 dnů od data jejího podání. Toto datum je uvedeno na podací stvrzence k poštovní poukázce B. ČSSZ nemůže platnost poštovních poukázek prodloužit, neboť se jedná o službu České pošty, s. p., která je takto nastavena obecně pro všechny klienty, kteří jí využívají. Jakmile skončí její platnost, jsou finanční prostředky vráceny zpět na účet ČSSZ. Důchodce může požádat o opětovné vyplacení jednorázového příspěvku.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Možné příčiny, proč vám ještě nepřišel jednorázový příspěvek důchodci 2020 (2)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Možné příčiny, proč vám ještě nepřišel jednorázový příspěvek důchodci 2020
28.12. 18:18  ROUSKOVNE!-JESTE JSEM NEDOSTAL (František Oračko)
25.12. 10:06  JPD neobcanom Ceska (Ivan Major)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.